Premiera spektaklu Every Minute Motherland / Maciej Kuźmiński Company w Łodzi


KIEDY

26.08.2022 piątek, godzina 19:00

GDZIE

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a

BILETY

Cena biletów: 20 zł

Bilety będą do kupienia w kasie Sali Koncertowej Akademii Muzycznej na przez spektaklem

Rezerwacja biletów - prosimy o mail na adres: info@materialodz.pl

DOSTĘPNOŚĆ

Budynek jest w przystosowany dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

PRODUCENCI I PARTNERZY

Maciej Kuźmiński Company w ramach projektu rezydencja/premiera 2022 Klub Żak w Gdańsku, Materia w ramach programu Przestrzenie Sztuki


Projekt otrzymał także wsparcie udzielone w ramach funduszu Creators for Ukraine zarządzanego przez CISAC we współpracy z ZAiKS-em

Partnerzy Ukrainian Institute oraz Dom Filmu


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operator: Materia, partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

26.08.2022 / premiera spektaklu Every Minute Motherland


Maciej Kuźmiński dedykuje swój nowy spektakl ruchowi uchodźczemu. Minimalistyczny, ale mocny spektakl taneczny zatytułowany Every Minute Motherland powstał pod wpływem wojny na Ukrainie i został przygotowany przez polsko-ukraiński zespół, w tym osobami w kryzysie uchodźctwa, które z pierwszej ręki podzielili się swoimi doświadczeniami zawodowymi i wojennymi.

Premiera odbędzie się 25 sierpnia w Klub Żak w Gdańsku i 26 sierpnia w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi, zaplanowane są także pokazy on line.


Every Minute Motherland

choreografia Maciej Kuźmiński

taniec Anastasia Ivanova (UA), Dominik Więcek (PL), Daria Koval (UA), Omar Karabulut (PL), Anna Myloslavska (UA), Vitalia Vaskiv (UA), Monika Witkowska (PL)

asystentka choreografa Monika Witkowska (PL)

dramaturg: Paul Bargetto (US)


Maciej Kuźmiński, który pomaga uchodźcom jako wolontariusz, mówi o wojnie w Ukrainie jako jednym wydarzeń w swoim życiu, które miały na niego największy wpływ. W Every Minute Motherland traktuje wojnę jako ogromną siłę, która raz za razem wprowadza świat w fizyczny i egzystencjalny ruch, kwestionując wartości, tożsamość i idee bezpieczeństwa i domu.

W spektaklu bierze udział 7 charyzmatycznych tancerek i tancerzy, obsada również współtworzy spektakl. Językiem ruchu wyrażają żywe doświadczenie rozdarcia i niepokoju, zawieszonego między pamięcią o przeszłości a niewiarygodną teraźniejszością, w nadziei na znalezienie drogi wzajemnego zrozumienia ze światem.

Every Minute Motherland to dzieło dokumentalne, przyjmujące wewnętrzny i zewnętrzny punkt widzenia na wydarzenia ostatnich miesięcy. Doświadczenia wyryte w ciałach tancerek i tancerzy zostaną uwolnione na scenie w emocjonalnej, a zarazem filozoficznej opowieści o podróży ciała i ducha, w czasie i przestrzeni.

„Ten spektakl stał się dla mnie szansą na bycie nadal tancerką, a jednocześnie do wzmocnienia głosu Ukrainy” – mówi Anna Myloslavska, lwowska artystka, która obecnie przebywa w Warszawie.


Maciej Kuźmiński jest choreografem, pedagogiem i producentem, twórcą Polskiej Sieci Tańca; absolwentem Trinity Laban Conservatory w Londynie, gdzie ukończył studia BA Dance Theatre i MA Choreography. Twórczość Macieja Kuźmińskiego obejmuje zarówno spektakle krytyczne, zaangażowane politycznie i feministyczne, jak i choreograficzne eksploracje metafizyki, filozofii i egzystencjalizmu. Od 2014 roku prace Kuźmińskiego były prezentowane ponad 170 razy na arenie międzynarodowej i zdobyły ponad dwadzieścia nagród i wyróżnień.


Strona internetowa: https://eng.maciejkuzminski.com

fot. Anna Semenova

Pokaz podsumowujący rezydencję Every Minute Motherland

29.07 PIĄTEK GODZINA 17:30

Ogrody Geyera, Piotrkowska 295, Łódź

Wstęp wolny, bez rezerwacji.


Produkcja Maciej Kuźmiński Company, Klub Żak, Materia

Partnerzy Ukrainian Institute oraz Dom Filmu

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łódź, Poland

Materia otrzymała wsparcie udzielone w ramach funduszu Creators for Ukraine we współpracy z ZAiKS-em.

29.07.2022 / pokaz podsumowujący rezydencję Every Minute Motherland

W tym tygodniu gościmy artystki i artystów projektu Every Minute Motherland w choreografii Macieja Kuźmińskiego. To jeden z etapów pracy nad premierą spektaklu, która odbędzie się 25 sierpnia w Klubie Żak w Gdańsku, a 26 sierpnia w Materii.

Zapraszamy na pokaz fragmentów choreografii i rozmowę podsumowującą tydzień prób w Łodzi.

Nad spektaklem pracują u nas: Anastasia Ivanova (UA), Daria Koval (UA), Anna Myloslavska (UA), Vitalia Vaskiv (UA), Monika Witkowska (PL), która jest także asystentką Macieja Kuźmińskiego oraz Anna Semenova, autorka filmu dokumentalnego o projekcie.

Pozostali twórcy spektaklu: tancerze Dominik Więcek (PL), Omar Karabulut (PL), dramaturg Paul Bargetto (US-PL) oraz Polina Bulat (UA) - producentka

Every Minute Motherland to dokumentalny spektakl taneczny. Przedstawia zewnętrzny i wewnętrzny punkt widzenia na wojnę i uchodźstwo. Projekt jest tworzony przez zespół 7 tancerzy z Polski i Ukrainy, w tym uchodźców. Językiem tańca wyrażają żywe doświadczenie rozdarcia i niepokoju, zawieszonego między pamięcią o przeszłości a niewiarygodną teraźniejszością, w nadziei na znalezienie drogi wzajemnego zrozumienia ze światem.

Maciej Kuźmiński uważa wojnę za potężną siłę, która raz za razem wprowadza świat w fizyczny i egzystencjalny ruch, kwestionując nasze wartości, tożsamość i idee bezpieczeństwa i domu. W Every Minute Motherland przeżycie wyryte w ciałach tancerzy zostanie uwolnione na scenie w emocjonalnej, a zarazem filozoficznej opowieści o podróży ludzkiego ciała i ducha w czasie i przestrzeni.


Warsztaty śpiewu białego - dla każdej i każdego / CZUŁA MATERIA z Anną Skolimowską

KIEDY

I część 25 maja, 8 i 22 czerwca, godz. 18 - 20

II część 14 września - 14 grudnia, co druga środa 18 - 20

GDZIE

Miejsce Spotkań - społeczny dom kultury na Starym Polesiu

28 Pułku Strzelców Kaniowskich 9 90-750 Łódź

ZAPISY I OPŁATY

O możliwość dołączania do grupy pytajcie poprzez Messenger: https://www.facebook.com/StarePolesieMiejsceSpotkan

Wydarzenia odpłatne: 10 zł za 1 spotkanie.

Wpłata przelewem na rachunek: 88 1140 2004 0000 3202 7893 4015

Tytuł wpłaty: śpiew - imię i nazwisko

25.05, 8.06 i 22.06 oraz 14.09 - 14.12 / Śpiew biały z Anną Skolimowską


Kontynuujemy warsztaty śpiewu białego z Anną Skolimowską, które zaczęliśmy w grudniu w ramach CZUŁEJ MATERII i programu Przestrzenie Sztuki.

Ten cykliczny warsztat organizujemy wspólnie ze Społecznie Zaangażowanymi, warsztat odbywać się będzie raz na dwa tygodnie.

Informacje o prowadzącej:

ANNA SKOLIMOWSKA - tancerka i śpiewaczka ludowa. Pracą z głosem zajęła się kilka lat temu, kiedy przeprowadziła się na wieś. Wraz z kilkorgiem przyjaciół i dwoma synami stworzyła Zespół Ludowy Trzy Morgi, który poszukuje starych pieśni i zwyczajów ludowych. Praktykowanie śpiewu wspólnotowego traktuje jako niesamowitą możliwość budowania siły, pewności siebie, możliwość wyśpiewania rzeczy niewypowiedzianych oraz poczucia jedności z otaczającym światem.

Zdobyła II nagrodę w kategorii solistów śpiewaków podczas 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2021.

---------------------------

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, MSK Ośrodek Sztuki oraz ŁódźŁÓDZKI PIKNIK RÓŻNORODNOŚCI

KIEDY: 22maja 2022 r. godz. 15.00

GDZIE: Park Ocalałych, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana ul. Wojska Polskiego 83

Park Ocalałych (przy budynku Centrum Dialogu) – dojazd od ul. Źródłowej!

Spektakl i koncerty - wstęp wolny bez rezerwacji

Warsztaty: Liczba miejsc ograniczona. Na warsztaty obowiązują zapisy: zapisy@centrumdialogu.com do dnia 20.05.2022 r. Prosimy o ubranie się w wygodny strój i buty.


DOSTĘPNOŚĆ

Park Ocalałych jest dostępny i nie posiada barier architektonicznych

Spektakl Skarb Nienazwanej Góry będzie tłumaczony na Polski Język Migowy


Łódzki Piknik Różnorodności jest organizowany przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego w ramach projektu Otwarta Łódź, Łódzkie Centrum Wydarzeń, Stowarzyszenie HaKoach oraz koalicję Łódź Różnorodności. Partnerem jest Fundacja Materia.

Projekt pn. „Otwarta Łódź” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój; realizowany przez Uniwersytet Łódzki w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nr POWR.03.01.00-IP.08-00-3MU/18, na podstawie umowy nr POWR.03.01.00-00-T155/18 z dnia 21.02.2019r.

Wydarzenie zapowiada tegoroczną edycję Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta Łodzi.


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, MSK Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi22.05.2022 / spektakl Skarb Nienazwanej Góry podczas Pikniku Różnorodności


Łódzki Piknik Różnorodności to możliwość poznania artystów i artystek z różnych stron świata, którzy i które mieszkają w Łodzi. Podczas imprezy odbędą się liczne warsztaty dla młodszych i starszych (m.in. warsztaty kuchni afrykańskiej, animacje cyrkowe, warsztaty tańca i śpiewu).

Na scenie usłyszymy muzykę pochodzącą z różnych kultur, między innymi żydowską, afrykańską, bałkańską, a także lokalną – łódzką/bałucką.


PROGRAM

SCENA:

15.00 „Skarb nienazwanej góry” – spektakl taneczny z muzyką na żywo dla dzieci w wielu 4-10 lat, reż. Jacek Owczarek, organizator – Materia (spektakl będzie tłumaczony na Polski Język Migowy)

16.00 Joe Darkelly z zespołem

17.00 Yankel Band

18.00 Samokhin Band

19.00 Elektryczny Węgorz

SPOTKANIA RÓŻNORODNOŚCI – WARSZTATY W PARKU

15.00-19.00 Animacje cyrkowe dla dzieci w parku

(prowadzenie – Carnival Otwarta Przestrzeń Cyrkowa w Łodzi)

15.00-18.00 Warsztaty robienia ukraińskich motanek

(prowadzenie – Mariia Snisarenko)

15.00-16.30 Spotkanie z pieśniami tradycyjnymi: polskimi i ukraińskimi. Wprowadzenie do techniki śpiewu pełnego i naturalnego (zwanego też białym) – warsztaty dla dorosłych, chętnie mających choćby minimalne doświadczenie z muzyką czy śpiewem

15.30-17.00 „Przestrzeń wolności kobiet” – warsztat dla kobiet w różnym wieku, bez względu na wiek, język i wyznanie

(prowadzenie – Edyta B. Pietrzak, PŁ & Fundacja Łódzki Szlak Kobiet i Inga B. Kuźma, UŁ & Fundacja Łódzki Szlak Kobiet)

15.30-17.00 Podejście do tematu stresu w ujęciu kultury japońskiej i hinduskiej

(prowadzenie – Agnieszka Czubak i Sebastian Zboiński, Instytut Psychologii Stresu)

16.00-17.30 Warsztaty tańca peruwiańskiego dla dzieci w wieku 8-15 lat

(prowadzenie – Larisa Alicia Robles Zalevskaia)

16.00-20.00 „W barwach światła zielonych traw i kwiatów” – warsztaty plecenia słowiańskich wianków

(prowadzenie – Ewa Maruszewska z Kwiaciarni Yucca)

17.00-18.30 Warsztaty malowania ziemią dla starszych i młodszych

(prowadzenie – Beata Kaczorowska, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi)

17.00-18.30 Warsztaty rodzinne kuchni afrykańskiej

(prowadzenie – Steves Dongmo, Tropikalny Talerz)

18.00-20.00 Warsztaty tradycyjnych pieśni bułgarskich i tańca dla dorosłych z minimalnym doświadczeniem wokalnym dla osób dorosłych z minimalnym doświadczeniem wokalnym, od 15 roku życia

(prowadzenie – Elina Toneva)

18.00-19.30 „Dodaj do języka” – warsztat języka inkluzywnego

(prowadzenie – Iza Desperak, Interdyscyplinarne Seminarium Gender UŁ)

18.30-20.00 Warsztaty lepienia pierogów ukraińskich


WYRÓŻNIENIA OD MATERII NA FESTIWALU HIP HOP W TEATRZE

Wciąż jesteśmy pod wrażeniem wszystkich spektakli festiwalu Hip Hop w Teatrze - V edycja, które zostały wybrane z otwartego naboru 💙. Materia wyróżniła dwa spektakle zaproszeniem do Łodzi w 2022 na kolejną prezentację w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, który finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia, Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

„Osiedlowy dowód słuszności” grupy First Point z Poznania

Choreografia: Patryk Gorzkiewicz

„Osiedlowy dowód słuszności" stanowi pełnometrażową wersję spektaklu, który swoją premierę miał w 2019 roku i nosił tę samą nazwę. Jest to spektakl poruszający temat zjawiska społecznego dowodu słuszności, zwanego także dowodem tłumu.

Opowiada o świecie betonowych lasów, ławki i trzepaków. Przedstawia zdarzenia prowadzące do niczego, znaczące wiele. Ukazuje ludzi kształtujących swoją osobowość poprzez podwórkowe doświadczenia, stających się dla samych siebie nauczycielami, mistrzami, terapeutami.

Poszukiwanie przyczyn i obserwacja skutków.

Grupa First Point powstała w studiu tańca Point Dance Studio, gdzie na co dzień ma możliwość trenować, przeprowadzać próby i tworzyć. Od wielu lat zajmują się adaptowaniem języka tańca ulicznego do formy teatru tańca. Poszukują wspólnych płaszczyzn, na których taniec uliczny oraz taniec współczesny uzupełniają się. Prowadzeniem grupy zajmują się Jakub Kamiński oraz Patryk Gorzkiewicz, który jest również autorem spektaklu „Osiedlowy dowód słuszności”.

„Uśpieni w zdarzeniach” grupy K3 z Białegostoku

Choreografia: Anna Sawicka - Hodun

K3 Białystok to spotkanie po raz pierwszy ze sobą trzech koncepcji - lokalnych tancerzy ze środowiska Breakdance, Hip Hop, Experimental. Połączenie nigdy wcześniej nie współpracujących ze sobą osobowości scenicznych wywarło wpływ na formę prezentowanej wypowiedzi teatralno-tanecznej oraz sprowokowało do poszukiwania nowych jakości. Z propozycją spotkania wyszła choreografka Anna Sawicka-Hodun inspirując się tekstem wiersza K. Baczyńskiego pt. "Świat Sen". To spotkanie jest próbą interpretacji poezji za pomocą gestu i ruchu z wykorzystaniem konkretnych elementów ruchu ulicznego i doświadczenia tancerzy. Spektakl jak i koncept cały czas dojrzewa w twórcach, a korzystając z okazji współpracy młodzi artyści poszukują wyzwań i eksperymentują scenicznie. To co mamy przyjemność zaprezentować podczas Festiwalu Hip hop w Teatrze jest premierą - pierwszym spotkaniem tancerzy z widzem w tym składzie i w takiej formie.

Pokazy spektakli w ramach V edycji festiwalu Hip Hop w Teatrze

KIEDY

14.05.2022 godz. 16:30

GDZIE

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej

Żubardzka 2a, Łódź

WSTĘP

wstęp wolny bez rezerwacji


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, MSK Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

14.05.2022 / pokazy spektakli festiwalu Hip Hop w Teatrze


Zapraszamy na pokazy spektakli w ramach V edycji festiwalu Hip Hop w Teatrze w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi

Publiczność obejrzy choreografie hip hopowe z całej Polski, spektakl "Lithos" w choreografii Jacka Owczarka oraz spektakl “The Scaffold” gościa specjalnego - Raphaela Xaviera z USA


PROGRAM:

Spektakl "Lithos"

Choreografia Jacka Owczarka, choreografa od dekady związanego z Łodzią, dyrektora Materii. W swoim najnowszym spektaklu łączy doświadczenie pracy nad postacią w tańcu współczesnym

z dramaturgią tańca. Punktem wyjścia do stworzenia spektaklu była indywidualna praca z tancerzami. Spektakl mówi o drodze na szczyt własnych możliwości, w której ważniejsze od celu są porażki i piękno zmagania.


Choreografie zgłoszone i wybrane w otwartym naborze na festiwal Hip Hop w Teatrze:

„Uśpieni w zdarzeniach” - K3 Białystok

„Self ID” - BK Team Łomża

„(non)konformizm” - OPEN SPACE BY BLITZ Gdańsk

“Weź (się) naucz” - Aneta Hoffmann i Aleksandra Zacny Bydgoszcz

„Bądź …” - Freaky Steps Słupsk

„Krąg życia” - Magdalena Zubrycka Białystok

„Idziemy na spacer?” - Koncept Wrocław

„Wdzięczność” - DETAL Brzeg

„Osiedlowy dowód słuszności” - First Point Poznań

„Unfollow” - KAMP Łódź, Poznań, Miastko, Ustka


Gość specjalny:

"The Scaffold" - Raphael Xavier

Raphael Xavier - tancerz breakdance, działający w różnych dziedzinach, w tym w muzyce, fotografii i filmie, członka Rennie Harris Puremovement, znanego na całym świecie zespołu tańca hip-hopowego.

Raphael Xavier jest profesorem na Princeton University oraz University of Texas w Austin, gdzie prowadzi zajęcia z historii tańca hip-hopowego, uczy kultury hip-hopu oraz wprowadza w tajniki breakdance’u.

Zapraszamy także na warsztat / masterclass Raphaela Xaviera

Raphael Xavier przyjeżdza do Polski by wziąć udział w projekcie Next Level, by wraz z grupą artystów hip-hopowych uczyć i dzielić się wiedzą z zakresu różnych dyscyplin: Hip Hop Dance, Graffiti, MCing/Rap i Beatmaking.


Wieczór zakończy wręczenie dyplomów i wyróżnień.


Pokazy spektakli w ramach V edycji festiwalu Hip Hop w Teatrze

KIEDY

14.05.2022 godz. 16:30

GDZIE

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej

Żubardzka 2a, Łódź

WSTĘP

wstęp wolny bez rezerwacji


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, MSK Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

14.05.2021 g. 20:00 / pokaz spektaklu Raphaela Xaviera na festiwalu Hip Hop w Teatrze


Jednym ze spektakli podczas festiwalu Hip Hop w Teatrze jest najnowszy spektakl Raphaela Xaviera.


"The Scaffold" - Raphael Xavier

Raphael Xavier - tancerz breakdance, działający w różnych dziedzinach, w tym w muzyce, fotografii i filmie, członka Rennie Harris Puremovement, znanego na całym świecie zespołu tańca hip-hopowego.

Raphael Xavier jest profesorem na Princeton University oraz University of Texas w Austin, gdzie prowadzi zajęcia z historii tańca hip-hopowego, uczy kultury hip-hopu oraz wprowadza w tajniki breakdance’u.

Zapraszamy także na warsztat / masterclass Raphaela Xaviera

Raphael Xavier przyjeżdza do Polski by wziąć udział w projekcie Next Level, by wraz z grupą artystów hip-hopowych uczyć i dzielić się wiedzą z zakresu różnych dyscyplin: Hip Hop Dance, Graffiti, MCing/Rap i Beatmaking.

Koncert Next Level - Hip Hop Diplomacy

KIEDY

5 maja 2022 o godzinie 17:00

GDZIE

Elektrownia Scheiblera, Fuzja Łódź, Milionowa 6a

WSTĘP


Wstęp wolny, bez rezerwacji


Z uwagi na artystów i wspólne bezpieczeństwo będziemy prosili o zakładanie maseczek wewnątrz hali oraz zachowanie dystansu społecznego. Maseczki będą dostępne dla widowni.

15.05.2022 / Koncert Next Level - Hip Hop Diplomacy


Zapraszamy na koncert i pokaz kończący tygodniowy projekt Next Level w Łodzi z udziałem artystów z USA dotyczący kultury hip hopu w kotłowni zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera na terenie Fuzji Łódź.

Wydarzenie na FB


ARTYŚCI I ARTYSTKI:

Raphael Xavier - hip hop dance

Ms. Yellow - sztuka graffiti

Myster-E Edutainment - MCing/Rap

Phillipdurmmond - beatmaking

A. Billi Free - managerka rezydencji Next Level w Polsce, wokalistka, MC, DJ-ka i beatmakerka

Bao Pham - autorka filmu rezydencji Next Level w Polsce

oraz osoby uczestniczące w projekcie


Celem programu Next Level jest wykorzystanie muzyki i tańca hip-hop do wspierania międzykulturowej wymiany artystycznej.

Tygodniowe twórcze warsztaty trwające kilka godzin każdego dnia, kładły także nacisk na rozwój przedsiębiorczości młodych artystów oraz promowały strategie transformacji konfliktu.

