Odcinek reportażu Przestrzeniach Sztuki w Lublinie

Ostatnia część reportażu o programie Przestrzenie Sztuki! Tym razem o Lublinie i tamtejszym Centrum Kultury.

https://www.youtube.com/watch?v=cWSirNNcuqg

Pozostałe odcinki znajdziecie na playliście „Przestrzenie Sztuki”: https://cutt.ly/gmmcYEd

W ramach Przestrzeni Sztuki w Lublinie zrealizowano m.in. taneczne etiudy filmowe, 11 rezydencji artystycznych, warsztaty, kino tańca czy badania naukowe. Dzięki Przestrzeniom Mikołaj Karczewski mógł dopracowywać swój solowy spektakl „Cornerstone". Z kolei Aleksandra Łaba i Beata Mysiak odbywały próby do "IN/SIDE", a Dominik Więcek prowadził warsztaty dla zaawansowanych tancerzy.

Zobaczcie, jak wygląda efektywne wspieranie sztuki i co dzięki temu może powstać!

Przestrzenie Sztuki to rozwijany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca pilotażowy program powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego i opierających się na istniejących instytucjach kultury. Pogram powstaje we współpracy i Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Odcinek reportażu Przestrzeniach Sztuki w Katowicach

7 spektakli, 5 warsztatów, 2 rezydencje artystyczne i 5 projektów - tyle inicjatyw zorganizowano w samych Katowicach w ramach programu „Przestrzenie Sztuki. Taniec”. To wszystko poprzedzone intensywnymi przygotowaniami, regularnymi treningami i konsultacjami. Odcinek reportażu dotyczący Przestrzeni Sztuki w Katowicach znajdziecie pod tym linkiem

To tylko niektóre wypowiedzi naszych bohaterów. Zobaczcie, jak wyglądały poszczególne warsztaty i jakie są efekty prac młodych artystów. I w końcu - jak tworzymy warunki do rozwoju polskiego tańca współczesnego, który ma do zaoferowania znacznie więcej niż nam się mogło wydawać.

Przestrzenie Sztuki to rozwijany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca pilotażowy program powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego i opierających się na istniejących instytucjach kultury. Pogram powstaje we współpracy i Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

30.05.2021 / Premiera reportażu „Przestrzenie Sztuki” w TVP Kultura

Już w najbliższą niedzielę w TVP Kultura premiera reportażu podsumowującego ubiegłoroczne działania pilotażowe w ramach Przestrzeni Sztuki!

Przestrzenie Sztuki to 8 ogólnopolskich (cztery ogniskujące wokół tańca i cztery, w których wiodący jest teatr) interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy instytucji rządowych, władz samorządowych, organizacji pozarządowych i artystów. Program został zapoczątkowany w 2020 roku przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W perspektywie długofalowej projekt ma rozwijać się na terenie całego kraju.

Przestrzenie Sztuki to projekt wspierający artystów niezależnych, umożliwiający prezentowanie twórczości i budowanie współpracy pomiędzy ośrodkami w poszczególnych regionach.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu, z którego dowiecie się, jakie działania zostały zrealizowane w czterech tanecznych Przestrzeniach Sztuki w ramach programu i jakie przyniosły efekty!


Reżyseria: Anna Maciejewska-Sołowińska

Montaż: Paweł Matula

Zdjęcia: Aleksandra Łapiejko Fotografia

Niedziela, 30 maja, godz. 18:05 na TVP Kultura!

W Łodzi rusz program Przestrzenie Sztuki skoncentrowany na tańcu i choreografii.

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zainaugurowały program pilotażowy w lipcu 2020

Sieć Przestrzeni Sztuki tworzyły w 2020 roku: Katowice, Kielce, Lublin oraz Łódź - realizując program ogniskujący wokół tańca, oraz skupione na teatrze centra w Olsztynie, Rzeszowie, Zielonej Górze, a także w Lublinie.

Idea programu Przestrzenie Sztuki opiera się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Każde z centrów proponuje interdyscyplinarny program, prezentując swoją autorską wizję na komunikację i upowszechnianie tych wiodących dziedzin sztuki.

Inicjatorami i operatorami projektu Przestrzeni Sztuki w Łodzi odpowiedzialnymi za produkcję i program są Jacek Owczarek i Sonia Nieśpiałowska-Owczarek oraz prowadzona przez nich fundacja Materia.


Sieć Przestrzeni Sztuki tworzyły od 2020 roku:

ŁÓDŹ

Operator: Materia

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki, Urząd Miasta Łodzi

KATOWICE

Operator: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego

Partnerzy: Stowarzyszenie Imagination Space Center, Fundacja Jazdaa Polska!, Teraz/Now Collective (Holandia), nieformalna grupa artystyczna Vagabond Physical Collective

KIELCE

Operator: Kielecki Teatr Tańca (miejska instytucja artystyczna)

LUBLIN

Operator: Centrum Kultury w Lublinie

OLSZTYN

Operator: Teatr im. Stefana Jaracza

RZESZÓW

Operator: Teatr im. Wandy Siemaszkowej

ZIELONA GÓRA

Operator: Lubuski Teatr w Zielonej Górze


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Program pilotażowy w Łodzi odbywał się w Łodzi od lipca do grudnia 2020 roku w przestrzeniach partnerów Materii: Poleskiego Ośrodka Sztuki – w filii przy ul. Piotrkowskiej 282 a oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi – w sali koncertowej przy ul. Żubardzkiej 2 a.

14 sierpnia 2020 roku w siedzibie Zespołu Tańca Ludowego „Harnam” im. Jadwigi Hryniewieckiej przy ul. Piotrkowskiej 282a odbyła się konferencja prasowa Urzędu Miasta Łodzi dotycząca współpracy władz miasta, Poleskiego Ośrodka Sztuki z Materią – łódzkim operatorem Przestrzeni Sztuki. Na konferencji prasowej obecni byli:

Pani Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Miasta Łodzi

Pan Marcin Derengowski, p.o. zastępcy dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi

Pani dr hab. Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca

Pani Aleksandra Podębska, dyrektor Poleskiego Ośrodka Sztuki

oraz dr hab. Jacek Owczarek, dyrektor Materii i Sonia Nieśpiałowska-Owczarek, dyrektor programowa Materii