NOWY FESTIWAL!

Festiwal Sztuki Tańca dla Dzieci MATERIA I FOREMKA


Kuratorką festiwalu jest Kamila Majchrzycka-Szymańska

Autorką identyfikacji wizualnej festiwalu jest Joanna Gębal

https://joannagebal.com/pl/

KIEDY

9-11.09 oraz 29.10.2022

GDZIE

Ogrody Geyera, Piotrkowska 205, Łódź

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, Żubardzka 2a, Łódź

9-11.09 i 29.10.2022 / MATERIA I FOREMKA


Festiwal Sztuki Tańca dla Dzieci MATERIA I FOREMKA organizowany przez Materię to nowe familijne wydarzenie na mapie kulturalnej Łodzi. To jedyny w Polsce festiwal w całości poświęcony profesjonalnym spektaklom tańca współczesnego tworzonym z myślą o najmłodszej widowni w wieku od 0 do 10 lat.

Dostrzegamy, że scena tańca eksperymentalnego dla dzieci w Polsce dynamicznie się rozwija. Powstają spektakle, instalacje i performanse o wysokich walorach artystycznych, a także programy edukacyjne i autorskie warsztaty, otwierające publiczności drzwi do świata choreografii.

Zapraszając na Festiwal najbardziej wartościowe spektakle oraz wydarzenia z zakresu pedagogiki tańca, pragniemy stworzyć w Łodzi przestrzeń do spotkania z MATERIĄ i FORMĄ tańca współczesnego dla dzieci.

MATERIĄ, z którego kształtowane są dzieła sztuki tańca, jest ruch. Podczas Festiwalu całe rodziny będą miały okazję oglądać tancerzy i tancerki w ruchu, ale także osobiście doświadczać jego dobroczynnego wpływu podczas warsztatów.

Tym, co sprawi, że spotkanie z ruchem będzie wyjątkowe są różnorodne FORMY tańca. To dzięki nim uczestnicy Festiwalu poznają techniki i metody kształtowania tańca współczesnego, jakimi są m.in. improwizacja, choreografia i praktyki rozwijające świadomość ciała.

Przyjazna dzieciom FOREMKA dba o to, by profesjonalne choreografie i propozycje wspólnych zabaw ruchowych, były przystosowane do percepcji dzieci.

Najmłodsi widzowie rozumieją język tańca w sposób sensoryczny i naturalnie korzystają z niego, chcąc wyrazić siebie. Techniki tańca współczesnego, będące żywym, eksperymentalnym językiem stanowią dla nich doskonałe źródło ruchowych inspiracji. Charakteryzuje je dobrze znana dzieciom dynamika ciała – bycie poza pionem, blisko podłogi, w pędzie, w zgodzie z siłami grawitacji. Ciała w ruchu są ze sobą blisko, w ciągłym kontakcie, we wzajemnym przenikaniu, co sprzyja budowaniu głębokich relacji dzieci i dorosłych.

Obcowanie z MATERIĄ i FOREMKĄ będzie zachętą dla uczestników Festiwalu, by we wspólnym doświadczaniu tańca szukać czułości i łagodności, które zacieśnią więzy rodzinne i uwrażliwiają na otaczający nas świat. Będzie też okazją, by poprzez świadomy oddech, uważność na pojawiające się emocje czy kojący relaks, pogłębiać świadomość ciała, która jest tak niezbędna do budowania zdrowia fizycznego i psychicznego.

I co najważniejsze – spotkanie z MATERIĄ i FOREMKĄ tańca współczesnego dla dzieci będzie pretekstem do międzypokoleniowej, mądrej zabawy, swobodnej kreacji i rozwijania wyobraźni w kontakcie ze sztuką. Mamy nadzieję, że nasz Festiwal stanie się nowym artystycznym świętem dla rodzin w Łodzi.

Kamila Majchrzycka-Szymańska

Kuratorka Festiwalu Sztuki Tańca dla Dzieci MATERIA I FOREMKA


Festiwal MATERIA I FOREMKA odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia, Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

PROGRAM FESTIWALU


Pierwsza edycja Festiwalu odbędzie się w gościnnych progach Akademii Muzycznej w Łodzi – przestrzeni Instytutu Choreografii i Technik Tańca w Ogrodach Geyera, która jest siedzibą Materii oraz w Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej.