Next Level to inicjatywa Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych, Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill oraz Meridian International Center.


Projekt w Polsce odbywa się pod auspicjami Ambasady USA w Warszawie, a głównym partnerem jest Materia.

Partnerzy:

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

FUZJA i Echo Investment

Miejska Strefa Kultury - Poleski Ośrodek Sztuki

Urząd Miasta Łodzi

Festiwal Hip Hop w Teatrze


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, MSK Ośrodek Sztuki oraz Łódź


14-15.05.2021 / Festiwal Hip Hop w Teatrze po raz pierwszy w Łodzi

To nie przypadek, że dwa wydarzenia związane z kulturą hip hopu odbywają się w Łodzi jednocześnie!

Hip Hop w Teatrze - V edycja oraz Next Level Poland / Hip Hop Diplomacy odbędą się w drugim tygodniu maja, a ich programy zostały ułożone tak, byście mogli wziąć udział we wszystkich wydarzeniach!

Zapraszamy wszystkich na pokazy spektakli w sobotę 14 maja do Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi oraz 15 maja do hali kotłowni zabytkowej elektrowni Scheiblera w Fuzji, ul. Milionowa 6a.

Festiwal Hip Hop w Teatrze, który dotąd odbywał się w Słupsku to intensywne warsztaty i prezentacje choreografii dla publiczności oraz mnóstwo okazji do rozmów z mentorami.

Regulamin Hip Hop w Teatrze dla uczestników - http://bityl.pl/UDqQC

Karta zgłoszenia dla uczestników - http://bityl.pl/doFLm


Szczegółowe informacje o godzinie rozpoczęcia pokazów spektakli i biletach - wkrótce tutaj na stronie Materii.


Next Level Poland / Hip Hop Diplomacy to 4 projekty warsztatowe z artystami z USA w Ogrodach Geyera i Centralnym Muzeum Włókiennictwa, zakończone pokazem w Fuzji. Projektowi towarzyszy jam muzyczny w Miejskiej Strefie Kultury - Poleskim Ośrodku Sztuki

Informacje o projekcie Next Level, organizatorach i zapisach do 4 grup znajdziecie TUTAJ

Zapisujcie się i wypełniajcie Miasto Hip Hopu swoją obecnością!


KIEDY:

14-18.02.2021 / 8:00 - 16:00

GDZIE:

Wojska Polskiego 83, Łódź

ZAPISY w dniach od 21 do 30 stycznia 2022 roku

Chęć udziału w półkoloniach należy zgłaszać przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (https://docs.google.com/.../1SJehOiGM-VHxam4Qe...

Koszt udziału w półkoloniach: 400 zł.

Szczegółowe zasady rekrutacji: http://pliki.centrumdialogu.com/zasady_rekrutacji2.pdf

Szczegółowa oferta półkolonii: https://pliki.centrumdialogu.com/Szczegolowa_oferta.pdf

Partnerzy: Łódzkie Centrum Wielokulturowe, Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa

Projekt odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia

Partnerzy: Akademia Muzyczna im Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury / Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi


14-18.02.2021 / półkolonie integracyjne dla dzieci


BY 🇧🇾 Інфармацыя на беларускай мове знаходзіцца ніжэй.

UA 🇺🇦 Інформація українською мовою наведена нижче.

RU 🇷🇺 Информация на русском языке находиться ниже.

RAZEM W RUCHU – półkolonie integracyjne w Centrum Dialogu


Centrum Dialogu wraz z Fundacją Materia zapraszają dzieci w wieku 8-12 lat z rodzin białoruskich, polskich i ukraińskich do wzięcia udziału w półkoloniach integracyjnych „Razem w ruchu”. Odbędą się one podczas ferii zimowych w dniach od 14 do 18 lutego w godz. 8.00-16.00 w budynku Centrum Dialogu w ramach programu Przestrzenie Sztuki.

Biorąc udział w różnorodnych warsztatach, uczestnicy półkolonii przez cały tydzień będą wspólnie poznawać uniwersalny język, jakim jest ruch. Doświadczą jak poprzez gry, zabawy, śmiech, taniec, muzykę i oddech, można radzić sobie ze stresem. Zaznajomią się z technikami tańca nowoczesnego i współczesnego. Wspólnie z nauczycielkami tańca z Białorusi, Polski i Ukrainy stworzą spektakl taneczny pod okiem Krzysztofa Skolimowskiego, którego tematem będzie „Terra – Ziemia”.

Poprzez ruch i choreografię opowiedzą o naszej planecie, która łączy ludzi niezależnie od narodowości, kultury czy religii, i za której los jesteśmy wspólnie odpowiedzialni. Wszyscy chcemy móc cieszyć się jej pięknem i różnorodnością. Finałem pracy warsztatowej będzie 20 minutowy spektakl dla rodzin dzieci uczestniczących w półkoloniach.

Zajęcia będą prowadzone w języku polskim, ale jego doskonała znajomość nie jest wymagana od uczestników.

Aby wziąć udział w półkoloniach, nie trzeba mieć doświadczenia z tańcem.

UA

РАЗОМ У РУСІ - інтеграційний табір у Центрі Діалогу

Центр Діалогу спільно з Фондом «Матерія» запрошують дітей 8-12 років із білоруських, польських та українських сімей взяти участь в інтеграційному денному таборі «Разом у русі». Вони відбудуться під час зимових канікул з 14 по 18 лютого с 8.00-16.00 у будівлі Центру «Діалог» у рамках програми «Простори мистецтва».

Протягом тижня учасники денного табору будуть спільно пізнавати універсальну мову руху, беручи участь у різноманітних майстер-класах. Вони дізнаються, як через ігри, веселощі, сміх, танці, музику та дихання можна впоратися зі стресом. Учасники ознайомляться з техніками сучасного танцю. Разом із викладачами танцю з Білорусі, Польщі та України вони створять танцювальну виставу під керівництвом Кшиштофа Сколімовського, темою якої буде «Терра – Земля». Через рух і хореографію вони розкажуть про нашу планету, яка об’єднує людей незалежно від національності, культури чи релігії, і за чию долю ми несемо спільну відповідальність. Ми всі хочемо насолоджуватися її красою та різноманітністю. Результатом практичних занять буде 20-хвилинна вистава для сімей дітей, які беруть участь у денному таборі.

Заняття проводитимуться польською мовою, але її досконале знання від учасників не вимагається.

Щоб взяти участь у таборі, не потрібно мати досвіду танцю.

Вартість участі в денному таборі: 400 зл.

Бажаючі взяти участь у таборі мають заповнити ЗАЯВКУ (https://docs.google.com/.../1SJehOiGM-VHxam4Qe...) з 21 по 30 січня 2022 року.

Детальні правила набору: https://pliki.centrumdialogu.com/zasady_rekrutacji.pdf

Детальний опис денного табору: https://pliki.centrumdialogu.com/Szczegolowa_oferta.pdf

Партнери: Лодзинський Мультикультурний Центр, Лодзинська Промислово-Торговельна Палата

Проект є частиною програми «Простори мистецтва», що фінансується Міністерством Культури і Національної Спадщини, реалізується Національним Інститутом Музики і Танцю та Інститутом Театру ім. Збігнєва Рашевського

Оператор: Матерія

Партнери: Музична Академія Гражини та Кейстута Бацевичів у Лодзі, Зона міської культури / Поліський центр мистецтв та Мерія міста Лодзі

RU

В ДВИЖЕНИИ ВМЕСТЕ - интеграционный лагерь в Центре Диалога

Центр Диалога совместно с Фондом «Материя» приглашают детей 8-12 лет из белорусских, польских и украинских семей принять участие в интеграционном дневном лагере «В движении вместе». Он состоится во время зимних каникул с 14 по 18 февраля с 8.00-16.00 в здании Центра Диалога в рамках программы «Пространства искусства».

В течение недели участники дневного лагеря будут познавать универсальный язык движения, участвуя в различных мастер-классах. Они узнают, как через игры, веселье, смех, танцы, музыку и дыхание можно справиться со стрессом. Участники ознакомятся с техниками современного танца. Вместе с преподавателями танцев из Беларуси, Польши и Украины они создадут танцевальное представление под руководством Кшиштофа Сколимовского, темой которого будет «Терра – Земля». Используя движение и хореографию они расскажут о нашей планете, объединяющей людей независимо от национальности, культуры или религии, и за чью судьбу мы несем общую ответственность. Мы все хотим наслаждаться ее красотой и разнообразием. Результатом практических занятий будет 20-минутное представление для семей детей, участвующих в дневном лагере.

Занятия будут проводиться на польском языке, но его доскональное знание от участников не требуется.

Чтобы принять участие в лагере, не нужно иметь опыт участия в танцевальных занятиях ранее.

Стоимость участия в дневном лагере: 400 злотых.

Желающие принять участие в лагере должны заполнить ЗАЯВКУ (https://docs.google.com/.../1SJehOiGM-VHxam4Qe...) с 21 по 30 января 2022 года.

Подробные правила набора: https://pliki.centrumdialogu.com/zasady_rekrutacji.pdf

Подробное описание дневного лагеря: https://pliki.centrumdialogu.com/Szczegolowa_oferta.pdf

Партнеры: Лодзинский Мультикультурный Центр, Лодзинская Промышленно-Торговая Палата

Проект является частью программы «Пространства искусства», финансируемой Министерством Культуры и Национального Наследия, реализуемой Национальным Институтом Музыки и Танца и Институтом Театра им. Збигнева Рашевского

Оператор: Материя

Партнеры: Музыкальная Академия Гражины и Кейстута Бацевичей в Лодзи, Зона городской культуры / Полесский центр искусств и Мэрия города Лодзи

BY

РАЗАМ У РУХУ - інтэграцыйны лагер у Цэнтры Дыялогу

Цэнтр Дыялогу сумесна з Фондам "Матэрыя" запрашаюць дзяцей 8-12 гадоў з беларускіх, польскіх і ўкраінскіх сем'яў узяць удзел у інтэграцыйным дзённым лагеры "Разам у руху". Ён адбудзецца падчас зімовых канікул з 14 па 18 лютага з 8.00-16.00 у будынку Цэнтра Дыялогу ў рамках праграмы "Прасторы мастацтва".

На працягу тыдня ўдзельнікі дзённага лагера будуць спазнаваць універсальную мову руху, удзельнічаючы ў розных майстар-класах. Яны даведаюцца, як праз гульні, весялосць, смех, танцы, музыку і дыханне можна зладзіцца з стрэсам. Удзельнікі азнаёмяцца з тэхнікамі сучаснага танца. Разам з выкладчыкамі танцаў з Беларусі, Польшчы і Украіны яны створаць танцавальнае прадстаўленне пад кіраўніцтвам Кшыштафа Скалімоўскага, тэмай якога будзе "Тэра - Зямля". Выкарыстоўваючы рух і харэаграфію яны раскажуць пра нашу планету, якая аб'ядноўвае людзей незалежна ад нацыянальнасці, культуры ці рэлігіі, і за чый лёс мы нясем агульную адказнасць. Мы ўсе жадаем атрымліваць асалоду ад яе прыгажосцi і разнастайнасцi. Вынікам практычных заняткаў будзе 20-хвіліннае прадстаўленне для сем'яў дзяцей, якія ўдзельнічаюць у дзённым лагеры.

Заняткі будуць праводзіцца на польскай мове, але яе здзейсненае веданне ад удзельнікаў не патрабуецца.

Каб прыняць удзел у лагеры, не трэба мець досвед удзелу ў танцавальных занятках раней.

Кошт удзелу у летніку: 400 злотых.

Жадаючыя прыняць удзел павінны запоўніць ЗАЯЎКУ (https://docs.google.com/.../1SJehOiGM-VHxam4Qe...) з 21 па 30 студзеня 2022 года.

Падрабязныя правілы набору: https://pliki.centrumdialogu.com/zasady_rekrutacji.pdf

Падрабязнае апісанне дзённага лагера: https://pliki.centrumdialogu.com/Szczegolowa_oferta.pdf

Партнёры: Лодзінскі Мультыкультурны Цэнтр, Лодзінская Прамыслова-Гандлёвая Палата

Праект з'яўляецца часткай праграмы «Прасторы мастацтва», фундаванай Міністэрствам Культуры і Нацыянальнай Спадчыны, якая рэалізуецца Нацыянальным Інстытутам Музыкі і Танца і Інстытутам Тэатра ім. Збігнева Рашэўскага

Аператар: Матэрыя

Партнёры: Музычная Акадэмія Гражыны і Кейстута Бацэвічаў у Лодзі, Зона гарадской культуры / Палескі цэнтр мастацтваў і Мэрыя горада Лодзі


Anna Skolimowska - warsztat śpiewu białego w ramach cyklu Czuła Materia

KIEDY:

ŚRODA 8.12.2021 / 18:00 - 20:00

Warsztat będzie odbywał się cyklicznie raz w miesiącu w Miejscu Spotkań.

Kolejne terminy podamy później.

GDZIE:

28 Pułku Strzelców Kaniowskich 9, Łódź

ZAPISY:

Prosimy o zgłaszanie chęci udziału w warsztatach poprzez wpis w wydarzeniu:

https://fb.me/e/328X56vZK

lub wiadomość messenger do:

https://www.facebook.com/StarePolesieMiejsceSpotkan

KONTAKT: biuro@spoleczniezaangazowani.pl


8.12.2021 / rusza cykliczny warsztat śpiewu białego dla wszystkich


Materia i Społecznie Zaangażowani zapraszają wspólnie na pierwszy warsztat śpiewu białego z Anną Skolimowską w ramach cyklu Czuła Materia. Warsztat będzie się odbywał raz w miesiącu.

Warsztaty dedykowane są wszystkim zainteresowanym osobom, nawet tym, które uważają, że śpiewać nie potrafią. "Śpiewać każdy może" - o tym będzie można się przekonać uczestnicząc w warsztatach.


Informacje o prowadzącej:

ANNA SKOLIMOWSKA - tancerka i śpiewaczka ludowa. Pracą z głosem zajęła się kilka lat temu, kiedy przeprowadziła się na wieś. Wraz z kilkorgiem przyjaciół i dwoma synami stworzyła Zespół Ludowy Pylcza, który poszukuje starych pieśni i zwyczajów ludowych. Praktykowanie śpiewu wspólnotowego traktuje jako niesamowitą możliwość budowania siły, pewności siebie, możliwość wyśpiewania rzeczy niewypowiedzianych oraz poczucia jedności z otaczającym światem.

Zdobyła II nagrodę w kategorii solistów śpiewaków podczas 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2021.


Organizatorzy: Materia / Łódź, Społecznie Zaangażowani i Miejsce Spotkań - społeczny dom kultury na Starym Polesiu

Wydarzenie odbędzie się w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Partnerzy: Akademia Muzyczna im Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki, Urząd Miasta Łodzi


Skarb Nienazwanej Góry, fot. Mariusz Marciniak

KIEDY:

Sobota 4.12.2021 od 12:00 do niedzieli 5.12.2021 do 12:00

GDZIE:

SPEKTAKL BĘDZIE DOSTĘPNY BEZPŁATNIE PRZEZ 24 GODZINY NA KANALE VIMEO MATERII

(od godziny 12:00 w dniu 4.12.2021 do godziny 12:00 w dniu 5.12.2021)

Link do video:

https://vimeo.com/543158392

Czas trwania bajki online: 30 min


Dostępność:

Bajka w języku polskim, bez napisów


------------------

Spektakl powstał w ramach projektu Przestrzenie Sztuki, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury - Ośrodek Sztuki, Urząd Miasta Łodzi

4-5.12.2021 / bajka dla dzieci online Skarb Nienazwanej Góry


Materia zaprasza na spektakl dla dzieci online Skarb Nienazwanej Góry!

Pragniemy podzielić się wyjątkowym spektaklem dla młodych widzów i ich opiekunów! Spektakl będzie dostępny online bezpłatnie przez 24h od 4 do 5..12.2021.

Ta barwna opowieść o przyjaźni porywa widzów w pełen wrażliwości świat ruchu, dźwięku i słowa. Plastyczna gra tancerzy wcielających się w kolejne postaci w połączeniu z tekstem i muzyką wykonywaną na żywo uruchamiają wyobraźnię dzieci i rozwijają umiejętność abstrakcyjnego myślenia.

Ten świat na naszych oczach przeobraża się i zmienia, zapraszając do wspólnej podróży w poszukiwaniu… skarbu właśnie!

Spektakl oswaja dzieci z językiem tańca współczesnego, przygotowując do odbioru spektakli tanecznych.

Zachęcamy do wspólnych szaleństw przed ekranami, gdziekolwiek jesteście!


SKARB NIENAZWANEJ GÓRY

Spektakl taneczny dla dzieci z muzyką na żywo

Spektakl dla dzieci 4-10 lat, ale i nieco młodsze i nieco starsze będą się dobrze bawić. Rodzice i opiekunowie także!


Autor tekstu: Juliusz Grzybowski

Współpraca: Zofia Grzybowska, Michał Grzybowski

Choreografia: Krzysztof Skolimowski

Reżyseria: Jacek Owczarek


Muzyka na żywo: Mateusz Skolimowski, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej 1 i 2 stopnia im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim

Taniec: Kacper Klimczak, Justyna Olczak, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Wójcik, Ulyana Zaruba, Julianna Walczak


Aktorzy: Juliusz Grzybowski, Mateusz Skolimowski

Kostiumy: Zuzanna Markiewicz

Produkcja: Materia

Premiera z udziałem publiczności: 24.06.2021, premiera online: 19.12.2020

Skarb Nienazwanej Góry, fot. Dominika Jarosz, Mariusz Marciniak

Imaginary Archive, fot. Piotr Jaruga

KIEDY: 29.11.2021 (poniedziałek) o godzinie 20:30

GDZIE: Siedziba Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Ogrodach Geyera

przy ul. Piotrkowskiej 295 w Łodzi

BILETY:

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, bez rezerwacji

DOSTĘPNOŚĆ:

Wydarzenie w języku polskim. Spektakl nie zawiera scen nagości, stroboskopu, nie posiada ograniczeń wiekowych.

Sale w Ogrodach Geyera znajdują się na wysokim 1 piętrze niestety bez windy. Osoby z jakimikolwiek trudnościami w poruszaniu się, które chciałyby wziąć udział prosimy o kontakt: materia@materialodz.pl

REGULAMIN UCZESTNICTWA:

Publiczność zobowiązana jest posiadać własne maseczki i nosić je w trakcie wydarzenia oraz zachować dystans 1,5 metra od innych osób. Organizator będzie wymagać złożenia obowiązkowego pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia wraz z podaniem danych osobowych i kontaktowych przed wejściu na wydarzenie. Publiczność będzie mogła skorzystać ze środka do dezynfekcji rąk. Jeśli masz objawy przeziębienia, gorączki lub zakażenia Covid19 - nie przychodź na spektakl, zostań w domu.PRZESTRZENIE SZTUKI I PARTNERZY

Wydarzenie odbędzie się w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia, Partnerzy: Akademia Muzyczna im Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

Inicjator i partner pokazu: Centrum Kultury w Lublinie, operator programu Przestrzenie Sztuki w Lublinie w dziedzinie tańca i teatru.29.11.2021 / spektakl Imaginary Archive - Durski / Kania / Kamińska / Stanek / Ustowska

2 tygodnie po premierze podczas 25 edycji Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca w Lublinie, Materia zaprasza na pokaz spektaklu Imaginary Archive autorstwa i w wykonaniu Patryka Durskiego, Katarzyny Kani, Anny Kamińskiej, Piotra Stanka i Katarzyny Ustowskiej.

Spektakl powstawał w Centrum Kultury w Lublinie w ramach programu Przestrzenie Sztuki, jego prezentacja jest częścią wymiany edukacyjnej i artystycznej pomiędzy operatorami Przestrzeni Sztuki skupionych na tańcu i choreografii.


Prace nad Imaginary Archive zapoczątkowały badania artystyczne w ramach grantu Hessische Theaterakademie (2020). Adaptując się do zmian, które nadeszły razem z pandemią, artystki i artyści spotykali się online. Poczucie niepewności, potrzeba wsparcia, przesycenie kontaktem zdalnym oraz tęsknota za bliskością fizyczną, usytuowały spektakl jako ”przedmiot troski”.

How to take care of a dead performance? (Jak dbać o spektakl, który umarł?) - to pytanie od którego rozpoczął się proces twórczy. Imaginary Archive jest refleksją nad tym, jak i o co się troszczymy.


Imaginary Archive


koncept, choreografia, wykonanie: Patryk Durski / Katarzyna Kania / Anna Kamińska / Piotr Stanek / Katarzyna Ustowska

muzyka: Michał Drabczyk

produkcja, rezydencja:

Centrum Kultury w Lublinie / Przestrzenie Sztuki. Taniec

oraz Hessischen Theaterakademie (HTA) - Postgraduate Grants for Artistic Research (2020)

premiera: 25. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie (2021)

czas trwania: 60 minOPIS SPEKTAKLU:


Imaginary Archive powstaje pomiędzy spekulatywnymi scenariuszami na przyszłość, efemerycznym tańcem, który wydarza się teraz, a praktyką niemożliwych i wyobrażonych sposobów pamiętania tego, co było kiedyś.

Projekt jest zainicjowany przez Patryka Durskiego, Katarzynę Kanie, Annę Kamińską, Piotra Stanka, Katarzynę Ustowską. Od czasu spotkania przy spektaklu ONE w Gdańsku (2018) kontynuują oni współpracę, praktykując i zderzając się z ideą kolektywności.

Pomiędzy poczuciem niepewności i potrzebą wsparcia, przesyceniem kontaktem zdalnym oraz tęsknotą za bliskością fizyczną, usytuowały/li spektakl jako ”przedmiot troski”. How to take care of a dead performance? (Jak dbać o spektakl, który umarł?) - to pytanie od którego rozpoczęły/li proces twórczy.

