Nauczyciel w podróży oraz inne wspólne projekty operatorów Przestrzeni Sztuki w dziedzinie tańca


Projekt NAUCZYCIEL W PODRÓŻY jest wymianą nauczycieli tańca związanych z operatorami Przestrzeni Sztuki w dziedzinie tańca zainicjowaną przez Grzegorza Pańtaka. Nauczyciele odwiedzili Kielecki Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Materii w Łodzi.

dr. Anna Wytych-Wierzgacz, która dzieli się techniką tańca współczesnego i techniką Marthy Graham, reprezentowała Materię

Małgorzata Ziółkowska, która prowadzi warsztaty tańca jazzowego, reprezentowała Kielecki Teatr Tańca

dr Janusz Skubaczkowski, który przyjął zaproszenie do poprowadzenia warsztatów z polskiej techniki tańca współczesnego oraz Dariusz Nowak, który prowadzi lekcje polskiej techniki tańca współczesnego oraz anchor technique / floorwork reprezentowali Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Akademię Muzyczna im. Karola Szymanowskiego - operatorów Przestrzeni Sztuki Katowice


Współpracę pomiędzy operatorami Przestrzeni Sztuki dopełniają prezentacje spektakli, będących wynikiem rezydencji artystycznych w Centrum Kultury w Lublinie i Lubelskim Teatrze Tańca. Zostaną one zaprezentowane w Kieleckim Teatrze Tańca, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz w Materii w Łodzi.

29.11.2021 2 tygodnie po premierze podczas 25 edycji Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca w Lublinie, Materia pokaże spektakl Imaginary Archive autorstwa i w wykonaniu Patryka Durskiego, Katarzyny Kani, Anny Kamińskiej, Piotra Stanka i Katarzyny Ustowskiej.

Warto podkreślić także ścisłą współpracę pomiędzy operatorami Przestrzeni Sztuki w Kielcach i Lublinie, którzy wspólnie ogłosili Konkurs Otwarty (Open Call) na realizację Premiery Kameralnej, W jej wyniku powstanie premiera spektaklu Blisko w choreografii Tomasza Ciesielskiego.

Materia wraz z Kieleckim Teatrem Tańca są partnerami konkursu Mov(i)e Flow - Polish Dance Film Showcase & Mentoring, organizowanego przez M4Culture Foundation oraz Instytut Adama Mickiewicza.

Współpraca poprzez wymianę myśli pedagogicznej i efektów rezydencji choreograficznych czy też poprzez wspólne projekty czy produkcje będzie z pewnością rozwijana w kolejnych latach tworząc dynamiczną sieć relacji pomiędzy silnymi ośrodkami tańca w Polsce, które realizują program Przestrzenie Sztuki.


Program Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Lokalnymi operatorami Przestrzeni Sztuki w dziedzinie tańca są:

  • Centrum Kultury w Lublinie,

  • Kielecki Teatr Tańca,

  • Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek i Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego wraz z partnerami:

Stowarzyszenie Imagination Space Center, Fundacja Jazdaa Polska!, Teraz/ Now Collective (Holandia), nieformalna grupa artystyczna Vagabond Physical Collective

  • Materia wraz z partnerami:

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

  • od września 2021 w Białymstoku: Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki i Podlaskie Stowarzyszenie Tańca


Nauczycielka z podróży / dr Anna Wytych-Wierzgacz


W ramach projektu Nauczyciel w podróży, dr. Anna Wytych-Wierzgacz uczyła techniki tańca współczesnego oraz techniki Marthy Graham w Katowicach, Kielcach i Lublinie.

Anna jest dla Materii ważnym pedagogiem, prowadzi od 2020 roku Moduł zaawansowany - regularny trening dla tancerzy i tancerek na poziomie zaawansowanym, w tym roku wspólnie z Natalią Kladziwą i Zuzanną Kasprzyk-Molendą. Już 21.11.2021 pokaże w Materii premierę solowego spektaklu NitkA, który powstał w oparciu o choreografię zespołową w przewodzie doktorskim.

Jej zajęcia w ramach projektu Nauczyciel w podróży to trening ciała tańczącego z wykorzystaniem, między innymi, elementów tańca współczesnego oraz łączeń, spięć, wydłużeń, spiral, wysiłku (contraction, release, spirales, effort) oraz wizualizacji wynikających z techniki Marthy Graham, amerykańskiej tancerki, choreografa, pedagoga, twórczyni autorskiej techniki tańca, opartej na narracyjnych, wynikających z wytężonej pracy mięśni elementach ruchowych; załącza się ja do grona najważniejszych artystów sztuk scenicznych XX wieku. Zajęcia kończyły się krótką kompozycją wypracowanych łączeń o dramaturgii wynikającej z pracy ciała.

Na zaproszenie Elżbiety Pańtak - dyrektora Kieleckiego Teatru Tańca w dniach 26 i 27.08.2021 prowadziła zajęcia z podstawowych elementów techniki Graham w ramach Letnich Warsztatów Tanecznych Szkoły Kieleckiego Teatru Tańca zorganizowanych w Ośrodku Limba w Poroninie.