Pierwszego dnia Festiwalu dzieci w wieku szkolnym wraz z pedagogami obejrzą spektakl Materii – Skarb Nienazwanej Góry. Po południu rodziny z dziećmi w wieku 5-7 lat będą miały okazję wziąć udział w warsztatach Ruchome ślady, które poprowadzi Aleksandra Bożek-Muszyńska. Warsztaty towarzyszą spektaklowi _on_line__ kolektywu Holobiont, podczas którego widzowie wraz z tancerzami tworzą ruchem obrazy – zarówno w przestrzeni, jak i na papierze.

Kultowe przedstawienie _on_line__, które nie gościło do tej pory w Łodzi zostanie zagrane drugiego dnia Festiwalu. Wtedy też odbędą się warsztaty rodzinne z Anną Wańtuch – certyfikowaną nauczycielką metody Contakids w Polsce oraz autorką performansu Contact Families Show.

Trzeci dzień MATERII i FOREMKI w całości poświęcony będzie najnajom, czyli najmłodszym odbiorcom sztuki – dzieciom w wieku od 0 do 2,5 roku wraz z bliskimi im dorosłymi. W programie znajdzie się spektakl-instalacja Poruszony Las Olsztyńskiego Teatru Tańca, będący zaproszeniem do podróży przez zmieniający się ekosystem, w którym mogą pojawiać się wszelkiego rodzaju istoty, kształty, kolory i dźwięki. Tego dnia odbędzie się także autorski warsztat Hop Hola – o odkrywaniu różnic między dorosłym i dziecięcym ruchem – prowadzony przez artystki z Kolekttacz.

Wrześniową odsłonę Festiwalu zainauguruje także panel dyskusyjny Rodzinne (powz)ruszanie, podczas którego ekspertki i praktyczki tańca będą rozmawiać o głębokim sensie jaki płynie z międzypokoleniowego kontaktu z tańcem współczesnym. Panel skierowany jest do rodziców, opiekunów osób, które uczą dzieci, osób zawodowo zajmujących się uczeniem i tworzeniem tańca oraz wszystkich zainteresowanych tańcem tworzonym z myślą o dzieciach.

29 października odbędzie się druga odsłona Festiwalu, podczas której rodziny z dziećmi w wieku 0-3 oraz 3-6 lat będą miały okazję spotkać się z choreografką i badaczką Izabelą Chlewińską oraz jej obiektami Intibag – różnej wielkości pufami i poduchami, które dopasowują się do naszego ciała. Warsztat-instalacja Czuję inaczej! jest przygotowany z myślą o osobach ze specjalnymi potrzebami sensorycznymi. Tego dnia łódzkiej publiczności zostanie dwukrotnie zaprezentowany także spektakl Mój ogon i ja Kolektywu Holobiont, który wygrał ogólnopolski open-call.

Organizując otwarty nabór spektakli tańca współczesnego dla dzieci na Festiwal MATERIA I FOREMKA chcieliśmy poznać nowe, najbardziej wartościowe produkcje z całego kraju i pokazać łódzkiej publiczności jedną z nich.

MATERIA I FOREMKA to nie tylko Festiwal, ale także komplementarny w stosunku do niego Program Sztuki Tańca dla Dzieci. Przez cały rok Materia będzie stwarzać rodzinom i miłośnikom tańca okazję do spotkań z tańcem eksperymentalnym dla dzieci poprzez warsztaty, programy edukacyjne i badawcze, performance, spektakle, premiery czy eksperckie dyskusje.

W tym roku odbędą się dwa warsztaty rodzinnew listopadzie i grudniu, które zostaną wyłonione w ogólnopolskim otwartym naborze (open-call).

„Mój ogon i ja”, taneczny spektakl interaktywny kolektywu Holobiont (Aleksandra Bożek-Muszyńska i Hanna Bylka-Kanecka) dla rodzin z dziećmi w wieku 3-6 lat.