Imaginary Archive jest refleksją nad tym, jak się troszczymy i o co się troszczymy. Podejmując się rozważań nad spektaklami granymi “na żywo” budują paradoksalną narrację o ich śmierci. Artystki i artyści korzystając z archiwów zgromadzonych online, podejmują się strategii choreograficznego recyklingu.


BIOGRAMY AUTORÓW:


Katarzyna Ustowska - tancerka, pedagog, choreografka. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Gdańsku oraz studia w dziedzinie edukacji tańca - Master in Contemporary Dance Education na Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, Northern School of Contemporary Dance w Leeds (Wielka Brytania).

Działa jako niezależna twórczyni. Zajmuje się tańcem i edukacją Montessori w ramach Montessori Dance Guide. Pracuje z osobami cierpiącymi na afazję w ramach Aphasia Dance Space. Współpracuje z grupą niezależnych twórców Durski/Kania/Kamińska/Stanek/Ustowska oraz Teatrem Dada von Bzdülöw.


Katarzyna Kania - niezależna choreografka, performerka. Od 2014 pracuje przede wszystkim w Polsce i w Niemczech. W roku 2016 rozpoczęła Master Program na kierunku Choreography and Performance w Giessen (Institute for Applied Theatre Studies) pod kierownictwem Bojany Kunst. W 2014 roku ukończyła AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu i do 2019 współpracowała z wydziałem w charakterze asystentki i wykładowcy. W 2017 została Stypendystką programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz niemieckiego stypendium artystycznego DAAD.


Patryk Durski - aktor, tancerz, choreograf. Absolwent AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Działa jako niezależny twórca. Współpracuje z Anną Kamińską i Przemkiem Degórskim w ramach Movement Sonification Lab. Współpracował m. in. z zespołem Burning Bridges J. Van Daele, Teatrem Narodowym w Warszawie i Teatrem J. Słowackiego w Krakowie. Współtworzy grupę Lineact oraz jest współtwórcą spektaklu “ONE” (Durski, Kania, Ustowska, Stanek). Stypendysta Alternatywnej Akademii Tańca (Art Station Foundation).


Anna Kamińska - tancerka, choreografka. W 2016 roku ukończyła AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, a w 2019 kierunek Media Interaktywne i Widowiska w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów (UAM Poznań). Doktorantka w Katedrze Teatru i Sztuki Mediów. Prowadzi zajęcia na kierunku Wiedza o Teatrze oraz Media Interaktywne i Widowiska. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca na rok 2019 oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2017. Tworzy na pograniczu choreografii oraz sztuki nowych mediów realizując instalacje, spektakle oraz performance, w których warstwa dźwiękowa kreowana jest poprzez ruch ciała i interakcję

z obiektami. Współtworzy łódzką grupę LineAct, która zajmuje się sztuką site-specific.


Piotr Stanek - aktor, tancerz, choreograf. Absolwent AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Działa jako niezależny twórca. Od 2013 roku współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw. W ostatnich latach występował w spektaklach m.in.: Rafała Urbackiego, Jacka Łumińskiego, Kuby Kowalskiego, Pawła Miśkiewicza, Simone Basani, Marty Bury, Mariusza Trelińskiego, Joe Altera. We współpracy z innymi artystami, stworzył autorskie projekty m.in.: SAMSARA, ZRABOWALI MI SKŁADAKA (Klub Żak Gdańsk, rezydencja/premiera 2014), EMERGENCY PLAN (rezydencja Krakowskie Centrum Choreograficzne 2015), ONE (produkcja teatru Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże Gdańsk 2018), Scores for yearning. The concert (Mousonturm) oraz Imaginary Archive.

Izabela Chlewińska, fot. z archiwum artystki


Otwarty warsztat Izabeli Chlewińskiej - Świadomość ciała

Sobota 27.11, w godz. 17:30-19:30

W sali Akademii Muzycznej w Ogrodach Geyera przy ul. Piotrkowskiej 293/305 w Łodzi

ZAPISY:

Decyduje kolejność zapisów poprzez:

1. wypełnienie formularza i zaakceptowanie regulaminu:

https://forms.gle/RxscewRMbt8f9nBk7

2. wniesienie opłaty przelewem po zapisaniu się

3. wysłanie potwierdzenia na adres: materia@materialodz.pl

Cena:

40 PLN

Prosimy o przelew i wysłanie potwierdzenia na adres: materia@materialodz.pl

DANE DO PRZELEWU:

Fundacja Materia

Numer konta: Nest Bank 98 2530 0008 2059 1067 1930 0001

Limit osób: 20

Po wyczerpaniu limitu miejsc, osoby będą rejestrowane na listę rezerwową - osoby te poinformujemy osobnym mailem.


Dostępność:

Sale w Ogrodach Geyera znajdują się na wysokim 1 piętrze niestety bez windy. Osoby z jakimikolwiek trudnościami w poruszaniu się, które chciałyby wziąć udział aktywnie lub w roli obserwatora/ki prosimy o kontakt: materia@materialodz.pl

-------------------------------

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

27.11.2021 / CZUŁA MATERIA - otwarty warsztat świadmości ciała


MATERIA zaprasza na otwarty warsztat Izabeli Chlewińskiej dotyczący świadomości ciała.

O CYKLU WARSZTATÓW "CZUŁA MATERIA":

Cykl warsztatów ruchowych „Czuła Materia” powstał na bazie certyfikowanych metod pracy z ciałem i emocjami. Czerpiąc z dobroczynnej mocy ruchu, uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą mieli szansę zregenerować swój organizm, przywrócić mu witalność, polepszyć swoje stany emocjonalne i doznać głębokiego relaksu. Nie trzeba mieć doświadczenia w kontakcie z ruchem, by wziąć udział w zajęciach. Prowadzące i organizatorzy stworzą bezpieczne warunki do pracy z ciałem i umysłem. Zaproszą do spotkania z ruchem subtelnym, uważnym i dostosowanym do indywidualnych możliwości.

Co przygotować: wygodny, luźny strój, długi rękaw, woda

Doświadczenie z ruchem nie jest wymagane.

Warsztat nie jest skierowany do osób zaawansowanych w tańcu i zajmujących się tańcem zawodowo.

Opieka kuratorska cyklu Czuła Materia: Kamila Majchrzycka-Szymańska


BIOGRAM PROWADZĄCEJ

Izabela Chlewińska – tancerka, choreografka, performerka, nauczycielka.

Od 16 lat realizuje się jako pedagog prowadząc warsztaty w Polsce, Japonii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych. W ciągu ostatnich lat wypracowała autorską metodę pracę z ciałem. "Ciało.Głos.Intuicja”, która łączy ruch organiczny, naturalną emisję głosu i improwizację w tańcu. Swoją praktykę wspomaga obiektami sensorycznymi Intibag, które wspierają pracę układu nerwowego. Jednym z nich jest worek sensoryczny, z którym zrealizowała szereg performansów, m.in. w Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie czy BWA we Wrocławiu. Współtworzy Intibag - markę tworzącą obiekty sensoryczne oraz projekt badawczo-naukowy, który rozwija metodologię pracy z ciałem w oparciu o czucie głębokie. Obiekty sensoryczne Intibag zdobyły certyfikat jakości NAGRODA RODZICÓW 2021.

Swoje autorskie spektakle taneczne (Ophelia is not Dead, Tralfamadoria, Dehumanized Project Nr 1, You Have Your Voice) prezentowała m.in. w Niemczech, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Japonii, we Włoszech. Autorka i reżyserka instalacji performatywnej MaMoMi dla dzieci do lat 2 w Nowym Teatrze w Warszawie. Ostatnie jej prace choreograficzne to CISZA - spektakl/instalacja, dedykowana doświadczaniu bliskości

i wspólnoty oraz OBSERWATOR - spektakl z pełnym udziałem widowni w towarzystwie performera.

Na zaproszenie warszawskiej galerii Zachęta stworzyła instalację performatywną CIAŁO (wspólnie z Tomkiem Bergmannem i synem Miłoszem) będącą częścią wystawy dla dzieci CO DWIE SZTUKI TO NIE JEDNA.

Zrealizowała 44 realizacje teatralne m.in. w Polsce i Niemczech jako choreografka i autorka ruchu scenicznego.

Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współtworzy warszawskie Centrum w Ruchu - nieformalny kolektyw choreografów niezależnych. Odbyła staż w zespole Troubleyn Jana Fabra w Antwerpii, wizytę studyjną w Filadelfii, rezydencję artystyczną w Tokio. Otrzymała prestiżowe stypendium DanceWeb w Austrii.

fot. Adam Ciereszko

Warsztat Gaga People z Gosią Mielech

Niedziela 28.11 / 14:30 - 15:30

W sali Akademii Muzycznej w Ogrodach Geyera przy ul. Piotrkowskiej 293/305 w Łodzi

ZAPISY:

Decyduje kolejność zapisów poprzez:

1. wypełnienie formularza i zaakceptowanie regulaminu:

WARSZTAT GAGA PEOPLE DLA WSZYSTKICH

https://forms.gle/zUuLyvYiBKGPXQDx5

2. wniesienie opłaty przelewem po zapisaniu się

3. wysłanie potwierdzenia na adres: materia@materialodz.pl

Cena:

40 PLN

DANE DO PRZELEWU:

Fundacja Materia

Numer konta: Nest Bank 98 2530 0008 2059 1067 1930 0001

Tytuł przelewu: Gaga

Limit osób: 28

Po wyczerpaniu limitu miejsc, osoby będą rejestrowane na listę rezerwową - osoby te poinformujemy osobnym mailem.


Dostępność:

Sale w Ogrodach Geyera znajdują się na wysokim 1 piętrze niestety bez windy. Osoby z jakimikolwiek trudnościami w poruszaniu się, które chciałyby wziąć udział aktywnie lub w roli obserwatora/ki prosimy o kontakt: materia@materialodz.pl

-------------------------------

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi


28.11.2021 / CZUŁA MATERIA - warsztat Gaga People dla wszystkich

MATERIA zaprasza na otwarty warsztat Gaga People, które poprowadzi Gosia Mielech w ramach cyklu CZUŁA MATERIA.

Gosia ukończyła Gaga Teacher’s Training Course w Izraelu (2018) pod kierownictwem artystycznym Bosmat Nossan i Saar Harari oraz opieką mentorską Ohada Naharina, dyrektora artystycznego Batsheva Dance Company i twórcy języka ruchu Gaga.

Cykl warsztatów ruchowych „Czuła Materia” powstał na bazie certyfikowanych metod pracy z ciałem i emocjami. Czerpiąc z dobroczynnej mocy ruchu, uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą mieli szansę zregenerować swój organizm, przywrócić mu witalność. Nie trzeba mieć doświadczenia w kontakcie z ruchem, by wziąć udział w zajęciach. Prowadzące i organizatorzy stworzą bezpieczne warunki do pracy z ciałem i umysłem. Zaproszą do spotkania z ruchem subtelnym, uważnym i dostosowanym do indywidualnych możliwości.

Opieka kuratorska cyklu Czuła Materia: Kamila Majchrzycka-Szymańska


Co przygotować: wygodny, luźny strój, długi rękaw, ręcznik, woda

Doświadczenie z ruchem nie jest wymagane. Warsztat nie jest skierowany do osób zaawansowanych w tańcu i zajmujących się tańcem zawodowo.


BIOGRAM PROWADZĄCEJ

Gosia Mielech – tancerka, choreografka, nauczycielka Gaga, pedagożka tańca oraz założycielka projektu artystycznego DanceLab.

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej Lipczyńskiej, w Poznaniu (2007) oraz Gaga Teacher’s Training Course w (2018) pod kierownictwem artystycznym Bosmat Nossan i Saar Harari oraz opieką mentorską Ohada Naharina. W latach 2007 - 2012 była solistką w Polskim Teatrze Tańca. Tańczyła w całym repertuarze zespołu Teatru Tańca, występując w spektaklach takich choreografów i choreografek jak m.in. Ohad Naharin, Yossi Berg, Jacek Przybyłowicz, Yoshifumi Inao, Ewa Wycichowska, Gunhild Bjørnsgaard, Paulina Wycichowska, Thierry Verger i inni.

Jej spektakl, FearLess, został zakwalifikowany do Polskiej Sieci Tańca w sezonie 2020/2021. Dotychczas prezentowany był, w: Polsce, Norwegii oraz Indiach. W 2020 roku otrzymała stypendium twórcze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kreację spektaklu teatru tańca pt. Miss Liberty. Stworzyła spektakl MOA dla Olsztyńskiego Teatru Tańca oraz spektakl Dangerously low on chocolate dla Emergence w Manchester. Współpracowała z izraelsko-holenderskim duetem Uri Ivgi & Johan Greben, tańcząc w nowych produkcjach oraz w bieżącym repertuarze Ivgi & Greben. Jako tancerka współpracuje także z reżyserami, m.in: Per - Olaf Sorensen, Agnieszką Glińską, Janem Komasą.

Uczy swojego repertuaru realizowanego w ramach DanceLab na licznych festiwalach w Polsce i na świecie. Jest gościnną nauczycielką w Scottish Dance Theatre (Dundee), Bangkok City Ballet (Tajlandia), Regionteater Väst (Uddevalla, Szwecja), ilDance (Göteborg, Szwecja), T.H.E Dance Company (Singapur), Lasalle – Collage of the Arts (Singapur), Emergence Dance Company (Manchester), Polskim Teatrze Tańca (Poznań), Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (Warszawa), Akademii Sztuk Teatralnych – Wydziale Teatru Tańca (Kraków), Ogólnokształcącej Szkole Baletowej (Poznań). Prowadzi warsztaty z Gaga, tańca współczesnego, M.O.V.E., improwizacji w Nowej Zelandii, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Brukseli, Polsce, Szkocji, Francji, Austrii, Tajlandii, Indonezji, Singapurze, Indiach, Izraelu, Francji i Anglii.

Jest twórczynią GoPiYoga – autorskiej formy ruchu przeznaczonej dla tancerzy i nie tylko. Więcej: www.gosiamielech.com


Anna Wytych-Wierzgacz, fot. Piotr Żurawski

Wieczór w Materii - premiera Anny Wytych-Wierzgacz oraz spotkanie z Iloną Gumowską i Magdaleną Grzybowską

KIEDY:

Pokazy odbędą się w Łodzi, 21.11.2021 (niedziela) o godzinie 19:00.

GDZIE:

Siedziba Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Ogrodach Geyera

przy ul. Piotrkowskiej 295 w Łodzi.

BILETY:

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, bez rezerwacji

DOSTĘPNOŚĆ:

Wydarzenie w języku polskim. Spektakl nie zawiera scen nagości, stroboskopu, nie posiada ograniczeń wiekowych.

Sale w Ogrodach Geyera znajdują się na wysokim 1 piętrze niestety bez windy. Osoby z jakimikolwiek trudnościami w poruszaniu się, które chciałyby wziąć udział aktywnie lub w roli obserwatora/ki prosimy o kontakt: materia@materialodz.pl.


Wydarzenie odbędzie się w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Partnerzy: Akademia Muzyczna im Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

Program Sympozjum Sztuki Było, jest i będzie dofinansowany jest przez Miasto Wrocław

21.11.2021 / wieczór w Materii - premiera Anny Wytych-Wierzgacz oraz spotkanie z Iloną Gumowską i dr hab. Magdaleną Grzybowską

W dniu 21.11.2021 Materia zaprasza do Ogrodów Geyera w Łodzi na premierę solowego spektaklu NitkA Anny Wytych-Wierzgacz oraz spotkanie z Iloną Gumowską, tegoroczną rezydentką Sympozjum Sztuki Było, jest i będzie w Morawie oraz Magdaleną Grzybowską, kuratorką Sympozjum.


PREMIERA

Anna Wytych-Wierzgacz, zaprezentuje spektakl NitkA, który powstał w ramach jej przewodu doktorskiego. Zawodowa tancerka, choreografka, przez wiele lat związaną z Teatrem Tańca ALTER, którego dyrektorem artystycznym był Witold Jurewicz, która zatańczyła w nagradzanych spektaklach w choreografii Tomasza Wierzgacza i tworzyła autorskie spektakle solowe.

NitkA

Choreografia i wykonanie: Anna Wytych-Wierzgacz

Montaż warstwy dźwiękowej: Łukasz Glapka

Konsultacja dramaturgiczna: Elżbieta Chowaniec

Czas trwania: 30 minut

Idea spektaklu wynika z analizy doświadczeń pracy z ciałem poruszającym się w przestrzeni scenicznej, w oparciu o elementy techniki Marthy Graham – spięcie, wydłużenie, spirale, wysiłek oraz treningu ruchu plastycznego proponowanego przez Renę Mirecką. Postać czerpiąca z charakteru mitologicznej Ateny opowiada o sile, słabości, byciu na samym dole i patrzeniu z góry.

NitkA to solowa wersja zespołowego spektaklu stworzonego przez autorkę w ramach przewodu doktorskiego.

Po spektaklu odbędzie się rozmowa z Anną Wytych-Wierzgacz


SPOTKANIE PO SYMPOZJUM SZTUKI

Tego wieczoru odbędzie się również spotkanie z tancerką Iloną Gumowską oraz dr hab. Magdaleną Grzybowską z Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych na ASP we Wrocławiu. Spotkanie będzie dotyczyło procesu pracy podczas rezydencji podczas Sympozjum Sztuki w Morawie, której organizatorem była Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Tegoroczne, organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Sympozjum Sztuki Było, jest i będzie w Morawie odbyło się w terminie od 30.08 do 7.09.2021 r. Tematem było hasło W procesie, które zachęcało twórców do działań performatywnych, w połączeniu z tworzeniem obiektów materialnych, dźwiękowych, działań efemerycznych, dokumentacji oraz wykładów dotyczących sztuki. Motywem przewodnim Sympozjum jest szeroko rozumiany proces twórczy, zbieranie danych, budowanie/konstruowanie dokumentacji, które w zamyśle zainicjują rozwiązania artystyczne. Skoncentrowanie się wokół świadomego lub intuicyjnego „dojrzewania” koncepcji artystycznych, wykorzystanie momentów iluminacji/wglądu czy przypadku – wszystko to złoży się na oswajanie stawianych sobie przez artystów zagadnień.

dr Anna Wytych-Wierzgacz

Tancerka, choreograf, pedagog. Obroniła doktorat w dziedzinie sztuki w dyscyplinie sztuk muzycznych na Akademii Muzycznej w Łódz, magisterium i licencjat na specjalności Taniec, Wydziału Sztuk Scenicznych Uniwersytetu Paris VIII we Francji oraz; dyplom licencjacki z filologii romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dyplom tancerza zawodowego Związku Artystów Scen Polskich.

W latach 1989 - 2005 była tancerką Teatru Tańca ALTER, którego dyrektorem artystycznym był Witold Jurewicz; tańczyła w spektaklach Odwrócenie, Trzcina oraz xxx w choreografii Tomasza Wierzgacza; stworzyła autorskie spektakle solowe Fermina, Kontakt, Czy ze mną; w ramach przewodu doktorskiego stworzyła spektakl NitkA, którego premiera odbyła się w 2018. Uczy przedmiotów związanych z ruchem scenicznym i technikami tańca w Studium Animatorów Kultury w Kaliszu oraz w Instytucie Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi; tworzy spektakle oraz działania animacyjne; regularnie współpracuje dr hab. Magdaleną Grzybowską (ASP we Wrocławiu) tworząc instalacje i sytuacje przestrzenno – ruchowe oraz spektakle łączące ruch – obiekt i dźwięk.

Ilona Gumowska

Tancerka, choreograf, pedagog, psycholog. Absolwentka Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi. Obecnie nauczyciel akademicki tej uczelni. Stypendystka programu Romantic New Stage organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Jako tancerka współpracowała z takimi twórcami jak: Daniel Abreu, Roberto Olivan, Marcin Wrona, Tomasz Wygoda, Mariusz Treliński, Natasha Gilmore, Abhilash Ningappa, Jacek Owczarek, Kaya Kołodziejczyk, Jacek Gębura, Karolina Kroczak, Ashley Lobo, Michał Walczak, Jacek Przybyłowicz. Występowała na wielu polskich i zagranicznych scenach, w tym: w Teatrze Rozbark w Bytomiu, Royal Opera House w Bombaju, w belgijskiej operze La Monnaie, Theater an der Wien w Wiedniu, Królewskiej Operze w Sztokholmie. Obecnie współpracuje z Teatrem Tańca Zawirowania w Warszawie i Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie oraz zespołem Barrowland Ballet w Glasgow.

Jest pomysłodawcą i członkiem kolektywu United Limbs.

dr hab. Magdalena Grzybowska

Rzeźbiarka. Studiowała we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Doktorat na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu obroniła w roku 2011, tytuł doktora habilitowanego w roku 2018. Od roku 2019 profesor uczelni w pracowni Rzeźby ASP we Wrocławiu.

W działalności twórczej odnosi się przede wszystkim do zjawisk przestrzennych, niekoniecznie zamykających się w pojęciu rzeźby. Do swoich prac włącza zarówno obiekty rzeźbiarskie jak i film, fotografie, rysunek, zjawiska świetlne, sytuacje, gest, dźwięk i ruch. Sięga po różnorodne media. Interesuje ją dychotomia pomiędzy trwałym i nietrwałym, relacje, kategoria miejsca. Realizuje otwarty projekt artystyczno-badawczy „Rzeźba i fenomen sceny” korzystając z wypracowanej formy zdarzenia wizualnego (sytuacji), gdzie budowane jest napięcie pomiędzy przestrzenią, obiektem, performerem i widzem. Jest zaangażowana w organizację projektów twórczych – w tym od 2017 roku – Sympozjum Sztuki „Było, jest i będzie”.

Wykład performatywny walk+talk (35)

KIEDY:

Wydarzenie odbędzie się 4.11.2021 (czwartek), o godzinie 19:00

GDZIE:

Siedziba Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Ogrodach Geyera

przy ul. Piotrkowskiej 295 w Łodzi.

BILETY:

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rezerwacja miejsc pod adresem: materia@materialodz.pl

DOSTĘPNOŚĆ:

Spektakl w języku angielskim.

Spektakl zawiera sceny nagości.

Spektakl nie zawiera stroboskopu.

Sale w Ogrodach Geyera znajdują się na wysokim 1 piętrze niestety bez windy. Osoby z jakimikolwiek trudnościami w poruszaniu się, które chciałyby wziąć udział aktywnie lub w roli obserwatora/ki prosimy o kontakt: materia@materialodz.pl.


REGULAMIN UCZESTNICTWA:


Publiczność zobowiązana jest posiadać własne maseczki i nosić je w trakcie wydarzenia oraz zachować dystans 1,5 metra od innych osób. Organizator będzie wymagać złożenia obowiązkowego pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia wraz z podaniem danych osobowych i kontaktowych przed wejściu na wydarzenie. Publiczność będzie mogła skorzystać ze środka do dezynfekcji rąk. Jeśli masz objawy przeziębienia, gorączki lub zakażenia Covid19 - nie przychodź na spektakl, zostań w domu.

4.11.2021 / wykład performatywny walk+talk (35) Anny Nowickiej


Materia zaprasza na wykład performatywny walk+talk (35) Anny Nowickiej, choreografki, performerki, absolwentki szkoły tańca Salzburg Experimental Academy of Dance (SEAD) oraz w ramach HfS Ernst-Busch/HZT w Berlinie.

walk+talk to seria wykładów performatywnych zainicjowana w 2008 roku przez austriackiego choreografa i tancerza Philippa Gehmachera. W ramach walk+talk’ów choreografowie zaproszeni są do stworzenia prac solowych, w których mówią i ruszają się jednocześnie. Tematem są koncepty, którymi się posługują we własnej twórczości, ich indywidualne rozumienie ciał w ruchu, jak również historia ich praktyki.

Wykład w języku angielskim


walk+talk (35)

Coaching: Philipp Gehmacher

Pomysł i realizacja: Anna Nowicka

Produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Premiera: 23.06.2017, Malta Festival, Poznań

walk+talk (35) Anny Nowickiej był także pokazywany w Bethanien, Berlin, DOCK11, Berlin oraz oraz w ramach programu Acziun Susch w Muzeum Susch w Szwajcarii

Anna Nowicka jest choreografką i performerką, absolwentką szkoły tańca Salzburg Experimental Academy of Dance (SEAD) oraz w ramach HfS Ernst-Busch/HZT w Berlinie, ukończyła również Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jej artystyczne poszukiwania skupiają się na relacji między śniącym ciałem a ciałem tańczącym i na zagadnieniach choreografii wyobrażonego. W praktyce zgłębia wielorakie perspektywy patrzenia oraz możliwości wykorzystania różnych punktów widzenia jako narzędzi do odkrywania i ujawniania możliwych, z pozoru niedostępnych oku obrazów. Choreografię postrzega jako nieustanne badanie związku i napięcia między procesem twórczym a jego rezultatem. Praktykuje śnienie w The School of Images pod kierunkiem dr Catherine Shainberg i rozwija pracę ze snami u Bonnie Buckner, dzieląc swoje życie między Berlin a Polskę.

Więcej na stronie:

annanowicka.com


WIĘCEJ O WYDARZENIU:

walk+talk to seria wykładów performatywnych zainicjowana w 2008 roku przez austriackiego choreografa i tancerza Philippa Gehmachera. W ramach walk+talk’ów choreografowie zaproszeni są do stworzenia prac solowych, w których mówią i ruszają się jednocześnie. Tematem są koncepty, którymi się posługują we własnej twórczości, ich indywidualne rozumienie ciał w ruchu, jak również historia ich praktyki.

W dotychczasowych odsłonach projektu, które miały miejsce w Wiedniu, Brukseli, Sztokholmie, Reykjavíku i Berlinie, udział wzięło ponad dwudziestu artystów. W trakcie poznańskiej edycji walk+talk, podczas dwóch wieczorów zaprezentowane zostaną cztery solowe prace choreografek i choreografów mieszkających i tworzących w Berlinie, Sztokholmie i Warszawie.

“walk oznacza czas, który mija, czas, którego ruch potrzebuje, żeby się rozwinąć. talk oznacza twierdzenie, komunikat albo mówienie otwarcie, jak również złożoność samego procesu wypowiadania prawd, które cię tworzą, które ucieleśniasz, prawd, które zyskują i tracą znaczenie, kiedy są wypowiadane.”

Transkrypcje 27 walk+talk’ów autorstwa 21 różnych choreografów dostępne są na Oralsite – belgijskiej stronie poświęconej wielomodalnej dokumentacji.

http://oralsite.be/pages/Walk_Talk_Documents


Wydarzenie odbędzie się w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Partnerzy: Akademia Muzyczna im Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

Rafał Dziemidok

Jak tańczyć aż po (życia) kres / How to Dance Forever

spektakl solowy / wykład performatywny

Produkcja: Fundacja Ciało/Umysł

Zdj. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

MIEJSCE

Siedziba Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi

Ogrody Geyera, Piotrkowska 295, Łódź

TERMIN

23 Października 2021, 19:00 (Sobota)

Czas trwania 40 min, po spektaklu zapraszamy na rozmowę z twórcą

Bilety: 20 zł do kupienia poprzez stronę: https://app.evenea.pl/event/873573-4/

Wydarzenie odbędzie się z uwzględnieniem aktualnych wymogów sanitarnych. Warunkiem wstępu na salę jest wypełnienie i podpisanie oświadczenia o stanie zdrowia.


Dostępność:

Bez ograniczeń wiekowych.

Spektakl w języku polskim.

Sale w Ogrodach Geyera znajdują się na wysokim 1 piętrze niestety bez windy. Osoby z jakimikolwiek trudnościami w poruszaniu się prosimy o kontakt: materia@materialodz.pl


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi


23.10.2021 / spektakl Rafała Dziemidoka

Jak tańczyć aż po (życia) kres / How to dance forever

Rafał Dziemidok, tancerz i improwizator zaprasza widzów na wykład performatywny, w którym używając osobistej opowieści i własnego ciała wchodzi w dyskusję z autobiograficzną książką amerykańskiej legendy tańca Daniela Nagrina How to Dance Forever.

Dziemidok w swoim solowym spektaklu postanowił skonfrontować się z lekturą ważną na początku jego tanecznej kariery. Punktem wyjścia dla tego solowego projektu jest więc książka autorstwa zmarłego w 2008 roku nowojorskiego tancerza, choreografa i nauczyciela Daniela Nagrina. Już sam tytuł performansu (nazywanego przez Dziemidoka z przymrużeniem oka wieczorkiem literackim), będący próbą przetłumaczenia tytułu książki, znamionuje niemożność zgrabnej translacji języków i światów, a wręcz nieprzystawalność pewnych pojęć.

"Jak po polsku wyrazić forever - na zawsze, wiecznie, do końca, czy wręcz bez końca?" - pyta Rafał Dziemidok. "Książkę, zawierającą ogromną liczbę rad dla tancerzy, w jaki sposób mogą oni zarządzać swoim życiem, ciałem, karierą, aby osiągnąć wspomniane w tytule forever, trudno przetłumaczyć na polski. Na polskie realia, system, sposób życia, mentalność, kulturę. Dodatkowym utrudnieniem jest również czas, który upłynął od momentu publikacji książki, czyli 1988 roku. Świat zmienił się bardzo. Pytanie, czy i jak zmienił się też świat tańca."

Autor wykładu performatywnego - składającego się z części mówionej i tańczonej - odnosi się zarówno do swojej pierwszej lektury tej książki, jak i do lektury najświeższej, które dzieli 20 lat. Czy ten czas zmienia coś w odczytaniu tego tekstu, a jeżeli tak, to co i dlaczego? Projekt jest próbą zastanowienia się nad tym, czym jest taniec dla uprawiających go zawodowców.

Spektakl powstał na zaproszenie Edyty Kozak i festiwalu Ciało/Umysł w cyklu wykładów performatywnych Taniec, moja miłość, które miały za zadanie zajrzeć za kulisy i sprawdzić, jak funkcjonuje zaplecze pracy współczesnego tancerza w Polsce. Spektakl miał podczas festiwalu dwie odsłony, w 2016 i 2019 roku.

wywiad z Rafałem Dziemidokiem dla C/U ( s.12-13) https://www.yumpu.com/xx/document/read/65397808/cu2019-gazeta

BIOGRAM

Rafał Dziemidok - niezależny choreograf, reżyser, tancerz, improwizator i pedagog improwizacji, z wykształcenia prawnik mieszkający i tworzący od 2012 roku w Berlinie. Obecny jest na polskiej scenie tańca od ponad 20 lat, realizując własną, unikalną i wyrazistą ścieżkę ruchowej ekspresji.

Jako tancerz współpracował m.in. z: Teatrem Dada von Bzdülöw, Gdańskim Teatrem Tańca, Compagnie Yvette Bozsik, Teatrem Powszechnym, Public and Private/Clement Layes, Novoflot, Theater o.N., Two Fish/Theater an der Parkaue, Julian Rosefeld. Jest współzałożycielem i liderem Grupy Artystycznej Koncentrat. Rafał Dziemidok tworzy choreografie dla teatru, opery i filmu; tworzy także spektakle sceniczne i prace o charakterze site-specific, a także grupowe i solowe spektakle z zawodowymi tancerzami i amatorami, nieustannie poszukując abstrakcyjnego języka i precyzji w przekazywaniu na scenie osobistych historii na scenie. W swoich spektaklach sięga po autotematyzm i groteskę.

https://culture.pl/pl/tworca/rafal-dziemidok

fot. Mariusz Marciniak


KIEDY

2.10.2021 o godzinie 19:00

3.10.2021 o godzinie 18:00

GDZIE

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, ul. Żubardzka 2a

REZERWACJE/BILETY

Wstęp na spektakl jest biletowany. Bilet normalny w cenie 30 zł, bilet ulgowy w cenie 15 zł.

Bilety do kupienia w kasie Sali Koncertowej na godzinę przed spektaklem. Płatność gotówką. Jeśli pojawią się nowe formy kupna biletów, poinformujemy Państwa e-mailem.

Rezerwacja biletów pod linkiem:

Spektakl premierowy 2.10.2021 godz. 19:00

https://app.evenea.pl/event/873573-2/

Spektakl 3.10.2021 godz. 18:00

https://app.evenea.pl/event/873573-2kopia1/

Jedna osoba może zarezerwować do 4 biletów.


DOSTĘPNOŚĆ

Budynek jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Spektakl nie zawiera scen nagości, stroboskopu, nie posiada ograniczeń wiekowych

kontakt: materia@materialodz.pl

REGULAMIN UCZESTNICTWA:

Publiczność zobowiązana jest posiadać własne maseczki i nosić je w trakcie wydarzenia oraz zachować dystans 1,5 metra od innych osób.

Organizator będzie wymagać złożenia obowiązkowego pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia wraz z podaniem danych osobowych i kontaktowych przed wejściu na wydarzenie.

Publiczność będzie mogła skorzystać ze środka do dezynfekcji rąk

Jeśli masz objawy przeziębienia, gorączki lub zakażenia Covid19 - nie przychodź na spektakl, zostań w domu.

2-3.10.2021 / premierowe pokazy spektaklu Lithos w choreografii Jacka Owczarka

Materia zaprasza na najnowszy spektaklu Jacka Owczarka Lithos, którego premiera odbywa się w dniu 2.10.2021 i na prezentację spektaklu 3.10.2021.

Materia zaprasza na najnowszy spektakl Jacka Owczarka, choreografa współpracującego z wieloma teatrami dramatycznymi w Polsce, którego autorskie spektakle takie jak Re;akcje i Zdarzenia Pracownia Fizyczna, SzaZa i Goście pokazywane były na wielu festiwalach w Polsce i Europie.


O SPEKTAKLU


Lithos [λίθος] w języku starogreckim oznacza kamień. Twórcę spektaklu interesuje droga pod górę, na szczyt własnych możliwości, a jednocześnie droga w której ważniejsze od szczytu są porażki. Idąc za myślą Camus o micie Syzyfa, to nie wchodzenie wyżej jest momentem mocy, ale chwila, gdy pod ciężarem próby trzeba się cofnąć. W porażce bowiem człowiek jest w stanie odnaleźć siłę do tego, by pójść wyżej. Tańczący dźwigają Lithos z gracją i pięknem swojego zmagania, aż wreszcie dochodzą tam, gdzie każdy z nas chce być - do siebie w pełni.


Jacek Owczarek, choreograf od dekady związany z Łodzią i dyrektor Materii, w swoim najnowszym spektaklu łączy doświadczenie pracy nad postacią w tańcu współczesnym z dramaturgią tańca.

Do tworzenia spektaklu i pracy z tancerzami zaprosił choreografa Witolda Jurewicza, dramaturga Elżbietę Chowaniec z którą współpracuje od lat oraz pochodzącego w Łodzi, tworzącego obecnie w Berlinie młodego kompozytora Pimona Leklera.

Minimalistyczną scenografię stworzył Wojciech Stefaniak, współpracujący z najważniejszymi scenami w Polsce.

Młodzi, niezwykle zdolni ludzie występujący w spektaklu studiowali razem w Instytucie Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, mają za sobą wiele projektów tanecznych i udział w festiwalach takich jak Warsaw CI Flow International Dance Festival, Warsaw Dance Days, Strefa Ruchu w Toruniu i SoloDuo w Budapeszcie.


Spektakl jest kolejną profesjonalną, repertuarową propozycją Materii dla łódzkiej publiczności, po spektaklu dla dzieci Skarb Nienazwanej Góry. Obydwa spektakle rozpoczynają w październiku tournee po Polsce i będą prezentowane regularnie w Łodzi w 2022 roku.


Syzyf patrzy, jak kamień w kilka chwil spada w dół, skąd trzeba będzie go znów wynieść na górę. Schodzi na równinę. Interesuje mnie Syzyf podczas tego powrotu, podczas tej pauzy. Twarz, która cierpi tak blisko kamieni, sama jest już kamieniem.

Widzę, jak ten człowiek schodzi ciężkim, ale równym krokiem ku udręce, której końca nie zazna. Ten czas, który jest jak oddech i powraca równie niezawodnie jak przeznaczone mu cierpienie, jest czasem świadomości Syzyfa. W każdej z owych chwil, kiedy ze szczytu idzie [..] jest ponad swoim losem. Jest silniejszy niż jego kamień.

[...] Aby wypełnić ludzkie serce, wystarczy walka prowadząca ku szczytom. Trzeba wyobrażać sobie Syzyfa szczęśliwym.”

Albert Camus Mit Syzyfa

Cytat wg. wyd. A. Camus, Dwa eseje. Mit Syzyfa. Artysta i jego epoka,

tłum. J. Guze, Warszawa 1991


Lithos

choreografia i reżyseria: Jacek Owczarek

współpraca: Witold Jurewicz

taniec: Kacper Klimczak, Aleksandra Łuczak, Justyna Olczak, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Wójcik, Ulyana Zaruba

w procesie tworzenia spektaklu brała udział Julianna Walczak

muzyka: Pimon Lekler

dramaturgia: Elżbieta Chowaniec

scenografia: Wojciech Stefaniak

koncepcja kostiumów i reżyseria światła: Katarzyna Stochalska

konsultacje merytoryczne: Paweł Skalski

koordynacja: Teofila Włodarczyk

producent: Materia

czas trwania: 40’


PARTNERZY

Spektakl powstał w ramach programu Przestrzenie Sztuki finansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny I Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki i Urząd Miasta Łodzi

fot. Mariusz Marciniak

KIEDY

3.10.2021 o godzinie 20:00

GDZIE

Teatr Szwalnia ul. Andrzeja Struga 90

REZERWACJE/BILETY

Wstęp na pokaz spektaklu jest bezpłatny.

Decyduje kolejność zapisów pod linkiem: https://app.evenea.pl/event/873573-1/

Jedna osoba może zarezerwować do 4 wejściówek.

DOSTĘPNOŚĆ

Budynek jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Spektakl nie zawiera scen nagości, stroboskopu, nie posiada ograniczeń wiekowych

kontakt: materia@materialodz.pl

REGULAMIN UCZESTNICTWA:

Publiczność zobowiązana jest posiadać własne maseczki i nosić je w trakcie wydarzenia oraz zachować dystans 1,5 metra od innych osób.

Organizator będzie wymagać złożenia obowiązkowego pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia wraz z podaniem danych osobowych i kontaktowych przed wejściu na wydarzenie.

Publiczność będzie mogła skorzystać ze środka do dezynfekcji rąk

Jeśli masz objawy przeziębienia, gorączki lub zakażenia Covid19 - nie przychodź na spektakl, zostań w domu.


3.10.2021 / premiera spektaklu In/Side Aleksandry Łaby i Beaty Mysiak

Materia zaprasza na premierę spektaklu In/Side wspólnie z Teatrem Szwalnia.


IN/SIDE

Koncept i wykonanie: Aleksandra Łaba, Beata Mysiak

Muzyka: Maciej Michaluk

Reżyseria oświetlenia: Grzegorz Polak

Kostiumy: Karina Mińkowska-Pado

Zdjęcia: Mariusz Marciniak

Czas trwania: 40'


IN/SIDE to spektakl ruchowy. Tematem jaki inspirował twórców do działania było pogranicze cielesności i duchowości a także ulotność i fizyczność w kontekście istnienia, bycia człowiekiem. Proces twórczy bazował na improwizacji, kontakt improwizacji, technice tańca współczesnego oraz ruchu autentycznym.

Na scenie widzimy plastyczną formę spektaklu, w której dobrze znane kształty ludzkich ciał zmieniają się i tworzą hybrydy, nabierając zupełnie nowych znaczeń i kontekstów. Ruch, muzyka, kostium oraz światła uzupełniają kontekst spektaklu, tworząc spójną całość.

Kim jest człowiek?

Czym jest Ja?

Odbieraniem, przetwarzaniem i wysyłaniem informacji?

A może to laboratorium uczuć, emocji, zmysłów i supozycji?


IN/SIDE to proces konstytuowania się człowieka. Tego co ludzkie, fizyczne i metafizyczne. To mierzenie się z samym sobą, z tym kim jestem i kim mogę się stać.

IN/SIDE to moment wejścia w głąb siebie i chęć znalezienia balansu.

Zestawienie dwóch odmiennych energii, które doskonale się uzupełniają i tworzą jedną całość.

IN/SIDE to bycie W/SOBIE i POZA/SOBĄ jednocześnie.


PARTNERZY

Spektakl IN/SIDE powstał dzięki Stypendium Artystycznego Prezydent Miasta Łodzi przyznanego Aleksandrze Łabie. W produkcję spektaklu zaangażowane były także Centrum Kultury w Lublinie oraz Materia, operatorzy programu Przestrzenie Sztuki w Lublinie i Łodzi.

Spektakl prezentowany jest w ramach projektu Kolektyw Szwalnia finansowanego ze środków Urzędu Miasta Łodzi

oraz w ramach programu Przestrzenie Sztuki finansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny I Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki i Urząd Miasta Łodzi

fot. Mariusz Marciniak

KIEDY:

Grupa 1 TWÓJ MOMENT MOCY / 1 -3 oraz i 8 - 10 października 2021

Grupa 2 TWÓJ MOMENT MOCY / 15 - 17 oraz i 22 - 24 października 2021

wg. planu:

piątek 18:00 – 20:30

sobota 14:00 – 18:00

niedziela 12:00 – 16:00


GDZIE:

Siedziba Z.T.L. Harnam, ul. Piotrkowska 282A oraz siedziba Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 295. Ostateczne lokalizację podamy mailowo przed warsztatem.

Udział w projekcie jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń poprzez formularz.


INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Kontakt z nami: materia@materialodz.pl, +48 665 079 866

Udział w warsztacie jest bezpłatny.

Doświadczenie z tańcem i ruchem nie jest wymagane!

Prosimy wziąć wygodny strój i coś do picia.

ZAPISY:

Limit miejsc: 15 w każdej grupie

Decyduje kolejność zapisów wyłącznie przez formularz zawierający regulamin:

Grupa 1 TWÓJ MOMENT MOCY / 1 -3 oraz i 8 - 10 października 2021

https://forms.gle/RpS6pT5LuxvQCYBX7

Grupa 2 TWÓJ MOMENT MOCY / 15 - 17 oraz i 22 - 24 października 2021

https://forms.gle/ZNepRwuLeEKYrtZcA

Po wyczerpaniu limitu miejsc, osoby będą rejestrowane na listę rezerwową. Osoby te poinformujemy osobnym mailem.


------------------------------

Partnerzy projektu: Centrum Praw Kobiet, Społecznie Zaangażowani oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży, Profilaktyczno-Rozwojowy Ośrodek Młodzieży i Dzieci PROM

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi


1-24.10.2021 / Otwarty warsztat Twój moment mocy przygotowany z myślą o kobietach

Materia zaprasza na otwarty warsztat TWÓJ MOMENT MOCY skierowany do kobiet mieszkających w Łodzi i jej okolicach w ramach programu Przestrzenie Sztuki. Całość stanowią dwa 3-dniowe spotkania. Inicjatorką projektu jest Marlena Rita Bełdzikowska.

Warsztat przygotowany jest z myślą o kobietach w wieku 25-60 lat, ale oczywiście nie wykluczymy osób młodszych lub starszych!

Doświadczenie z tańcem i ruchem nie jest wymagane.

Warsztat NIE jest przeznaczony dla osób zawodowo zajmujących się tańcem.

Projekt został stworzony z myślą o osobach znajdujących się w trudnej sytuacji osobistej, odczuwających zastój w swoim życiu i brak perspektyw na zmianę, czy też potrzebujących wsparcia oraz dla osób, które szukają motywacji do odnalezienia dla siebie nowych ścieżek rozwoju i motywacji do działania.

W 2021 zorganizowaliśmy warsztat zapowiadający JA I MOJA PRZESTRZEŃ.