KIEDY: 29 października 2022

GDZIE: Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a


BILETY W CENIE 25 PLN DLA WSZYSTKICH (dorośli i dzieci)

BILETY 12:30 https://app.evenea.pl/event/ogon1230/

BILETY 15:00

https://app.evenea.pl/event/ogon15/

Festiwal odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany ze środków Ministra Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operator: Materia, partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury w Łodzi oraz Urząd Miasta Łodzi

29.10.2022 / spektakl MÓJ OGON I JA dla rodzin z dziećmi w wieku 3-6 lat


Materia zaprasza na drugą odsłonę nowego Festiwalu Sztuki Tańca dla Dzieci MATERIA I FOREMKA, który rozpoczął się 9 września bieżącego roku.

W sobotę 29 października, na Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi odbędą się dwa pokazy spektaklu „Mój ogon i ja” kolektywu Holobiont oraz warsztaty familijne prowadzone przez Izabelę Chlewińską „Czuję inaczej!”

WIĘCEJ O SPEKTAKLU „MÓJ OGON I JA”

„Mój ogon i ja” - taneczny spektakl interaktywny kolektywu Holobiont (czyli Aleksandry Bożek-Muszyńskiej i Hanny Bylki-Kaneckiej) dla rodzin z dziećmi w wieku 3-6 lat, wyłoniony w ramach ogólnopolskiego open-call.

"Mój ogon i ja" jest najnowszą produkcją docenionego na scenie tanecznej niezależnego kolektywu Holobiont, polskich artystek pracujących w obszarze choreografii eksperymentalnej dla rodzin.

Spektakl adresowany do rodzin z dziećmi w wieku 3-6 lat w humorystyczny i adekwatny dla młodych widzów sposób opowiada o ewolucji, której jedną z pozostałości jest ludzka kość ogonowa.

Podczas wydarzenia twórczynie zaproszą rodziny do wspólnej zabawy ruchowej wraz z performerami i uwolnienia twórczej energii, która często uśpiona ukrywa się w naszych ogonach.


koncepcja: Hanna Bylka-Kanecka

choreografia: kolektyw Holobiont we współpracy z Heike Kuhlmann, Adalisą Menghini i Ka Rustler

kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Bylka-Kanecka, Dana Chmielewska/Wojtek Furman

współpraca scenograficzna: Mr.Tail

muzyka: Józef Buchnajzer

ilustracja: Dana Chmielewska

czas trwania: 60 minut

premiera: 19 grudnia 2021 roku, Teatr Polski w Poznaniu

produkcja: Fundacja Performat

koprodukcja: Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Ochoty w Warszawie

partner: Somatische Akademie w Berlinie

dystrybucja: Performat Production – Karolina Wycisk


Spektakl był współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach projektu PolandDances / Rezydencje choreograficzne, współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kolektyw Holobiont powstał w 2017 roku. Tworzą go dwie artystki: performerka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska oraz teatrolożka i choreografka Hanna Bylka-Kanecka. Obszarem zainteresowań kolektywu są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. Łącząc taniec eksperymentalny, sztuki wizualne i muzykę, artystki tworzą spektakle interaktywne i prowadzą warsztaty adresowane do rodzin z dziećmi. Wszystkie prace kolektywu opierają się na założeniu, że każdy uczestnik spektaklu – niezależnie od wieku i doświadczenia – jest w pełni kompetentnym odbiorcą sztuki. Artystki, obserwując twórcze i różnorodne zaangażowanie widzów, badają możliwości pogłębiania długotrwałych relacji poprzez sztukę.

Na dziecięcej scenie tańca zadebiutowały spektaklem interaktywnym "DOoKOŁA" (2017, Art Stations Foundation, Poznań). Kolejne prace kolektywu to "Księżycowo" (2018, Teatr Ochoty, Warszawa), "_on_line__" (2018, Art Stations Foundation, Poznań), "Gdzie kształty mają szyje" (2019, Centrum Sztuki Dziecka, Poznań), "Mój ogon i ja" (2021, Teatr Polski w Poznaniu, spektakl był współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach projektu PolandDances / Rezydencje choreograficzne, współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Prace kolektywu Holobiont były prezentowane na najważniejszych wydarzeniach i festiwalach promujących sztukę dziecięcą w Polsce, m.in. Sztuka Szuka Malucha, Malta Festival, Krakowski Festiwal Tańca, Scena Tańca Studio, Małe Warszawskie Spotkania Teatralne, Festiwal Teatralna Karuzela, Festiwal Korczaka, Teatr Polska, Scena dla Tańca oraz Biennale Sztuki dla Dziecka.