Projekt składa się szereg warsztatów i zajęć opartych na pracy z ciałem, tańcu, technikach relaksacyjnych i wybranych metodach choreoterapii.

Wszystkie działania mają na celu zwiększenie świadomości siebie, własnego ciała, emocji oraz nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem. Projekt ma na celu również rozbudzenie energii życiowej, wsparcie rozwoju osobistego oraz wydobycie wewnętrznej siły.


OSOBY PROWADZĄCE:

Marlena Rita Bełdzikowska

Monika Jakubowska

Anna i Krzysztof Skolimowscy

Ida Tracz

Elżbieta Krzyżaniak


Marlena Rita Bełdzikowska - choreograf, pedagog tańca, dyplomowany instruktor tańca współczesnego. Od kilku lat współpracuje z Teatrem Tańca ALTER, jako instruktor tańca i choreograf, oraz organizując projekty taneczne i warsztaty tańca współczesnego w Polsce. Stworzyła projekt „Twój Moment Mocy”. Twórca i realizator ruchu scenicznego i choreografii w teatrach dramatycznych i muzycznych w Polsce oraz autorskich spektakli tańca. Organizator i współtwórca festiwali tańca: Drawskich Prezentacji Tańca (2016 ) oraz Prezentacji Tańca LABIRYNT (2018-2019). Wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunkach Choreografia i techniki tańca, Somatyka w tańcu i terapii, oraz Muzykoterapia. Pedagog tańca w VI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi.

Monika Jakubowska - tancerka, choreografka, performerka, dyplomowana nauczycielka tańca współczesnego i Tao Yin. Certyfikowany Provider metody TRE® (Trauma Releasing Exercises). Dyplomowana masażystka i bioenergoterapeutka. Prowadzi zajęcia z Technik relaksacyjnych na kierunku Somatyka w tańcu i terapii na Akademii Muzycznej w Łodzi.

Anna Skolimowska - tancerka i śpiewaczka ludowa. Pracą z głosem zajęła się kilka lat temu, kiedy przeprowadziła się na wieś. Wraz z kilkorgiem przyjaciół i dwoma synami stworzyła Zespół Ludowy Pylcza, który poszukuje starych pieśni i zwyczajów ludowych. Praktykowanie śpiewu wspólnotowego traktuje jako niesamowitą możliwość budowania siły, pewności siebie, możliwość wyśpiewania rzeczy niewypowiedzianych oraz poczucia jedności z otaczającym światem.

Krzysztof Skolimowski - pedagog, tancerz. Wykładowca akademicki i Kierownik Pracowni Somatyka w Tańcu i Terapii na Akademii Muzycznej w Łodzi. Wiceprezes Fundacji Art of Living Polska. Nauczyciel jogi i kursów Happiness , Yes , Yes+ oraz ART Exel, na których uczy dorosłych, młodzież i dzieci radzenia sobie ze stresem i podnoszenia swojej energii na co dzień.

Ida Tracz - Dhyanjot Kaur z wykształcenia psycholog, z powołania yoginka, nauczycielka yogi, medytacji, relaksacji i innych technik pracy z ciałem, oddechem i umysłem. Absolwentka Szkoły treningu i warsztatu psychologicznego metodami aktywnymi. Ukończyła podyplomowe studia na kierunku Terapia ruchem z gimnastyką korekcyjno-kompensacyjną. Jest certyfikowanym nauczycielem Ashtanga yogi, Kundalini yogi, Sri Sri yogi, absolwentką szkoleń BODY ART, Pilates, Theta Healing oraz wielu innych szkoleń i warsztatów najlepszych szkół polskich i zagranicznych.

Elżbiet Krzyżaniak-Smolińska - terapeutka, mówczyni motywacyjna, trenerka rozwoju osobistego, wykładowczyni, przewodniczka duchowa. Jest specjalistką terapii jogą, relaksacji, psychologii, pracy z ciałem oraz promotorką zdrowego trybu życia. Szkoli nauczycieli, naucza medytacji oraz pracy z oddechem. Autorka terapeutycznej książki "W cudzych butach", bajki dla dzieci i dorosłych "Tęczowy duszek" oraz wielu rozwojowych artykułów. W 2004 roku założyła Centrum Szczęśliwego Człowieka. Ukończyła ponad 20 kursów Art Of Living między innymi w Indiach, w Niemczech oraz w Polsce. Stworzyła wiele unikatowych warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży

Profilaktyczno-Rozwojowy Ośrodek Młodzieży i Dzieci

PROM – Niepubliczna Placówka Oświatowo-Wychowawcza

fot. Mariusz Marciniak

Wieczór 2 spektakli: Monika Grzelak i Marlena Rita Bełdzikowska

Termin: 17.09.2021, godzina 18:00

Miejsce: Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a

Bez rezerwacji. Bilety w cenie 20 PLN do kupienia kasie Sali Koncertowej na godzinę przed spektaklem.

DOSTĘPNOŚĆ

Budynek Sali Koncertowej jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Spektakl nie zawiera scen nagości, stroboskopu, nie posiada ograniczeń wiekowych.

REGULAMIN UCZESTNICTWA:

Publiczność zobowiązana jest posiadać własne maseczki i nosić je w trakcie wydarzenia oraz zachować dystans 1,5 metra od innych osób.

Organizator będzie wymagać złożenia obowiązkowego pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia wraz z podaniem danych osobowych i kontaktowych przed wejściu na wydarzenie.

Publiczność będzie mogła skorzystać ze środka do dezynfekcji rąk

Jeśli masz objawy przeziębienia, gorączki lub zakażenia Covid19 - nie przychodź na spektakl, zostań w domu.17.09.2021 / spektakle Po cichu Moniki Grzelak i W drodze Marleny Rity Bełdzikowskiej (premiera!)


Zapraszamy na dwa spektakle tańca w dniu 17.09.2021. W programie wieczoru choreografii Moniki Grzelak - Po cichu oraz Marlena Bełdzikowska - W drodze.

Po cichu

choreografia: Monika Grzelak

taniec: Paweł Jacak, Karolina Adaszek, Karolina Łykowska, Paulina Nowicka, Patryk Laudański, Aleksandra Łuczak

Muzyka: Pimon Lekler https://soundcloud.com/user-329567067

Kostiumy: Joanna Wara-Wąsowska

Czas trwania: 30 min

Trailer: https://youtu.be/ESy3eQzDaeA

Wideo: Mariusz Marciniak

Czas trwania: 40 min

Autorka o spektaklu: “Po cichu możemy robić różne rzeczy. Każdy z nas wie najlepiej, co robi właśnie w ten sposób. Czasami dotyczy to tylko nas samych, jednak zdarza się, robimy coś wobec innych…. Po cichu.”

przerwa -

W drodze (PREMIERA)

koncepcja, reżyseria: Marlena Rita Bełdzikowska

choreografia: Marlena Rita Bełdzikowska we współpracy z tancerkami

taniec: Monika Jakubowska, Natalia ‘Sarna’ Kladziwa, Aleksandra Łaba

muzyka: Maria Dobrosława Rumińska

kostiumy i scenografia: Julie Esther

reżyseria świateł: Monika Sidor

producent: Teatr Tańca Alter

partner: Rock And Roll Production, Materia

Czas trwania: 30 min

Premiera powstała w ramach Programu Przestrzenie Sztuki

Proces pracy nad spektaklem zaczął się projektem badawczo-artystycznym Marleny Bełdzikowskiej na Akademii Muzycznej w Łodzi w 2020 roku. Badania dotyczyły sposobów w jaki metoda TRE® wpływa na ruch tancerza i jego rozwój.

W projekcie brały udział: Monika Jakubowska, provider metody TRE®, która przeprowadziła warsztaty, Aleksandra Łaba, Agnieszka Janicka i Monika Jakubowska. Celem warsztatów było wykorzystanie metody TRE® jako inspiracji do poszukiwania ruchu w procesie tworzenia spektaklu. Badania zakończyły się pokazem 19.12.2020 na Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi, podczas którego został zaprezentowany fragment lekcji TRE, fragment choreografii i krótka forma improwizacji.

Autorka o spektaklu: “Wszyscy jesteśmy w drodze, nieustannie podążając z kimś, za kimś lub za czymś, niekiedy w grupie, czasem w pojedynkę, lub idąc razem przez życie. Nawet idąc razem, idziemy naszą własną drogą. Czasem z niej zbaczamy, czasem błądzimy, czasem podążamy z niepewnością, a czasem płyniemy z lekkością, będąc pewni swojego celu. Bywają chwile, w których wydaje nam się, że inna droga byłaby lepsza, właściwsza, porównujemy własną drogę z drogą innych, poszukujemy, zmieniamy swój kierunek podążając w inną stronę, czasem wycofując się, czasem wracając na wcześniej obrany tor. Wszystkie drogi prowadzą nas do tej właściwej, wszystkie drogi, niezależnie czyje, są równe.”

----------------

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia / Łódź

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łódź

fot. Maciej Rukasz

If/Then - LUBELSKI TEATR TAŃCA

Termin: 18.09.2021, godzina 19:00

Miejsce: Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a

Bez rezerwacji. Bilety w cenie 20 PLN do kupienia kasie Sali Koncertowej na godzinę przed spektaklem.

DOSTĘPNOŚĆ

Budynek Sali Koncertowej jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Spektakl nie zawiera scen nagości, stroboskopu, nie posiada ograniczeń wiekowych.

REGULAMIN UCZESTNICTWA:

Publiczność zobowiązana jest posiadać własne maseczki i nosić je w trakcie wydarzenia oraz zachować dystans 1,5 metra od innych osób.

Organizator będzie wymagać złożenia obowiązkowego pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia wraz z podaniem danych osobowych i kontaktowych przed wejściu na wydarzenie.

Publiczność będzie mogła skorzystać ze środka do dezynfekcji rąk

Jeśli masz objawy przeziębienia, gorączki lub zakażenia Covid19 - nie przychodź na spektakl, zostań w domu.

18.09.2021 / spektakl Lubelskiego Teatru Tańca If/Then / POLSKA SIEĆ TAŃCA


Zapraszamy na spektakl If/Then w choreografii Joe Altera. Lubelski Teatr Tańca zaprezentuje spektakl w ramach Polskiej Sieci Tańca, do której Materia dołączyła w tym roku.

Spektakl jest próbą wytworzenia uważności w sytuacji niepewności. To gra, w której tancerze muszą podejmować decyzje w oparciu o konkretne zasady nie mogąc być pewnym rezultatu. Spektakl oparty jest na założeniu, że wszystkie istniejące rzeczy i zjawiska pozostają ze sobą we wzajemnej relacji. Dzięki temu zachowują stan „uważności”, będąc w gotowości do działania względem powstających zależności. Tancerze If/Then wiedzą „co” nastąpi w spektaklu, jednak poszczególne elementy tej układanki pozostają dla nich do odkrycia w trakcie jego trwania. Aby dokonać tego odkrycia, tancerze muszą stale zadawać sobie pytanie: „jak to, co się wydarza wpływa na mnie oraz jak ja wpływam na to co się wydarza”. Od ich uważności uzależnione jest to co zobaczy widz (oraz to czego nie zobaczy).

Recenzja

If/Then / Lubelski Teatr Tańca

pomysł i reżyseria Joseph W. Alter

choreografia Joseph W. Alter

wykonanie Ryszard Kalinowski, Mikołaj Karczewski, Daniela Komędera–Miśkiewicz, Beata Mysiak, Anna Żak. W procesie tworzenia wziął udział Wojciech Kaproń

muzyka Aleksander Kościów

produkcja i realizacja dźwięku Igor Szulc

projekt oświetlenia Craig Wolf

realizacja oświetlenia Grzegorz Polak, Paweł Witek

czas trwania 52 min

produkcja Anna Kalita, Konrad Kurowski

produkcja: Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca

wsparcie produkcyjne: San Diego State University

Joseph W. Alter jest tancerzem, choreografem i nauczycielem tańca współczesnego z ponad 35 letnim doświadczeniem. Ukończył The Ohio State University ze specjalizacją: choreografia i metodologia tańca. Jako dyrektor artystyczny Joe Alter Dance Group, jego spektakle były prezentowane w: The Kitchen, The Sylvia and Danny Kaye Playhouse, the 92nd St. Y, Harkness Center for Dance w Nowym Jorku oraz w Niemczech, Polsce, Czechach, Serbii oraz ostatnio w Meksyku. Alter obecnie jest profesorem tańca na San Diego State University oraz uczył w ramach wielu festiwali w USA, Europie Wschodnio-Centralnej, jak również był gościnnym wykładowcą na Uniwerystecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz na PWST w Bytomiu. Interesują go związki cyfrowych technologii, pedagogiki tańca, praktyk somatycznych i kontempletatywnych, kognitywistyki, psychologii rozwojowej oraz nieprzerwane badania nad ludzką kondycją poprzez ruch oraz struktury choreograficzne. Stworzył m.in. następujące spektakle: “The End is the Beginning” dla Tijuana’s Lux Boreal, “Everything Slips Away” dla PWST w Krakowie oraz “Passing Through”, praca o charakterze site-specific dla Trolley Dances San Diego.

fot. Modestas Endriuska


Informacje praktyczne: Wstęp wolny, bez rezerwacji

Gdzie: trasa prowadzi od Parku Staromiejskiego przez Plac Wolności, ulicę Piotrkowską, ulicę Traugutta, Park Sienkiewicza, pasaż Schillera, OFF Piotrkowska, Dworzec Tramwajowy Centrum (stajnia jednorożców), do osiedla "Manhattan".

Kiedy: niedziela 19.09.2021

Początek trasy instalacji: 13:00 Park Staromiejski przy fontannie

Koniec trasy instalacji: 17:00 osiedle "Manhattan", ul. Piotrkowska 182


Krótkotrwałość TRAILER

Šeiko Dance Company | Maciej Kuźmiński Company

reżyseria: Maciej Kuźmiński

współtwórca: Paul Bargetto

kostiumy: Slavna Martinović

wykonanie: Monika Witkowska, Dariusz Seweryn Nowak, Małgorzata Kuźmińska (debiut), Maciej Kuźmiński

producenci: Goda Giedraityte, Maciej Kuźmiński, Aleksandra Machnik

produkcja: Šeiko Dance Company, Litwa, Maciej Kuźmiński Company, Polska, M7 Productions, Polska

czas trwania: 4 godziny

Premiera: 25 września 2020, Wilno, Litwa, podczas wydarzenia Noc Kultury


Instalacji towarzyszy otwarty warsztat twórczy z Maciejem Kuźmińskim w dniu 18.09.2021, godz. 10-12 w Ogrodach Geyera, wstęp wolny.

Zapisy i informacje praktyczne:

https://forms.gle/cMA7cvFfMKdvTi8U6

19.09.2021 / instalacja Krótkotrwałość w choreografii Macieja Kuźmińskiego


Materia zaprasza na trzecią odsłonę festiwalu CHOREOGRAFIE MIASTA w ramach programu Przestrzenie Sztuki, którego partnerem strategicznym jest Łódzkie Centrum Wydarzeń. Zobaczycie POLSKĄ PREMIERĘ instalacji Krótkotrwałość w choreografii Macieja Kuźmińskiego, którą stworzył na Litwie we współpracy z dramaturgiem Paulem Bargetto.

Krótkotrwałość to żywa instalacja site-specific wyprodukowana we współpracy z Šeiko Dance Company na podstawie spektaklu „i”.

Tancerze przemierzą Śródmieście Łodzi od Parku Staromiejskiego przez Plac Wolności, ulicę Piotrkowską, ulicę Traugutta, Park Sienkiewicza, pasaż Schillera, przez OFF Piotrkowska do osiedla "Manhattan".

Grupa bezimennych zwiedzających, Obcych, zajmuje część lokalnego krajobrazu miejskiego przyjmując formę żywej rzeźby. Ich interwencja we współczesną rzeczywistość tworzy dysonans i zaprasza publiczność do zaangażowania się w sytuację, w której to, co znane, staje się nagle dziwne i otwarte na reinterpretację. Rozłożona na wiele godzin instalacja zachęca publiczność do kontemplacji istoty naszych czasów - przyzwyczajeń, rutyny, norm społecznych, wzorców zachowań i wreszcie prawie niewidocznych obiektów zamieszkujących przestrzeń miejską, takich jak drzewa czy znaki.

Postrzegani jako transludzkie istoty z przyszłości lub z innego świata, „goście” działają na kilku poziomach znaczeniowych we współczesnym środowisku miejskim. Istotnym kontekstem jest pojęcie przemijania. Żyjemy w bardzo niepewnych czasach, a idea, że ​​wszystko może się gruntownie i szybko zmienić bez ostrzeżenia, jest jedną z głównych cech naszego obecnego ducha czasu. Nieustannie ewoluujemy, coraz bardziej wzbogacając się o najnowsze osiągnięcia techniki, dostosowując się do zmieniających się norm społecznych i etycznych, stopniowo stajemy się sierotami współczesnego świata. Ważnym kontekstem jest też podejście do obecności Obcego, swoistego imigranta, który wkracza w przestrzeń miejską i osobistą. Krótkie lecz intensywne interakcje przybyszów z widzami obnażają ich zdolność do interakcji pozawerbalnej, zdolność empatii i akceptacji, bądź jej brak.

Istotnym kontekstem jest również obecna sytuacja pandemiczna, w której gdzie noszenie masek i dystans społeczny kształtują obowiązkową politykę zachowań. Istoty prezentują dystopijną możliwość sytuacji, w której hełmy i kombinezony zakrywające całe ciało staną się niezbędne do przetrwania.


Projekt jest realizowany w ramach Festiwalu Choreografie Miasta we współpracy z Łódzkim Centrum Wydarzeń

Program Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

-----------------

Podczas instalacji w przestrzeni miejskiej będą wykonywane zdjęcia dokumentujące przebieg instalacji, które upublicznimy poprzez nasze media społecznościowe i strony internetowe. Widzowie instalacji nie wyrażający zgody na upublicznienie wizerunku prosimy o kontakt z nami: materia@materialodz.pl

PARTNER STRATEGICZNY


Greta Polańska-Moidinis, choreograf, pedagog tańca, instruktor i szkoleniowiec pilatesu z piętnastoletnim doświadczeniem, wykładowca akademicki. Absolwentka studiów pedagogiczno-artystycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Kalifornijskiego Instytutu dla Profesjonalistów Pilates Body Art and Science International (BASI).

Przez wiele lat była tancerką Teatru Tańca Współczesnego Alter w Kaliszu, jest autorką wielu spektakli tanecznych w Polsce i w Grecji, choreografem autorskiego widowiska otwierającego olimpiadę w 2004 roku w Volos w Grecji. Założyła prywatną szkołę tańca i Pilates Studio w Grecji, gdzie mieszkała w latach 2002-2017. Prowadziła wiele kursów instruktorskich, warsztatów i szkoleń pilatesu w Polsce, Grecji, Anglii i Turcji. Obecnie mieszka w Warszawie. W latach 2017-2020 wykładała anatomię funkcjonalną, pilates i ruch sceniczny w Instytucie Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi.

W 2015 roku opracowała e-podręcznik do nauki pilatesu z zakresie ćwiczeń na macie w języku polskim, z którego korzystają uczestnicy jej kursów instruktorskich oraz studenci i praktycy pilatesu. W 2020 roku napisała książkę PILATES. PODRĘCZNIK DO NAUKI ĆWICZEŃ NA MACIE Z UWZGLĘDNIENIEM PROFILAKTYKI DLA TANCERZY i wydała wspólnie z Akademią Muzyczną w Łodzi we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach “Programu wydawniczego 2020”.

Obecnie mieszka i pracuje w Kopenhadze.

www.gretaspilates.com

10.09.2021 / CZUŁA MATERIA - otwarty warsztat pilates


Zapraszamy na otwarty warsztat pilatesu w ramach cyklu CZUŁA MATERIA, który poprowadzi Greta Polańska-Moidini.

Termin: piątek, 10.09.2021, w godzinach 18 - 20

Siedziba Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Ogrodach Geyera przy ul. Piotrkowskiej 293/305 w Łodzi


Wracamy z cyklem warsztatów ruchowych CZUŁA MATERIA. W czerwcu we współpracy ze społecznym domem kultury Miejsce Spotkań zorganizowaliśmy warsztat Body Mind Centering oraz TRE i Tao Yin, jesienią zapraszamy na kolejne warsztaty, m.in. pilates, Gaga People i Body Mind Centering, Moving Onto Soft Skills, Partytury Codzienności.

Cykl powstał na bazie certyfikowanych metod pracy z ciałem i ruchem. Nie trzeba mieć doświadczenia z ruchem i tańcem, by wziąć udział w zajęciach. Osoby prowadzące i organizatorzy tworzą bezpieczne warunki do pracy. Zaproszą do spotkania z ruchem subtelnym, uważnym i dostosowanym do indywidualnych możliwości.

Kuratorka cyklu: Kamila Majchrzycka-Szymańska


Doświadczenie z ruchem nie jest wymagane.

Co przygotować: wygodny, luźny strój, na wszelki wypadek bluza z długim rękawem, woda. Osoby posiadające matę do yogi/pilatesu mogą zabrać ją ze sobą.


ZAPISY I REGULAMIN: https://forms.gle/eqLqRZDvdycfGjtG9

UDZIAŁ W WARSZTACIE JEST BEZPŁATNY

Decyduje kolejność zapisów poprzez wypełnienie niniejszego formularza i zaakceptowanie regulaminu.


Limit osób: 28


Dostępność:

Sale w Ogrodach Geyera znajdują się na wysokim 1 piętrze niestety bez windy. Osoby z jakimikolwiek trudnościami w poruszaniu się, które chciałyby wziąć udział aktywnie lub w roli obserwatora/ki prosimy o kontakt: materia@materialodz.pl

------------------------------------------------------------------------------

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi31.08.2021 / pokaz po rezydencyjny i spotkanie z Januszem Orlikiem

Janusz Orlik przez dwa tygodnie będzie pracował z III "Symfonią pieśni żałosnych" Henryka Michała Góreckiego w Materii, przygotowując swój najnowszy spektakl "III Symfonia”. Premiera odbędzie się w Centrum Kultury w Lublinie w grudniu.


Zapraszamy na dwa wydarzenia związane z rezydencją Janusza Orlika w Materii w ramach programu Przestrzenie Sztuki:

Pokaz porezydencyjny i rozmowa z publicznością 31.08.2021 o godzinie 18:00 (wstęp wolny)

oraz

Masterclass 28.08.2021 (godz. 16-18) dla osób tańczących i tworzących choreografie w nurcie tańca współczesnego - zapisy


Miejsce: Siedziba Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Ogrodach Geyera przy ul. Piotrkowskiej 293/305 w Łodzi


Zdjęcia: Piotr Jaruga


Rezydencja odbyła się w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin Program jest finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operatorem projektu w Lublinie jest Centrum Kultury w Lublinie

Operator w Łodzi: Materia

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi


Paweł Urbanowicz w spektaklu Odyseja, dot. Mariusz Marciniak

BIOGRAM: Paweł Urbanowicz jest absolwentem PWST w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, współzałożycielem Vagabond Physical Collective oraz Living Space Theatre. Jako freelancer współtworzy spektakle niezależnych twórców (m.in. Macieja Gorczyńskiego, Jakuba Lewandowskiego, Macieja Kuźmińskiego, Paula Bargetto, Wojciecha Mochnieja). Współtworzy także Teatr Nowszy razem z Tomaszem Ciesielskim i Natalią 'Sarną' Kladziwą.

Od wielu lat szkoli się w prowadzeniu warsztatów teatralnych i ruchowych. Prowadził m.in. zajęcia aktorskie dla dzieci i młodzieży w ramach cyklicznych akcji street-workingowych w rodzimych Suwałkach, a w latach późniejszych podczas takich festiwali jak: Suwalskie Teatr-Akcje, Międzynarodowe Spotkania z Monodramem “O Złotą Podkowę Pegaza”, Festiwal Ognia w Ostródzie, Slot Fest w Krakowie, Wtoopa – Ogólnopolskie Spotkania Teatralne, Guangdong Dance Festival (Chiny). Aspirując do pracy jako pedagog, odbył podczas studiów na Wydziale Teatru Tańca szereg asystentur – w tym trzykrotną u prof. Jana Peszka, u prof. Jerzego Święcha, dr Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej oraz Edana Gorlickiego (Izrael).

Pod wpływem zebranych doświadczeń wypracował autorską metodę warsztatu i treningu aktorskiego pn. “Ciało Prawdziwe”.

7.08.2021 / otwarty warsztat tańca współczesnego z Pawłem Urbanowiczem z obsady spektaklu Odyseja


Zapraszamy na otwarty, bezpłatny warsztat tańca współczesnego dla wszystkich osób zainteresowanych tańcem współczesnym i choreografią, towarzyszący festiwalowi CHOREOGRAFIE MIASTA w ramach programu Przestrzenie Sztuki, którego partnerem strategicznym jest Łódzkie Centrum Wydarzeń. Poprowadzi go Paweł Urbanowicz, tancerz w spektaklu Odyseja / Teatr Nowszy w chor. Tomasza Ciesielskiego.

Prosimy zabrać wygodne ubranie oraz wodę do picia!

Termin sobota: 7.08.2021 godz. 16:00 - 18:00

Miejsce: sale Akademii Muzycznej w Ogrodach Geyera przy ul. Piotrkowskiej 293/305 w Łodzi

ZAPISY I REGULAMIN

Limit osób: 28, decyduje kolejność zgłoszeń poprzez formularz

Dostępność:

Sale w Ogrodach Geyera znajdują się na wysokim 1 piętrze niestety bez windy. Osoby z jakimikolwiek trudnościami w poruszaniu się, które chciałyby wziąć udział aktywnie lub w roli obserwatora/ki prosimy o kontakt: materia@materialodz.pl


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia, Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

Współorganizator festiwalu Choregrafie Miasta: Łódzkie Centrum Wydarzeń

PARTNER STRATEGICZNY

fot. Mariusz Marciniak

GDZIE: Dworzec kolejowy Łódź Fabryczna – część wschodnia - zbiórka na antresoli

KIEDY: 8.sierpnia, godzina 12:00 oraz 18:00

Wypożyczenie odbiorników: na 30 minut przed rozpoczęciem spektaklu na antresoli we wschodniej części Dworca Łódź Fabryczna

Każdy zarejestrowany uczestnik wydarzenia powinien posiadać własny zestaw słuchawkowy z wejściem mini jack. W przypadku nie posiadania własnych słuchawek organizator zapewni zestawy dodatkowe z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w okresie pandemii.

BILETY / REZERWACJE

Obowiązuje limit miejsc: 60 osób na spektaklu

Wstęp wolny, obowiązuje rejestracja:

SPEKTAKL O 12:00:

https://app.evenea.pl/event/871795-10

SPEKTAKL O 18:00:

https://app.evenea.pl/event/871795-11

W przypadku braku miejsc prosimy o zapisy na listę rezerwową: mail z imieniem i nazwiskiem osoby, dla której rezerwowana jest wejściówka oraz informacją na którą godzinę (12 lub 18) na adres: materia@materialodz.pl


DOSTĘPNOŚĆ

Budynek Dworca Łódź Fabryczna jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby z jakimikolwiek trudnościami w poruszaniu się, które chciałyby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o kontakt: materia@materialodz.pl

Spektakl nie zawiera scen nagości, stroboskopu, ale jest skierowany do starszej młodzieży i dorosłych

REGULAMIN UCZESTNICTWA:

Publiczność zobowiązana jest posiadać własne maseczki i nosić je w trakcie wydarzenia oraz zachować dystans 1,5 metra od innych osób

Organizator będzie wymagać złożenia obowiązkowego pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia wraz z podaniem danych osobowych i kontaktowych przed wejściu na wydarzenie

Publiczność będzie mogła skorzystać ze środka do dezynfekcji rąk

Jeśli masz objawy przeziębienia, gorączki lub zakażenia Covid19 - nie przychodź na spektakl, zostań w domu

8.08.2021 / spektakl Odyseja na Dworcu Łódź Fabryczna

Zapraszamy na spektakl Odyseja, który odbywa się w ramach naszego nowego, letniego festiwalu CHOREOGRAFIE MIASTA. Współorganizujemy go z Łódzkim Centrum Wydarzeń w ramach programu Przestrzenie Sztuki, którego partnerem strategicznym jest Łódzkie Centrum Wydarzeń


Odyseja / Teatr Nowszy

reżyseria: Tomasz Ciesielski

choreografia: Tomasz Ciesielski we współpracy z tancerzami

muzyka: Sean Palmer, Kuba Pałys

taniec: Natalia ‘Sarna’ Kladziwa, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz

Kostiumy: Damian Kretschmer

Produkcja: Joanna Stasina

premiera: 19.09. 2020, Łódź

czas trwania: 50 min.


Zapraszamy widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy. Na dworcu kolejowym – pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów – będziemy wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed “wyjazdu”, w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania – rytualnej “śmierci do nowego życia”. Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp homo viator – człowieka w drodze jest aktualny .

Choć współczesny świat stoi dla nas otworem, to coraz rzadziej wyruszamy w podróż, która nie tylko jest przygodą, ale też ścieżką wewnętrznej przemiany. Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to, co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia – swojej Itaki.

Projekt Odyseja to nie tylko przywołanie motywu homerowskiej podróży Odyseusza. To także artystyczna droga od mitologicznego chaosu do poezji kosmosu Kubricka. Spojrzenie w świat, który “wyszedł z formy” rozbudzając w Hamlecie konieczność jego naprawy.


Po spektaklu odbędzie się krótka rozmowa z twórcami i osobami występującymi w spektaklu.


Recenzje:

Joanna Stanisz, Współczesna Odyseja. Quo Vadis świecie?

Hanna Raszewska-Kursa, W podróży w dal i w głąb. "Odyseja", chor. Tomasz Ciesielski z zespołem. Zawirowania 2020

Sandra Wilk, W drodze


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki, Urząd Miasta Łodzi

PARTNER STRATEGICZNY

29.07.2021 / Łódź Street Dance Tour: Karol Polak i uczestnicy warsztatów w Ogrodach Geyera

To już ostatnia odsłona naszego projektu Łódź Street Dance Tour – i to odsłona wyjątkowa, bo jest to nagranie, które powstało podczas otwartych warsztatów z Karol Polak w Ogrody Geyera w czerwcu!

LINK DO VIMEO

Ogromne gratulacje i podziękowania dla wszystkich uczestników, którzy wzięli udział w tym projekcie!

Projekt realizowany jest w ramach programu Kultugranty we współpracy z Łódzkie Centrum Wydarzeń

-----------------------------------------------------------

Program Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Łódź

Ilona Gumowska rezydentką Sympozjum Sztuki w Morawie


Mamy wyniki naboru na rezydencję podczas Sympozjum Sztuki w Morawie, którą ogłosiliśmy we współpracy z Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu!

Bardzo dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i za to że mogliśmy poznać Wasze prace i plany twórcze

W dniu 27.07.2021 komisja w składzie:

dr hab. Magdalena Grzybowska, Wydział Rzeźby i Mediacji Sztuki, Katedra Rzeźby i Działań Przestrzennych

dr. Marek Sienkiewicz, Wydział Rzeźby i Mediacji Sztuki, Katedra Rzeźby i Działań Przestrzennych

Sonia Nieśpiałowska-Owczarek, Materia

po zapoznaniu się z 6 zgłoszeniami podjęła decyzje, by na rezydencję zaprosić w tym roku ILONĘ GUMOWSKĄ. Artystka zaproponowała interesującą z punktu widzenia twórców Sympozjum wymianę praktyki dotyczącej transowości, która jest obecnie istotnym obszarem jej poszukiwań i wpisuje się w tematykę tegorocznego Sympozjum. Ogromne gratulacje!

Mamy nadzieję, że współpraca z Sympozjum Sztuki będzie rozwijać się w kolejnych latach, a jeszcze w tym roku zaprosimy do Materii na spotkanie dotyczące efektów rezydencji.

---------------------------

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia

Partnerami projektu są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łódź

22.08.2021 / Łódź Street Dance Tour: choreografia Macieja Shevy Mołdocha w Fuzji


Nasza przedostatnia, czwarta, odsłona projektu Łódź Street Dance Tour – tym razem gościnnie na terenie Fuzja Łódź.

Choreografem, który tanecznie zaanektował tę niezwykłą przestrzeń jest Maciej Sheva Mołdoch / SoulArt!

LINK DO VIMEO

Za tydzień już ostatnia choreografia – punkt 12:00 na profilu Materia / Łódź oraz Choreografia na Akademii Muzycznej w Łodzi.

Projekt realizowany jest w ramach programu Kultugranty we współpracy z Łódzkie Centrum Wydarzeń.

-----------------------------------------

Program Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Łódź.

fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

TERMIN SPEKTAKLU:

Sobota 17.07.2021 o godzinie 19:00

Po spektaklu odbędzie się krótka rozmowa z twórcami i osobami występującymi w spektaklu

MIEJSCE:

Ogrody Geyera, ul. Piotrkowska 293/305 -- siedziba Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej, wchodząc bramą na dziedziniec prosimy kierować się do końca w prawo. Za salonem fryzjerskim na 1 piętro.

BILETY / REZERWACJE

Obowiązuje limit miejsc w związku z reżimem sanitarnym

Bilety w cenie 20 zł

Decyduje kolejność wpłat przelewem na konto:

Fundacja Materia

Numer konta: Nest Bank 98 2530 0008 2059 1067 1930 0001

W tytule przelewu prosimy podać Imię i nazwisko osoby dla której jest bilet

Jeśli wykonacie przelew później niż 16.07 do 12:00, prosimy o przesłanie potwierdzenia przelewu mailem: materia@materialodz.pl, byśmy mogli weryfikować to przed rozpoczęciem spektaklu

Pula biletów do kupienia gotówką na godzinę przed spektaklem - 10 (dla osób, które nie mają możliwości płacenia przelewem)

Rezerwacji takiego biletu można dokonać mailowo: materia@materialodz.pl

Rezerwacje trzymamy do 18:40 w dniu spektaklu

DOSTĘPNOŚĆ

Scena w Ogrodach Geyera znajdują się na wysokim 1 piętrze niestety bez windy. Osoby z jakimikolwiek trudnościami w poruszaniu się, które chciałyby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o kontakt: materia@materialodz.pl

Spektakl nie zawiera scen nagości, stroboskopu, ale jest skierowany do starszej młodzieży i dorosłych

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA:

Publiczność zobowiązana jest posiadać własne maseczki i nosić je w trakcie wydarzenia oraz zachować dystans 1,5 metra od innych osób

Organizator będzie wymagać złożenia obowiązkowego pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia wraz z podaniem danych osobowych i kontaktowych przed wejściu na wydarzenie

Publiczność będzie mogła skorzystać ze środka do dezynfekcji rąk

16.07.2021 / spektakl Zdarzenia -Pracownia Fizyczna, SzaZa i Goście w Ogrodach Geyera

Zapraszamy na spektakl Zdarzenia, który otworzy nasz nowy, letni festiwal CHOREOGRAFIE MIASTA, w ramach programu Przestrzenie Sztuki, którego partnerem strategicznym jest Łódzkie Centrum Wydarzeń *FOR ENGLISH - SCROLL DOWN*

Wydarzenie FB

Pracownia Fizyczna, SzaZa i Goście / Zdarzenia TRAILER

Idea, reżyseria i prowadzenie spektaklu: Jacek Owczarek

Muzyka: Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki / SzaZa

Taniec: Ilona Gumowska, Dawid Lorenc, Aleksandra Łaba, Iwona Olszowska, Krzysztof Skolimowski oraz gościnnie studenci Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej: Aleksandra Łuczak, Paweł Jacak, Karolina Łykowska i Ulyana Zaruba.

czas trwania: 50 min

Zdarzenia są wyjątkowym projektem, granym od 2011 przez Jacka Owczarka, muzyków Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego oraz Pracownię Fizyczną i ich Gości. Spektakl wypełniony jest tańcem na granicy ryzyka, swoją dynamikę zawdzięcza złożonej strukturze improwizacyjnej partytury, wypełnianych działaniami improwizujących tancerzy i muzyków oraz choreografa, który włącza się w akcję spektaklu poprzez tworzone na żywo komunikaty i komentarze.

Charakter spektaklu, cieszącego się niezmiennie żywym odbiorem publiczności dobrze oddaje określenie playfulness – rozigranie, które Victor W. Turner wprowadził do antropologii teatru.

Spektakl miał już wiele odsłon, jego istotą jest uniwersalność i aktualność. Partytura Zdarzeń zainspirowana została pracą z procesem i praktyką kontakt improwizacji. Oparta jest o pracę z kanałami zmysłowymi i zmianami punktów odniesienia jakimi może być ruch, dźwięk, głos, partner lub przestrzeń. Tancerze w relacji z muzykami na bieżąco komponują ruch i muzykę, przestrzeń działań, ich czas i formę oraz swoją obecność na scenie, wcielają się przeróżne postaci.

Spektakl był wielokrotnie grany m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w Teatrze Nowym w Łodzi, w ms² Muzeum Sztuki w Łodzi, w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca i Polsko-Ukraińskiego Festiwalu Partnerstwa we Lwowie, w Museums Quartier w Wiedniu w międzynarodowym składzie muzyków i tancerzy oraz na Festiwalu Sanatorium Dźwięku w Sokołowsku.

Pierwszy skład (2011): Paweł Grala, Dawid Lorenc, Agnieszka Muczyń, Krzysztof Skolimowski, Aleksandra Ścibor

Producent: Materia

Manager: Katarzyna Pawłowska manager@materialodz.pl

Program Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia

Partnerami programu są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi __________________________________________________________________________

Pracownia Fizyczna, SzaZa & Guests TRAILER

Happenings

concept, direction and running of the show: Jacek Owczarek

live music: Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki / SzaZa

dance: Ilona Gumowska, Dawid Lorenc, Aleksandra Łaba, Iwona Olszowska, Krzysztof Skolimowski, featuring: students of Music Academy in Łódź

producer: Materia

manager: Katarzyna Pawłowska, manager@materialodz.pl

Improvised performance Happenings by Pracownia Fizyczna, the music ensemble SzaZa and theirs Guests is filled with dancing on the edge of risk. The score of the performance was inspired by process work and contact improvisation. It is based on working with sensual channels and changes of reference points such as movement, sound, word, partner or space. “Happenings” has received consistently vivacious responses from audiences for over a decade. The nature of the performance reflects the term ‘playfulness’ as introduced by theatre anthropologist Victor W. Turner.

PARTNER STRATEGICZNY

Fot. Modestas Endriuska ze spektaklu Krótkotrwałość / Maciej Kuźmiński Company i Šeiko Dance Company

16.07 - 18.09.2021 / letni festiwal CHOREOGRAFIE MIASTA

Zapraszamy na nasz nowy, letni festiwal CHOREOGRAFIE MIASTA w ramach programu Przestrzenie Sztuki, którego partnerem strategicznym jest Łódzkie Centrum Wydarzeń.

W tym roku pokażemy 3 spektakle, którym towarzyszyć będą spotkania i warsztaty dla publiczności.

17.07.2021 spektakl Zdarzenia / Pracownia Fizyczna, SzaZa i Goście w Ogrodach Geyera

8.08.2021 spektakl Odyseja / Tomasz Ciesielski i Teatr Nowszy na Dworcu Łódź Fabryczna

18.09.2021 spektakl Krótkotrwałość / Maciej Kuźmiński Company i Šeiko Dance Company w przestrzeni miasta Łodzi

Śledźcie nasze profile na FB i IG oraz naszą stronę www.


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki, Urząd Miasta Łodzi

PARTNER STRATEGICZNY

15.07.2021 / Łódź Street Dance Tour: choreografia Agnieszki Konopki w CMWŁ

To już trzecia odsłona projektu Łódź Street Dance Tour, współtworzonego z Łódzkim Centrum Wydarzeń!

Tym razem zabierzemy Was do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie choreografię stworzyła Agnieszka Konopka z Movement Direction.

LINK DO VIMEO

Przed nami jeszcze dwie premiery: 22 i 29 lipca – dokładnie w południe szukajcie filmów na profilach FB i IG Materia / Łódź oraz Choreografia na Akademii Muzycznej w Łodzi!

Projekt realizowany jest w ramach programu Kultugranty we współpracy z Łódzkie Centrum Wydarzeń.

-------------------------------

Projekt Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator w Łodzi: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łódź.

SzaZa ZapraSza w Starej Prochoffni (2010), fot. Marta Ankiersztejn12-17.07.2021 / projekt badawczy na bazie spektaklu Zdarzenia

Projekt badawczy Wymiana narzędzi improwizacyjnych muzycznych i choreograficznych na bazie spektaklu Zdarzenia prowadzą dr hab. Jacek Owczarek, Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki - duet SzaZa oraz Krzysztof Skolimowski, a weźmie w nim udział Ilona Gumowska, Dawid Lorenc, Aleksandra Łaba, Iwona Olszowska, Adrian Bartczak, Julianna Walczak oraz studentki i student Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej: Aleksandra Łuczak, Karolina Łykowska, Ulyana Zaruba i Paweł Jacak.

Przez pięć dni, od 12 do 17.07.2021 w siedzibie Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Ogrodach Geyera artyści będą sprawdzać, testować i aktualizować narzędzia, które wykorzystują w improwizacji scenicznej od pierwszych wspólnych spotkań w 2009 roku oraz w wielu innych projektach bazujących na improwizacji.

Podsumowaniem projektu badawczego będzie wyjątkowa odsłona granego od 10 lat spektaklu improwizowanego Zdarzenia Pracowni Fizycznej, SzaZy i Gości. Pokaz otworzy nowy, letni festiwal Choreografie Miasta organizowany w Łodzi przez Materię w ramach programu Przestrzenie Sztuki. Rozmowa z twórcami i osobami występującymi w spektaklu odbędzie się bezpośrednio po pokazie spektaklu.

Jacek Owczarek, Krzysztof Skolimowski, Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki spotkali się podczas pracy nad spektaklem Przed południem, przed zmierzchem, do którego zostali zaproszeni przez Piotra Cieplaka i Leszka Bzdyla. Premiera w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi odbyła się jesienią 2009 roku. Niedługo potem zaczęli pracować wspólnie nad spektaklem improwizowanym, do którego Jacek Owczarek zaprosił Krzysztofa Skolimowskiego, Dawida Lorenca, Agnieszkę Muczyń, Pawła Gralę i Aleksandrę Ścibor. Pracę tę opisał w doktoracie Kontakt improwizacja jako sposób budowania wypowiedzi scenicznej tancerza w spektaklu Zdarzenia.

Pierwszą odsłoną spektaklu było wydarzenie Fizyczna / SzaZa w ramach cyklu SzaZa ZapraSza w Starej Prochoffni w grudniu 2010. Pracownia Fizyczna wystąpiła w tym składzie tancerzy i z tym materiałem na wspólnej edycji Festiwalu Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum” i Festiwalu Improwizacji Tańca Sic! i w Warszawie, wyjątkowo w towarzystwie Aixònoéspànic i Marka Chołoniewskiego. Premiera spektaklu Zdarzenia odbyła się w styczniu 2021 roku w Teatrze Nowym w Łodzi.

W pracy laboratoryjnej twórcy spektaklu spotkali się kilkukrotnie podczas coachingów dla tancerzy dotyczących improwizacji scenicznej oraz w innych wspólnych produkcjach, jednak nie mieli odpowiednich warunków, by poza kontekstem kolejnych grań spektaklu wrócić na dłużej do pierwotnych założeń improwizacyjnej struktury, która niosła spektakl Zdarzenia przez dekadę.