SPEKTAKL

SKARB NIENAZWANEJ GÓRY

MATERIA

dla dzieci w wieku +/- 4 do 10 lat i dorosłych

9.09.2022 / G. 10:00

OGRODY GEYERA

WARSZTAT

RUCHOME ŚLADY

KOLEKTYW HOLOBIONT

ALEKSANDRA BOŻEK-MUSZYŃSKA

dla rodzin z dziećmi w wieku 5-7 lat

09.09.2022 / G. 17:00

OGRODY GEYERA

PANEL DYSKUSYJNY / SEMINARIUM

RODZINNE (POWZ)RUSZANIE SIĘ

dla wszystkich

9.09.2022 / G. 19:00

OGRODY GEYERA


WARSZTAT

CONTAKIDS

ANNA WAŃTUCH

dla rodzin z dziećmi w wieku 2-6 lat

10.09.2022, G. 11.00

SALA WARSZTATOWA W BUDYNKU SALI KONCERTOWEJ AKADEMII MUZYCZNEJ

SPEKTAKL

_ON_LINE__

KOLEKTYW HOLOBIONT

dla rodzin z dziećmi w wieku 5-7 lat

10.09.2022 / G 14:30, 17:00

SALA KONCERTOWA AKADEMII MUZYCZNEJ

WARSZTAT

HOP HOLA

KOLEKTTACZ

PAULINA GIWER-KOWALEWSKA, ANIELA KOKOSZA

dla rodzin z dziećmi w wieku 6 miesięcy do 2,5 roku

11.09.2022 G. 10:00

SALA WARSZTATOWA W BUDYNKU SALI KONCERTOWEJ AKADEMII MUZYCZNEJ

SPEKTAKL

PORUSZONY LAS

OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA

dla rodzin z dziećmi w wieku 0 - 2,5 lat

11.09.2022, G. 11, 13, 15

SALA KONCERTOWA AKADEMII MUZYCZNEJ

WARSZTAT

CZUJĘ INACZEJ!

IZABELA CHLEWIŃSKA

dla rodzin z dziećmi w wieku 0 - 3 lat oraz 3 - 6 lat

29.10.2022, G. 10, 12

SALA WARSZTATOWA W BUDYNKU SALI KONCERTOWEJ AKADEMII MUZYCZNEJ


Prezentacja spektaklu tanecznego dla rodzin z dziećmi w ramach Festiwalu Materia i Foremka / otwarty nabór - open call


Harmonogram naboru:

1. Ogłoszenie naboru - 23.08.2022

2. Termin zgłoszeń: do godziny 23.59 w dniu 14.09.2022 poprzez formularz.

REGULAMIN I FORMULARZ ZGŁOSZEŃ dostępny jest pod linkiem:

https://bit.ly/nabórSpektaklDlaDzieci

3. Termin ogłoszenia wyników naboru: 20.08.2022 na stronie www.materialodz.pl oraz FB Materia / Łódź

4. Prezentacja spektakl 29.10.2022.


Festiwal MATERIA I FOREMKA odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

do 14.09.2022 / otwarty nabór ofert spektakli dla rodzin z dziećmi


Materia ogłasza nabór na oferty prezentacji spektaklu tanecznego (taniec współczesny, choreografia/improwizacja, współczesne formy tańca) skierowanego do dla rodzin z dziećmi w wieku 0 - 10 lat i rodzin w ramach Festiwalu Materia i Foremka.

Festiwal Sztuki Tańca dla Dzieci MATERIA I FOREMKA organizowany przez Materię to nowe familijne wydarzenie na mapie kulturalnej Łodzi. To jedyny w Polsce festiwal w całości poświęcony profesjonalnym spektaklom tańca współczesnego tworzonym z myślą o najmłodszej widowni w wieku od 0 do 10 lat. https://www.materialodz.pl/materia-i-foremka

Nabór dotyczy spektakli, które miały swoją premierę przed ogłoszeniem naboru.

Wybrany spektakl zostanie pokazany w dniu 29.10.2022 na Sali Koncertowej Akademii Muzycznej na Żubardzkiej.

Przedmiot naboru:

Oferta cenowa za jednokrotne lub dwukrotne zaprezentowanie spektaklu dla dzieci w Łodzi złożona poprzez formularz, zawierająca opis, wybór sceny, link do nagrania, cenę za 1 pokaz, rider techniczny.