W opisie wydarzenia Fizyczna /Szaza z 2010 muzycy pisali: "Zagramy, zatańczymy! SzaZa - czyli Paweł i Patryk zagrają muzykę, oni Zatańczą czyli Dawid, Krzysztof, Paweł, Ola i Agnieszka pod kierunkiem Jacka Owczarka. Będziemy wychodzić od wolnej improwizacji, czystego dźwięku, ruchu, gestu, ale także posługiwać się gotowymi kluczami, układami, porządkiem ustalonych tematów. Poszukamy tych subtelnych linii łączących dwie formy, dwa języki wyrazu - taniec i muzykę. Jeśli znajdziemy granice, przeszkody w porozumieniu, będziemy je badać i o nich gadać - a to wszystko przed Wami, naszymi Pięknymi Odbiorcami."

Jak szukanie owych linii łączących muzykę i taniec w improwizacji przebiegnie dzisiaj? Zapraszamy do śledzenia efektów projektu oraz do obejrzenia spektaklu Zdarzenia.


Projekt badawczy finansowany jest przez Akademię Muzyczną w Łodzi i odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia

Partnerami programu są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

8.07.2021 / Łódź Street Dance Tour: choreografia Karola Polaka na ulicy Piotrkowskiej

Druga odsłona projektu Łódź Street Dance Tour - choreografia, którą Karol Polak zatańczył w duecie z.... sami zobaczcie!

LINK DO VIMEO

Łódź Street Dance Tour to 5 choreografii sfilmowanych przez Mariusza Marciniaka w przestrzeni miasta Łódź z udziałem studentek i studentów specjalności tańca nowoczesnego w Instytucie Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi oraz uczestników otwartych warsztatów z Karolem Polakiem.

Premiery filmów będą odbywały się przez cały lipiec:

1, 8, 15, 22 i 29 lipca 2021, dokładnie w południe szukajcie filmów na profilach FB i IG Materia / Łódź oraz Choreografia na Akademii Muzycznej w Łodzi

Projekt realizowany jest w ramach programu Kultugranty we współpracy z Łódzkie Centrum Wydarzeń

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia / Łódź

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Łódź

Reportaż o Przestrzeniach Sztuki w Łodzi i Materii

Od 2020 tworzymy nową otwartą dla wszystkich przestrzeń dla tańca i choreografii Materia / Łódź - miejsce spektakli, produkcji, rezydencji, edukacji, projektów społecznych, warsztatów somatycznych i międzynarodowych sytuacji!!!

Obejrzyjcie reportaż Narodowy Instytut Muzyki i Tańca o naszych działaniach w Materia / Łódź które realizujemy w ramach programu Przestrzenie Sztuki, którego założenia tworzyliśmy wraz z Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie, Przestrzenie Sztuki Katowice, Kielecki Teatr Tańca - Polish Contemporary/Jazz Ballet

Przestrzenie Sztuki to program finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

W Łodzi naszymi wspaniałymi partnerami są Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz cudowne miasto Łódź, Wydział Kultury UM Łodzi + Łódź pełna kultury

ŚLEDZCIE NAS PROGRAM I PRZYCHODŹCIE DO NAS!

fot. Mariusz Marciniak

10.07.2021 / 3 choreografie: Justyna Ćwiklińska, Agnieszka Janicka, Sarna Natalia Kladziwa

Zapraszamy na wieczór 3 spektakli tanecznych stworzonych przez artystki na różny sposób związane z Łodzią.

Spektakl Justyny Ćwiklińskiej "Aqua" był jej tegoroczną pracą dyplomową w Instytucie Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi. Bierze w nim udział młody Zespół Szkoły Tańca Chassemi w Lublinie.

Spektakl Agnieszki Janickiej "Toska (ros.) czyli miłość po rosyjsku" powstawał w ramach Laboratorium choreograficznego w Materii w 2020 roku. To pierwszy jego pokaz w Łodzi, nim ruszy w trasę!

‘Sarna’ Natalia Kladziwa i prowadzona przez nią grupa ZOKINAZOLI byli rezydentami Materii w 2020 roku. W tym roku także u nas bywają, tworzyli energetyczny spektakl "Parówki rosną na drzewach" podróżując między Łodzią a Zabrzem.


MIEJSCE: Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, ul. Żubardzka 2A

Wstęp wolny, bez rezerwacji. Kasa biletowa jest nieczynna

Budynek jest w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami

Spektakle odpowiednie dla wszystkich, nie zawierają stroboskopu ani treści wyłącznie dla dorosłych


W związku z reżimem sanitarnym:

- obowiązuje limit: 133 miejsc (połowa miejsc na widowni)

- publiczność zobowiązana jest posiadać własne maseczki i nosić je w trakcie wydarzenia w sposób prawidłowy oraz zachować fizyczny dystans od pozostałych osób 1,5 m.

- organizatorzy będą wymagać podpisania przez widzów obowiązkowego pisemnego oświadczenia wraz z podaniem danych osobowych i kontaktowych, przy wejściu na wydarzenie

- publiczność będzie mogła skorzystać ze środka do dezynfekcji rąk


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia, Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki, Urząd Miasta Łodzi

AQUA

Autorka: Justyna Ćwiklińska

Występują: Zespół Szkoły Tańca Chassemi w Lublinie

Czas trwania: 15 minut

Spektakl Aqua to ukazanie materii wody jako małego elementu wielkiej całości, a także jako energii wkraczającej w każdą przestrzeń naszego istnienia. Dynamikę jej budowy na poziomie strukturalnym jak i zależności ze światem zewnętrznym określają zastosowane zabiegi akustyczne jak i jakości ruchowe tancerzy.

Woda jako żywioł to synteza przeciwieństw. Jej istota tkwi zarówno w destrukcyjnej sile fali jak i energii pojedynczych atomów, które decydują o naszym życiu lub śmierci. Gra kontrastów oraz jednoczesna akumulacja i degradacja zostały wykorzystane jako narzędzie kompozycyjne do budowy choreografii.


TOSKA (ROS.) CZYLI MIŁOŚĆ PO ROSYJSKU

Choreografia: Agnieszka Janicka

Występują: Beata Wierzchołowska, Kacper Klimczak

Partner: Materia

Czas trwania: 25 min

Czym charakteryzuje się mroczna, nieodgadniona i wiecznie rozszczepiona „rosyjska dusza”? Tyle w niej potwora, ile człowieka? Tyle relacji, ile braku relacji? Spokoju, ile niepokoju? Miłości, ile niemiłości? Tytułowa „Toska” to uczucie duchowego cierpienia, odczuwanego często bez konkretnej przyczyny. To poszukiwania utopijnego uczucia,

zaginionego „ludzkiego” głosu wśród pesymistycznej wizji wprost z filmów rosyjskich. Czy możliwe jest osiągnięcie szczęścia?


PARÓWKI ROSNĄ NA DRZEWACH

Choreografia: Sarna Natalia Kladziwa

Konsultacja dramaturgiczna: Sebastian Flegiel, Anna Turczyńska

Występują: Marta Stawik, Katarzyna Najder, Aleksandra Janoska, Julia Pietrowicz, Elżbieta Sikora, Olga Strzelak, Aleksandra Florjańska, Iryna Polishchuk, Jagoda Wasilewska, Katarzyna Leszek, Kinga Szema, Maja Kaczor, Martyna Wójcik, Gabriela Górska, Lila Kowalska, Monika Godek

Partner: Materia

Czas trwania: 38 minut

Dziecko otrzymując odpowiedź na zadane pytanie, przyjmuje ją za pewnik. Nie kwestionuje nazwy koloru albo powodu zjawiska przyrodniczego. Chociaż nie zawsze jest w stanie wszystko zrozumieć, zakłada, że przekazywane mu treści są zgodne z prawdą. W miarę upływu czasu wyrastamy z bezgranicznego zaufania rodzicom i zaczynamy poszukiwać mentorów. Wydaje nam się, że informacje trafiające do gazety czy telewizji są najrzetelniejszym źródłem informacji. Nic bardziej mylnego. Wolność słowa pozwala nam bez wahania wypowiadać swoje przeświadczenia, a jak już dawno zauważył Terencjusz „Ile ludzi, tyle zdań”. Łatwo się jednak zagubić między odmiennością ludzkich zdań, a rozprzestrzenianiem nieprawdziwych informacji. Weganizm jest jedną z prób walki o prawdę... Bo Milka nie jest szczęśliwą fioletową krową, a parówki nie rosną na drzewach… Spektakl powstał w odpowiedzi na etyczne dylematy, przed którymi staje człowiek XXI wieku

Justyna Ćwiklińska - tancerka, choreograf, nauczyciel tańca. Absolwentka studiów

pierwszego i drugiego stopnia w Instytucie Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi. Wielokrotnie nagradzana podczas festiwali oraz konkursów w Polsce. Naukę tańca rozpoczęła w zespole wokalno-tanecznym “Gaduły” pod okiem Agnieszki Walkiewicz-Puły i Ewy Małeckiej. W kolejnych latach zamiłowanie do ruchu rozwijała jako tancerka zespołu Twister prowadzonego przez Emilię Osińską- Marczak. Obecnie nauczyciel tańca klasycznego oraz współczesnego w Szkole Tańca Chassemi oraz Centrum Rozwoju Dziecka w Lublinie.


Agnieszka Janicka - tancerka, choreograf, nauczyciel tańca współczesnego i hip-

hop. Pedagog tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Akademii Humanistyczno Ekonomicznej w Łodzi. Uczestniczka programów wymiany dla nauczycieli w ramach Erasmus+ (Bułgaria, Portugalia). Laureatka konkursów choreograficznych (w swoich własnych kreacjach i kooperacjach): w Koszalinie, Padwie, Tarnowie, Krakowie, finalistka „Solo Dance Contest” w Gdańsku. Współpracowała jako choreograf z Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, PWSFTviT w Łodzi, reżyserem Mateuszem Olszewskim, Operą Wrocławską (projekt „Open Door”). Brała udział w produkcjach we współpracy z Tomaszem Ciesielskim, Carlo Massari, Krakowskim Centrum Choreograficznym, Teatrem Nowym w Poznaniu, Teatrem V6 w Łodzi, a także w produkcjach wideoklipów.


Sarna Natalia Kladziwa - tancerka, choreografka, nauczycielka tańca. Absolwentka Prywatnej Szkoły Baletowej im. M. M. Szewczenko w Gliwicach oraz Anton Bruckner Privatuniversität w Linz, w Austrii. Aktualnie, studentka choreografii na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Tańczyła m.in. z zespołem TEATR WYOBRAŹNI oraz ŚLUNSKI AZYL z Zabrza, z łódzką grupą KIJO, z ANNA ACHIMOWICZ DANCE COMPANY, z zespołem COSOVEL, z zespołem ART MOVEMENT Marcina Mrozińskiego. Dzięki otrzymaniu stypendium wzięła udział w kreacji Anton’a Lachky na Korfu. Tańczy w spektaklu KARAOKE oraz ODYSEJA Tomka Ciesielskiego. Założycielka i choreografka grupy ZOKINAZOLI. Organizatorka ponad 50 warsztatów tańca i 3 obozów tanecznych WZLOTY

1.07.2021 / Łódź Street Dance Tour: choreografia Ewy Bielak w Starej Drukarni


Premiera pierwszej choreografii, którą stworzyliśmy w ramach Łódź Street Dance Tour! Choreografię Ewy Bielak filmowaliśmy w Ogrodach Geyera oraz na tle muralu, którego autorem jest Andrey Berger, dzięki uprzejmości Starej Drukarnii.

LINK DO VIMEO

Łódź Street Dance Tour to 5 choreografii sfilmowanych przez Mariusza Marciniaka w przestrzeni miasta Łódź z udziałem studentek i studentów specjalności tańca nowoczesnego w Instytucie Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi oraz uczestników otwartych warsztatów z Karolem Polakiem.

Premiery filmów będą odbywały się przez cały lipiec:

1, 8, 15, 22 i 29 lipca 2021, dokładnie w południe szukajcie filmów na profilach FB i IG Materia / Łódź oraz Choreografia na Akademii Muzycznej w Łodzi!

Projekt realizowany jest w ramach programu Kultugranty we współpracy z Łódzkim Centrum Wydarzeń

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

24.06.2021 / spektakl Skarb Nienazwanej Góry w ogrodzie Poleskiego Ośrodka Sztuki

Zapraszamy na pierwszy w tym roku pokaz naszego spektaklu - bajki "Skarb Nienazwanej Góry". Wstęp bezpłatny, szczegóły poniżej oraz w Wydarzeniu na FB Materia / Łódź

Wyjątkowa propozycja dla młodych widzów i całych rodzin. Ta barwna opowieść o przyjaźni porywa widzów w świat ruchu, dźwięku i słowa. Plastyczna gra tancerzy wcielających się w kolejne postaci w połączeniu z tekstem i muzyką wykonywaną na żywo uruchamiają wyobraźnię dzieci i rozwijają umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Świat ten na naszych oczach przeobraża się i zmienia, zapraszając widza do wspólnej podróży w poszukiwaniu... skarbu.

Bajka opowiada jak Stan i jego pomocnik Harold, dwaj staruszkowie, którzy chyba trochę zapomnieli, że są staruszkami spotykają syrenę Magdę i szukają skarbu. Potem spotykają Boba i Roba oraz muchę Zdzisławę. Chyba nie powinniśmy wszystkiego opowiedzieć, powiedzmy zatem tylko, że wszystko się dobrze skończy i że Stan z Haroldem odnajdą skarb, chociaż nie będzie taki, jakiego by się spodziewali.

W drugiej części spektaklu dzieci dowiedzą się czym jest choreografia i improwizacja podczas interaktywnej i angażującej lekcji z udziałem postaci z bajki.


Skarb Nienazwanej Góry

Autor tekstu: Juliusz Grzybowski

Współpraca: Zofia Grzybowska, Michał Grzybowski

Scenariusz i choreografia: Krzysztof Skolimowski

Reżyseria: Jacek Owczarek

Muzyka na żywo: Mateusz Skolimowski, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej 1 i 2 stopnia im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim

Lektorzy: Juliusz Grzybowski, Krzysztof Skolimowski

Koncepcja kostiumów: Zuzanna Markiewicz

Taniec: Kacper Klimczak, Justyna Olczak, Julianna Walczak, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Wójcik, Ulyana Zaruba

Produkcja: Materia

Premiera online: 19.12.2020

Czas trwania: 60 min (30 min spektakl i 30 min lekcja z zabawą)

Spektakl dla dzieci 4-10 lat, ale i nieco młodsze i nieco starsze będą się dobrze bawić. Rodzice i opiekunowie także!

Spektakl powstał w ramach projektu Przestrzenie Sztuki, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia, Partnerzy Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki, oraz Urząd Miasta Łodzi.

-----------------------------------------------------------------------------------

WSTĘP BEZPŁATNY!

Warunkiem udziału w wydarzeniu jest wypełnienie i dostarczenie organizatorowi przed wydarzeniem oświadczenia dotyczącego zdrowia oraz przetwarzania danych osobowych.

Formularz dostępny do pobrania --> https://drive.google.com/.../1PIk5y9qLW5Opvqlp_DZ6bZdKRr... <-- prosimy go pobrać, wydrukować, wypełnić i przynieść ze sobą na wydarzenie.

Organizator zastrzega możliwość do wprowadzenie zmian w harmonogramie wydarzenie, w sytuacji pojawienie się okoliczności od niego niezależnych.

20.06.2021 / Otwarty warsztat z Karolem Polakiem

W ramach projektu Łódź Street Dance Tour zapraszamy na otwarty warsztat z Karolem Polakiem wszystkich zainteresowanych szeroko rozumianym tańcem ulicy!

Podczas 1,5 godzinnych warsztatów uczestnicy zmierzą się z choreografią, która sfilmowana stanie się częścią projektu i będzie miała swoją wideo premierę już w lipcu na naszym kanale vimeo.

Spotykamy się o godz. 11:00 w salach Instytutu Choreografii i Technik Tańca AMUZ w Ogrodach Geyera (za bramą w prawo i za salonem Wojewoda Hair Design na 1 piętro).

Warsztat jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich – nie są wymagane zapisy, po prostu pojawiamy się w niedzielę i tańczymy!

Przed warsztatem konieczne będzie wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia (Covid) i podpisanie regulaminu oraz zgodę na upublicznienie wizerunku w klipie z warsztatów.

Osoby niepełnoletnie poniżej 15 roku życia prosimy o przybycie z rodzicem lub opiekunem, a osoby w wieku 15-18 lat o kontakt w celu uzyskania formatki zgody rodzica/opiekuna materia@materialodz.pl

Projekt Łódź Street Dance Tour Projekt powstaje w ramach programu Kultugranty we współpracy z Łódzkim Centrum Wydarzeń.

---------------------------------------------------

Projekt Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator w Łodzi: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi.

19.06.2021 / CZUŁA MATERIA: Świadome ciało – warsztat ruchowy prowadzony w oparciu o metodę Body-Mind Centering

Fundacja Materia wraz ze stowarzyszeniem Społecznie Zaangażowani i społecznym domem kultury Miejsce Spotkań przygotowali pierwszy cykl warsztatów ruchowych w cyklu „Czuła Materia”. Powstał on na bazie certyfikowanych metodach pracy z ciałem i emocjami. Jest to odpowiedź na potrzebę powrotu do równowagi psychofizycznej osób społecznie zaangażowanych, które z powodu pandemii zmagają się z lękiem, izolacją, chorobą i permanentnym napięciem.

Z myślą o przedstawicielkach i przedstawicielach środowiska NGO oraz organizacji społecznych w Łodzi została przygotowana propozycja pracy metodą Body-Mind Centering®.

Czerpiąc z dobroczynnej mocy ruchu, uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą mieli szansę zregenerować swój organizm, przywrócić mu witalność, polepszyć swoje stany emocjonalne i doznać głębokiego relaksu. Nie trzeba mieć doświadczenia w kontakcie z ruchem, by wziąć udział w zajęciach. Prowadzące i organizatorzy stworzą bezpieczne warunki do pracy z ciałem i umysłem. Zaproszą do spotkania z ruchem subtelnym, uważnym i dostosowanym do indywidualnych możliwości.

Warsztaty są bezpłatne. Limit miejsc ograniczony. Doświadczenie z ruchem nie jest wymagane.

Dostępność: Sale w Spot66 znajdują się na wysokim 3 piętrze z windą, są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Szczegółowe informacje:

ŚWIADOME CIAŁO – warsztat prowadzony w oparciu o metodę Body-Mind Centering®

Praca metodą BMC® to lekcja anatomii w doświadczeniu, prowadząca do zwiększenia świadomości ciała oraz do integracji psychofizycznej. Praktyka BMC® polega na przyglądaniu się narządom wewnętrznym, zmysłom, odruchom, wzorcom ruchowym czy etapom rozwoju organizmu. Podczas warsztatu skupimy się na percepcji zmysłów, poczuciu płynów w ciele. Naszą uwagę skierujemy także ku sercu i nerwowi błędnemu. Poprzez łagodne ćwiczenia ruchowe i oddechowe, otworzymy przestrzeń do integracji układu nerwowego, osadzenia w ciele, możliwości zmiany, rozpoznawania granic. Poszukamy wewnętrznego tempa pozwalającego pogłębić naszą samoświadomość. Warsztat częściowo odbywać się będzie w Parku na Zdrowiu, aby doświadczyć metody Body-Mind Centering® w otoczeniu natury.

Więcej o metodzie Body-Mind Centering®: https://bmcpolska.wordpress.com/o-metodzie/

Prowadząca: Iwona Olszowska

Tancerka, improwizatorka, choreografka i nauczycielka tańca. Jest certyfikowaną Somatic Movement Educator wg metody Body-Mind Centering®. Założycielka i choreografka Eksperymentalnego Studia Tańca EST w Krakowie. Tańczy autorski repertuar, uczy na festiwalach i warsztatach w Polsce i za granicą. Należy do kadry Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi, regularnie uczy w Hurtowni Ruchu w Krakowie. Uczyła się warsztatowo m.in. na Uniwersytecie George Mason, Uniwersytecie Alabama, w Śląskim Teatrze Tańca. Jej praktyka artystyczna i pedagogiczna czerpie z tańca współczesnego i metod somatycznych. Tworzy choreografie solowe, projekty kooperacyjne, improwizacyjne, site-specific, wykłady performatywne. Realizuje również projekty społeczne. Współpracuje z Pawłem Koniorem i muzykiem Marcinem Janusem w oparciu o improwizację strukturalną.

Dla kogo: przedstawicielki i przedstawiciele środowiska NGO i organizacji społecznych w Łodzi

Kiedy: 19 czerwca 2021 (sobota), godz. 10.00-14.00

Gdzie: Szkoła Tańca Dance Spot66, ul. Struga 66 oraz Park na Zdrowiu

Zapisy: warsztat jest bezpłatny, limit miejsc 12, decyduje kolejność zgłoszeń wysłanych na e-mail: biuro@spoleczniezaangazowani.pl

Co przygotować: wygodny, luźny strój, długi rękaw, woda

Dodatkowe informacje: Warsztat rozpocznie się w Szkole Tańca Dance Spot66, a następnie uczestnicy przejdą do Parku na Zdrowiu (jeśli nie będzie padać).

Opieka kuratorska: Kamila Majchrzycka-Szymańska

Warsztaty zostaną przeprowadzone w ramach projektu Przestrzenie Sztuki finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi.

12.06.2021 / CZUŁA MATERIA: Regeneracja ciała i umysłu – warsztat dla osób po COVID-19

Fundacja Materia wraz ze społecznym domem kultury Miejsce Spotkań przygotowali cykl warsztatów ruchowych „Czuła Materia”. Powstał on na bazie certyfikowanych metod pracy z ciałem i emocjami.

Z myślą o osobach w trakcie rehabilitacji po ciężkim przebiegu choroby COVID-19 zaplanowany został warsztat wg metody Tao Yin.

Czerpiąc z dobroczynnej mocy ruchu, uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą mieli szansę zregenerować swój organizm, przywrócić mu witalność, polepszyć swoje stany emocjonalne i doznać głębokiego relaksu. Nie trzeba mieć doświadczenia w kontakcie z ruchem, by wziąć udział w zajęciach. Prowadzące i organizatorzy stworzą bezpieczne warunki do pracy z ciałem i umysłem. Zaproszą do spotkania z ruchem subtelnym, uważnym i dostosowanym do indywidualnych możliwości.

Warsztaty są bezpłatne. Limit miejsc ograniczony. Doświadczenie z ruchem nie jest wymagane.

Dostępność: sale w społecznym domu kultury Miejsce Spotkań są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Szczegółowe informacje:

REGENERACJA CIAŁA I UMYSŁU – warsztat prowadzony w oparciu o metodę Tao Yin

Tao Yin to tradycyjna metoda ruchowo-oddechowa zalecana osobom w każdym wieku, wykorzystująca ćwiczenia oddechowe i gimnastyczne, pomagające utrzymywać zdrowie bądź odzyskać utracone siły. Dzięki ćwiczeniom harmonizujemy energie yin i yang w naszym organizmie, osiągamy większą stabilność zarówno emocjonalną, jak i fizyczną. Ćwiczenia Tao Yin to najczęściej ruchy wolne i płynne, wykonywane na stojąco, siedząco lub leżąco. Dzięki ćwiczeniom Tao Yin poczujemy równowagę i zyskamy większą kontrolę nad naszym ciałem i umysłem.

Więcej o metodzie Tao Yin: http://www.taoyin.pl/taoyin.html

Prowadząca: Monika Jakubowska

Tancerka, choreografka, performerka, dyplomowana nauczycielka tańca współczesnego i Tao Yin. Certyfikowany Provider metody TRE® (Trauma Releasing Exercises). Dyplomowana masażystka i bioenergoterapeutka. Prowadzi zajęcia z Technik relaksacyjnych na kierunku Somatyka w tańcu i terapii na Akademii Muzycznej w Łodzi.

Dla kogo: osoby w trakcie rehabilitacji po ciężkim przebiegu choroby COVID-19

Kiedy: 12 czerwca 2021 (sobota), godz. 20.00-21.00

Gdzie: społeczny dom kultury Miejsce Spotkań, ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 9, wejście 3, sala M11

Zapisy: warsztat jest bezpłatny, limit miejsc 7, decyduje kolejność zgłoszeń wysłanych na e-mail: biuro@spoleczniezaangazowani.pl, w tytule maila prosimy o podanie nazwy warsztatu.

Co przygotować: wygodny, luźny strój, picie

Opieka kuratorska: Kamila Majchrzycka-Szymańska

Warsztaty zostaną przeprowadzone w ramach projektu Przestrzenie Sztuki finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia www.materialodz.pl

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi.

6.06.2021 / CZUŁA MATERIA / Familijny warsztat zabaw choreograficznych w Parku Poniatowskiego


Razem z Miejsce Aktywności Lokalnej Wólczańska 168 & Społecznie Zaangażowani oraz Ośrodek Kultury Górna zapraszamy całe rodziny, biorące udział w pikniku, na warsztaty ruchowe prowadzone przez Aleksandrę i Wojciecha Łabów oraz ich synka!

Warsztaty są bezpłatne. Limit miejsc ograniczony. Doświadczenie z ruchem nie jest wymagane!

Kiedy: 6 czerwca 2021, godz. 16.00-17.00

Gdzie: Park Poniatowskiego w Łodzi

Dla kogo: dla dzieci 4-8 lat i ich opiekunów

Zapisy: podczas pikniku od godz. 14.00, warsztaty są bezpłatne, limit miejsc: 20 rodzin (dzieci i opiekunów)

Warsztaty zostaną przeprowadzone w ramach projektu Przestrzenie Sztuki finansowanego ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi.

30.05.2021 / spotkanie o Apokalipsie

Po premierowym pokazie spektaklu “Apokalipsa” odbyło się spotkanie z autorami badań Elżbietą Chowaniec i Jackiem Owczarkiem, tancerkami Agnieszką Konopką, Aleksandrą Łabą, Katarzyną Myrdą i Beatą Mysiak oraz muzykami Pawłem Szamburskim i Patrykiem Zakrockim. Materia gościła publiczność po raz pierwszy w Ogrodach Geyera, które na co dzień są siedzibą Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi.

Rozmawialiśmy o badaniach nad dramaturgią tańca i procesie pracy nad spektaklem. Widzowie podzielili się swoimi odczuciami i pytaniami w bardzo interesującym dialogu, za który jesteśmy ogromnie wdzięczni. I oby więcej takich spotkań!

Planujemy w tym roku kolejne pokazy spektaklu dla szerszej publiczności – będziemy informować!

Zdjęcia Mariusz Marciniak Somnia lux

-----------------------------------------------------------

Projekt Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator w Łodzi: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi.

APOKALIPSA

Autorzy badań: Jacek Owczarek i Elżbieta Chowaniec

Choreografia: Elżbieta Chowaniec

Taniec: Agnieszka Konopka, Aleksandra Łaba, Katarzyna Myrda, Beata Mysiak

Muzyka: Sza/Za Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki

Kostiumy: Martyna Cierpisz, Bogumiła Bibel

Koordynacja: Teofila Włodarczyk

Produkcja: Materia

fot. Mariusz Marciniak Somnia lux

30.05.2021 / pokaz premierowy spektaklu Apokalipsa

W niedzielę, 30.05, odbył się premierowy pokaz spektaklu Apokalipsa. Elżbieta Chowaniec i Jacek Owczarek pracowali nad spektaklem z tancerką i reżyserką ruchu Agnieszką Konopką z Movement Direction, Aleksandrą Łabą - związaną z Łodzią tancerką i autorką spektakli, tancerką i choreografką Katarzyną Myrdą oraz związaną z Lubelskim Teatrem Tańca tancerką Beatą Mysiak. Muzykę na żywo tworzyli Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki - duet SzaZa

Kostiumy stworzyły Bogumiła Bibel i Martyna Cierpisz

Punktem wyjścia dla osadzenia narzędzi dramaturgicznych był temat apokalipsy. Badania Owczarka i Chowaniec mają na celu doprecyzowanie i opisanie nowych metod choreograficznych i kompozycyjnych spektakli tanecznych. Przez kilka lat zbudowali metodologię pracy w oparciu o narzędzia, nomenklaturę i krótkie choreografie. Więcej o projekcie: http://bit.ly/materiaapokalipsa

Pokaz premierowy odbył się w Ogrodach Geyera 30.05.2021. W tym roku planujemy kolejne pokazy spektaklu i sympozjum badawcze.

----------------------------------------------------------

Projekt Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator w Łodzi: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi.

Skarb Nienazwanej Góry w TVP Kultura


Nasz spektakl dla dzieci Skarb Nienazwanej Góry został zaproszony do programu Scena Taneczna TVP Kultura!

Zapraszamy do krainy za górami, za lasami…


Fragmenty spektaklu do obejrzenia na VOD TVP:

https://vod.tvp.pl/.../scena-taneczna,bajka...

Ekspertką w programie jest dr hab. Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, a także dr hab. Klaudia Carlos, dziekan Wydziału Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Dziękujemy za zaproszenie!

Spektakl “Skarb Nienazwanej Góry” powstał w ramach projektu Przestrzenie Sztuki finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator w Łodzi: Materia

Partnerzy projektu: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki, Urząd Miasta Łodzi.


fot. Mariusz Marciniak

Skarb Nienazwanej Góry

Autor tekstu, lektor: Juliusz Grzybowski

Współpraca: Zofia Grzybowska, Michał Grzybowski

Reżyseria i choreografia: Krzysztof Skolimowski

Muzyka: Mateusz Skolimowski, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej 1 i 2 stopnia im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim

Koncepcja kostiumów: Zuzanna Markiewicz

Taniec: Kacper Klimczak, Justyna Olczak, Julianna Walczak, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Wójcik, Ulyana Zaruba

Czas trwania: 35 min

Spektakl dla dzieci online przez caaałą sobotę 1.05.2021!

W Materii każdy dzień, to dzień tańca, ale w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca, zapraszamy przez całą sobotę 1.05.2021 do obejrzenia spektaklu Skarb Nienazwanej Góry na platformie vimeo. Bez biletów i kolejek!

Klikajcie w link i zmykajcie do krainy za górami, za lasami.

👉 https://vimeo.com/543158392


Dzieciaki lubią hasać przez ekranem z Syrenką Madzią i Muchą Zdzisławą podczas oglądania, więc jeśli macie możliwość - przygotujcie nieco miejsca przed ekranem komputera lub telewizora!


Spektakl dla dzieci w wieku 4-12 lat, ale i nieco młodsze i nieco starsze będą się dobrze bawić. Rodzice i opiekunowie także!


#tanczMY #tańczmy

Patronem akcji tańczMY jest Instytut Muzyki i Tańca


Spektakl “Skarb Nienazwanej Góry” powstał w ramach projektu Przestrzenie Sztuki, którego operatorem jest Materia, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Partnerzy projektu: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki, Urząd Miasta Łodzi

Partner pokazu w ramach Międzynarodowego Dnia Tańca: Łódzkie Centrum Wydarzeń

fot. Kamil Soczewka

News! Intensywne warsztaty mistrzowskie dla łyżwiarzy


Od 8 do 12 lutego na zaproszenie Jacka Owczarka, dyrektora Materii, pary reprezentujące polską Kadrę Narodową Łyżwiarstwa Figurowego na lodzie, w konkurencji par tanecznych trenowali taniec w Łodzi. Jacek już od roku trenuje polskich łyżwiarzy.

Głównych celem wspólnego projektu Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego oraz Materii jest gruntowne przygotowanie najlepszych par tanecznych do kolejnego sezonu łyżwiarskiego, w tym pary Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev, do eliminacji do zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku. Ma to związek ze zmianami w regulaminie rywalizacji par łyżwiarskich, polegającymi na wprowadzeniu nowych rytmów oraz poszerzeniu dostępnych stylów i technik tanecznych, spośród których zawodnicy i trenerzy mogą czerpać inspiracje do programów prezentowanych podczas zawodów.

Zawodnicy i zawodniczki, na co dzień trenujący pod kierunkiem Sylwii Nowak szkolili się podczas intensywnych zajęć i warsztatów mistrzowskich, prowadzonych przez wykładowców Instytutu Choreografii i Technik Tańca w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Warsztaty prowadzili: taniec jazzowy - Agnieszka Łuczyńska, kontakt improwizacja i partnerowania - Jacek Owczarek, hip hop - Krzysztof Skolimowski i Karol Polak, pilates dla tancerzy - Greta Polańska-Moidini, tango argentyńskie - Paweł Skalski. Zajęcia z rytmiki poprowadziła Jej Magnificencja Rektor Akademii Muzycznej w Łodzi, prof. Elżbieta Aleksandrowicz. Sportowcy mieli także idywidualne konsultacje z fizjoterapeutą Robertem Nowickim.


REPORTAŻ TV TOYA
fot. Kamil Soczewka

Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca Sic! 2008 w Warszawie, Melvin FrÆnk z Magpie Music and Dance Collective, CSW Zamek Ujazdowski, fot. Marta Ankiersztejn

Digitalizacja nagrań z Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Tańca Sic! w Warszawie

Dzięki współpracy z Instytut Muzyki i Tańca i dotacji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizujemy digitalizację nagrań z Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Tańca Sic! w Warszawie, które zostaną przekazanie do Archiwum Instytutu Muzyki i Tańca, a następnie udostępnianione czytelnikom w Bibliotece prowadzonej przez Instytut.

Szczegóły wkrótce!

To niezwykłe wydarzenie, Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca Sic! stworzyliśmy w 2007 roku z Iloną Trybułą, która była jego dyrektorką artystyczną. Festiwal w latach 2007-2012 odbywał się w przestrzeni Teatru Wytwórnia oraz w Sali Laboratorium im. Wojciecha Krukowskiego w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Warsztaty odbywały sie w Centrum Łowicka. W 2016 roku Ilona Trybuła z Fundacją Ciało Się zorganizowała program (sic!): four seasons w U-jazdowskim.

Co roku gościł artystki i artystów zajmujących się improwizacją tańca, jak m.in. Julyen Hamilton, David Zambrano, Magpie Dance Company, którego liderką jest Katie Duck, Makiko Ito, Daniel Lepkoff, Borisa Chatmatz, Chanti Wadge, Jacek Owczarek, Pracownia Fizyczna i Goście, a z warszawskich twórców między innymi – Rafał Dziemidok, Marysia Stokłosa i Dominik Strycharski, którzy współtworzyli kolektyw Melba. W programie festiwalu łączyliśmy spektakle powstające w czasie rzeczywistym – na oczach widzów z warsztatami, wykładami, projekcjami i rozmowami. W roku 2010 po raz pierwszy dokonaliśmy połączenia dwóch wydarzeń skupionych wokół idei sztuki improwizowanej, Fesiwalu SIC! i Festiwalu Muzyki Improwizowanej Ad Libitum, którego dyrektorem jest Krzysztof Knittel. Podczas edycji 2011 ta fuzja dwóch przenikających się dziedzin znalazła swoją kontynuację.

Przy festiwalu wydaliśmy w 2012 roku publikację Wykłady i rozmowy o improwizacji tańca, mamy nadzieję, że spełni się nasze marzenie o pełnym udostępnieniu wiedzy i doświadczeń, które zgromadził Festiwal.

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach projektu Digitalizacja Polskiego Tańca

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

fot. Katarzna Chmura-Cegiełkowska


fot. Sebastian Nieśpiałowski


fot. Sebastian Nieśpiałowski


fot. Mariusz Marciniak ze spektaklu Skarb Nienazwanej Góry

Zdrowych, spokojnych, rodzinnych świąt życzy zespół Materii - niech to będzie czas na odpoczynek i małe przyjemności w gronie najbliższych!12-13.12.2020 / Partnerzy projektu JA I MOJA PRZESTRZEŃ


Wsparcie dla projektu zainicjowanego przez Marlenę Bełdzikowską, potwierdziło Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży Profilaktyczno-Rozwojowy Ośrodek Młodzieży i Dzieci PROM – Niepubliczna Placówka Oświatowo-Wychowawcza oraz Centrum Praw Kobiet w Łodzi oraz Centrum Służby Rodzinie.

W grudniu zaprosimy na otwarte dwudniowe warsztaty skierowane do kobiet w wieku 25-55 lat, mieszkających w Łodzi i jej okolicach. Doświadczenie z tańcem i ruchem nie jest wymagane.

Warsztat odbędzie się 12-13.12.2020 w godz. 12:00-15:00 w salach szkoły tańca Spot66 na ul. Andrzeja Struga 66 w Łodzi.

Warsztaty są wstępem i zapowiedzią dwumiesięcznego projektu o nazwie TWÓJ MOMENT MOCY zaplanowanego na rok 2021. Projekt został stworzony z myślą o osobach znajdujących się w trudnej sytuacji osobistej, odczuwających zastój w swoim życiu i brak perspektyw na zmianę, czy też potrzebujących wsparcia oraz dla osób, które szukają motywacji do odnalezienia dla siebie nowych ścieżek rozwoju i motywacji do działania.

Na cały projekt składa się szereg warsztatów i zajęć opartych na pracy z ciałem, tańcu, technikach relaksacyjnych i wybranych metodach choreoterapii. Wszystkie działania mają na celu zwiększenie świadomości siebie, własnego ciała, emocji oraz nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem. Projekt ma na celu również rozbudzenie energii życiowej, wsparcie rozwoju osobistego oraz wydobycie wewnętrznej siły.

Program pierwszego etapu - dwudniowych warsztatów zaplanowanych na grudzień opiera się na pracy z ciałem, oddechem i przestrzenią i jest wstępem do pracy nad świadomością swojego ciała i pracy z przestrzenią zarówno naszej własnej jak i tej wspólnej, którą dzielimy z innymi.

W drugim etapie w 2021 roku projekt będzie kontyuowany i poszerzony o kolejne zajęcia aktywizujące.

Warsztaty prowadzą Marlena Bełdzikowska i Monika Jakubowska, które wykładają na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na specjalności Somatyka w tańcu i terapii. Na początku warsztatów prowadzące przedstawią program, cele i zasady oraz przeprowadzą krótkie zajęcia aktywizujące, będące wstępem do kolejnego etapu: pracy z ciałem, przestrzenią i oddechem.

Monika Jakubowska poprowadzi pracę z ciałem i oddechem (3h)

Marlena Bełdzikowska poprowadzi pracę z ciałem i przestrzenią (3 h)


INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Kontakt z nami: info@materialodz.pl

Zapisy ruszą wkrótce! Limit miejsc: 12

Udział w warsztacie jest bezpłatny.

Warsztat przygotowany jest przez prowadzące z myślą o kobietach w wieku 25-55 lat, ale nie wykluczymy osób młodszych lub starszych! Warsztat NIE jest przeznaczony dla osób zawodowo zajmujących się tańcem.

Doświadczenie z tańcem i ruchem nie jest wymagane!

Prosimy wziąć na zmianę wygodny strój i coś do picia.


Projekt Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

PARTNERZY WARSZTATU


Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży

Profilaktyczno-Rozwojowy Ośrodek Młodzieży i Dzieci

PROM – Niepubliczna Placówka Oświatowo-Wychowawcza

5.10.2020 / KONFERENCJA PRASOWA


5 października w nowych salach Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w Ogrodach Geyera odbyła się konferencja prasowa, podczas której oficjalnie zainaugurowana została działalność fundacji Materia oraz łódzki program w ramach projektu Przestrzenie Sztuki.

Konferencja była również okazją do zaprezentowania linii programowej nowopowstałej instytucji kultury oraz przedstawienia twórców, którzy wspólnie z zespołem Materii będą budować w Łodzi nowe miejsce dedykowane tańcowi współczesnemu i choreografii

Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainaugurowały w lipcu br. pilotażowy program Przestrzenie Sztuki, który odbywa się w siedmiu miastach w Polsce. Inicjatorami i operatorami projektu Przestrzeni Sztuki w Łodzi, odpowiedzialnymi za produkcję i program są dr. hab. Jacek Owczarek i Sonia Nieśpiałowska-Owczarek oraz prowadzona przez nich fundacja Materia.

Na konferencji prasowej obecni byli:

Pani Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Miasta Łodzi

JM dr hab. Prof AM Elżbieta Aleksandrowicz, Rektor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Pan Prof. Cezary Sanecki, JM Rektor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w latach 2012-2020

Pan Jacek Grudzień p.o. Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi

Pani Aleksandra Podębska, Dyrektor Poleskiego Ośrodka Sztuki

Pani Dominika Wieczorek-Lubecka, Zastępca Dyrektora Poleskiego Ośrodka Sztuki

artyści prezentujący spektakle i działania w 2020 roku

kadra “Modułu dla tancerzy zaawansowanych”

oraz

reprezentujący fundację Materia Jacek Owczarek i Sonia Nieśpiałowska-Owczarek

Film dot. programu przygotowali Wojciech Łaba i Aleksandra Łaba


MATERIAŁY PRASOWE

kontakt: pr@materialodz.pl

fot. Mariusz Marciniak20.09.2020 / SPEKTAKL ODYSEJA


W programie Materii odbyły się 2 pokazy spektaklu Odyseja na Dworcu Fabrycznym w Łodzi. Tomasz Ciesielski zaprosił widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy, by pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach. Widzowie otrzymali zestawy słuchawkowe, które były bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca twórcy badali, w jakim stopniu archetyp homo viator - człowieka w drodze - jest aktualny dla współczesnych Europejczyków.

Bezpośrednio po porannym spektaklu zaprosiliśmy publiczność na spotkanie z Tomaszem Ciesielskim w formie spaceru po przestrzeni spektaklu - Dworcu Fabrycznym, choreograf opowiedział o założeniach swojego projektu i odpowiedział na pytania.


Odyseja

Choreografia: Tomasz Ciesielski w ścisłej współpracy z tancerzami

Taniec: Natalia ‘Sarna’ Kladziwa, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz

Muzyka: Sean Palmer, Kuba Pałys

Kostiumy: Damian Kretschmer

Produkcja: Joanna Stasina


-------------------

Organizator pokazów 20.09.2020: Materia

Partnerzy projektu: Poleski Ośrodek Sztuki, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Patroni medialni: taniecpolska.pl , e-teatr, Avant lab of dance

Projekt Przestrzenie Sztuki, którego operatorem jest Materia, jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Dziękujemy PKP Polskie Linie Kolejowe za zgodę na realizację wydarzenia na terenie Dworca Fabrycznego


Fot. Mariusz Marciniak

Śląski Teatr Tanca w Nowym Jorku, 1993, fot. z archiwum Mariusza Olszewskiego

Pierwszy skład - stypendium MKIDN dotyczące Śląskiego Teatru Tańca

7-12.2020

Sonia Nieśpiałowska-Owczarek w ramach stypendium twórczego MKiDN na drugą połowę 2020 roku zrealizuje kwerendę i zbiera materiał do książki Pierwszy skład o pierwszych tancerzach Śląskiego Teatru Tańca i pierwszych trzech latach funkcjonowania zespołu założonego przez Jacka Łumińskiego w 1991 roku.

Projekt stypendialny zakłada przeprowadzenie i redakcję wywiadów z tancerzami: dr hab. Andrzejem Morawcem, Anną Krysiak, Agnieszką Noster, Wojciechem Mochniejem, Beatą Wojciechowską, Markiem Wasążnikiem, Mariuszem Olszewskim, Magdaleną Sokołowską, Grzegorzem Urbańczykiem oraz Krzysztofem Sołkiem, a także przygotowanie tekstu wprowadzającego. Rozmowom będzie towarzyszyło gromadzenie dokumentacji, tj. artykułów, dokumentów, zdjęć, ulotek z archiwów prywatnych i państwowych.

Zredagowane i autoryzowane wywiady, tekst wprowadzający, bibliografia i ilustracje zostaną przekazane do MKIDN i biblioteki Instytutu Muzyki i Tańca do końca lutego 2021, w kolejnych miesiącach planowane będzie wydanie książki.