Oferta może dotyczyć jednokrotnego lub dwukrotnego pokazu spektaklu jednego dnia. Decyzja zależy od osób składających ofertę.

Spektakl musi trwać musi powyżej 30 minut,

Oferta dotyczy prezentacji spektaklu w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi, scena 15 x 15, profesjonalna podłoga taneczna, profesjonalne oświetlenie i nagłośnienie, możliwość użycia kulis, możliwość użycia projekcji, garderoba, 300 miejsc na widowni,

Oferta musi zawierać wszelkie honoraria artystyczne i reżysera świateł lub osoby prowadzącej spektakl. Prosimy, by wliczone w ofertę honoraria wykonawców nie były niższe niż 500 zł netto. Każda osoba występująca musi mieć podpisaną umowę - z producentem jeśli jest osobą prawną lub z Materią, jeśli producent jest os. fizyczną,

Oferta musi zawierać koszty podróży i noclegów osób, których obecność jest niezbędna do wystawienia spektaklu,

Organizator zapewnia:

- honorarium za jednorazową prezentację spektaklu w wysokości kwoty wskazanej w wybranej ofercie,

- pokrycie kosztów Zaiks, jeśli takie są wymagane. Osoba zgłaszająca ma obowiązek przesłać listę utworów podlegających zgłoszeniu do ZAIKS do 3 dni po ogłoszeniu wyników naboru,

- organizację widowni,

- udostępnienie sceny z obsługą techniczną - próba i pokaz muszą odbyć się jednego dnia,

- promocję pokazu,

- nagranie video z 1 kamery i dokumentację fotograficzną.


Warsztat ruchowy lub taneczny dla rodzin z dziećmi w ramach Festiwalu Materia i Foremka / otwarty nabór - open call


Harmonogram naboru:

1. Ogłoszenie naboru - 29.08.2022

2. Termin zgłoszeń: do godziny 23.59 w dniu 14.09.2022 poprzez formularz.

REGULAMIN I FORMULARZ ZGŁOSZEŃ dostępny jest pod linkiem:

https://bit.ly/NabórWarsztatFamilijny

3. Termin ogłoszenia wyników naboru: 20.08.2022 na stronie www.materialodz.pl oraz FB Materia / Łódź

4. Realizacja warsztatów - listopad i grudzień


Festiwal MATERIA I FOREMKA odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

do 14.09.2022 / otwarty nabór propozycji warsztatów dla rodzin z dziećmi


Materia ogłasza nabór na propozycje warsztatów dla rodzin z dziećmi w wieku 0-10 lat w ramach Festiwalu Materia i Foremka.

Festiwal Sztuki Tańca dla Dzieci MATERIA I FOREMKA organizowany przez Materię to nowe familijne wydarzenie na mapie kulturalnej Łodzi. To jedyny w Polsce festiwal w całości poświęcony profesjonalnym spektaklom tańca współczesnego tworzonym z myślą o najmłodszej widowni w wieku od 0 do 10 lat, którym towarzyszą warsztaty familijne oraz panele dyskusyjne.

Komisja wybierze 1 warsztat, który zostanie zorganizowany w listopadzie i 1 warsztat który zostanie zorganizowany w grudniu.

Przedmiot naboru:

Propozycja warsztatów dla rodzin z dziećmi w wieku 0-10 lat w Łodzi opartych na autorskich i/lub certyfikowanych metodach pracy z ruchem, tańcem lub choreografią,

Warsztat musi trwać 1,5 godziny. W przypadku najnajów - dzieci 0-3 lat lub specyfiki danej propozycji możliwe jest rozbicie 1,5 h na dwie grupy po 45 minut.

Propozycję może złożyć 1 lub 2 osoby prowadzące wspólnie warsztat

Organizator zapewnia:

- honorarium za 1,5 godzinny warsztat w wysokości 500 zł brutto,

- zwrot kosztów podróży na terenie Polski - PKP 2 klasa lub bus, w szczególnych przypadkach - kilometrówka jeśli nie istnieje inny sposób dojazdu do Łodzi,

- 1 nocleg w Łodzi dla maksymalnie 2 osób prowadzących warsztat,

- udostępnienie sali i promocję wydarzenia oraz zapisy,

- dokumentację fotograficzną.