W Centrum Kultury w Lublinie poprowadziła warsztaty 23.10.2021, które adresowane były do osób posiadających doświadczenie w dziedzinie tańca współczesnego.

W instytucji Katowice Miasto Ogrodów warsztaty odbyły się 30.10.2021, skierowane były do grupy średniozaawansowanej.


Dr Anna Wytych-Wierzgacz w latach 1990-2005 była tancerką Teatru Tańca ALTER Witolda Jurewicza. w ostatnich latach tańczy w spektaklach swojego autorstwa oraz Tomasza Wierzgacza, tworzy spektakle oraz działania performatywne z tancerzami i aktorami, współpracuje z rzeźbiarką Magdą Grzybowską (ASP we Wrocławiu) tworząc instalacje i sytuacje przestrzenno – ruchowe oraz spektakle łączące ruch – obiekt i dźwięk. Uczy przedmiotów związanych z ruchem scenicznym, choreografią i technikami tańca w Studium Animatorów Kultury w Kaliszu oraz w Instytucie Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Scenicznych Uniwersytetu Paris VIII we Francji

Warsztaty Nauczyciel w podróży odbyły się w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Lokalnymi operatorami Przestrzeni Sztuki w dziedzinie tańca są:

Centrum Kultury w Lublinie,

Kielecki Teatr Tańca,

Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek i Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego wraz z partnerami:

Stowarzyszenie Imagination Space Center, Fundacja Jazdaa Polska!, Teraz/ Now Collective (Holandia), nieformalna grupa artystyczna Vagabond Physical Collective

oraz Materia wraz z partnerami: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki i Podlaskie Stowarzyszenie Tańca pełnią funkcję Operatora Przestrzeni Sztuki od września 2021 roku.

Witamy w gronie operatorów Przestrzeni Sztuki!


Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki i Podlaskie Stowarzyszenie Tańca oraz Fabryka Sztuki w Łodzi pełnią funkcję Operatorów Przestrzeni Sztuki od września 2021 roku!


12.08.2021 w Łodzi odbyła się konferencja prasowa poświęcona rozwojowi Programu Przestrzenie Sztuki.

Podczas konferencji powitaliśmy w programie nowe ośrodki – taneczny w Białymstoku, którego operatorem będzie Podlaskie Stowarzyszenie Tańca oraz Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku i teatralny w Łodzi, którego operatorem będzie Fabryka Sztuki.

W wydarzeniu wzięli udział: prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, dr hab. Aleksandra Dziurosz, Zastępca Dyrektora Narodowego Instytut Muzyki i Tańca oraz dr Jarosław Cymerman, Zastępca Dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Obecny był również Marcin Derengowski, Zastępca Dyrektora łódzkiego Wydziału Kultury i Aleksandra Podębska, Dyrektorka Poleskiego Ośrodka Sztuki - partnera Materii w tym programie obok Akademii Muzycznej w Łodzi. Łódź gościła również reprezentantów operatorów Programu Przestrzenie Sztuki z całej Polski: Centrum Kultury w Lublinie, Kielecki Teatr Tańca - Polish Contemporary/Jazz Ballet, Katowice Miasto Ogrodów, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.


fot. Mikołaj Zacharow


Program Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Łódź

Reportaż o Przestrzeniach Sztuki w Łodzi


Kolejna część reportażu "Przestrzenie Sztuki" zrealizowana została w łódzkiej Materii, gdzie realizowane są programy jak trening dla tancerzy zaawansowanych, Fizyka w tańcu dla młodzieży, próby do spektakli improwizowanych jak Zdarzenia Pracowni Fizycznej, SzaZy i Gości lub opartych na bajkowej opowieści jak spektakl dla dzieci Skarb Nienazwanej Góry i wiele innych.

Na jakich aspektach ruchu skupiają się pedagodzy podczas zajęć? Jak znaczący wpływ na bezpieczny rozwój taneczny ma pilates? Jak istotne są „Przestrzenie Sztuki”, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych tancerzy?

dr hab. Jacek Owczarek: „Udostępnienie przestrzeni uruchamia całą machinę zdarzeń i możliwości”. Jakie zatem otwierają się w Łodzi?

Zapraszamy do oglądania!

Przestrzenie Sztuki to rozwijany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca pilotażowy program powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego i opierających się na istniejących instytucjach kultury. Program powstaje we współpracy i Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego.

Odcinek reportażu o Przestrzeniach Sztuki w Lublinie

Część reportażu o programie Przestrzenie Sztuki w Lublinie i tamtejszym Centrum Kultury i Lubelskim Teatrze Tańca.

W ramach Przestrzeni Sztuki w Lublinie zrealizowano m.in. taneczne etiudy filmowe, 11 rezydencji artystycznych, warsztaty, kino tańca czy badania naukowe. Dzięki Przestrzeniom Mikołaj Karczewski mógł dopracowywać swój solowy spektakl „Cornerstone". Z kolei Aleksandra Łaba i Beata Mysiak odbywały próby do "IN/SIDE", a Dominik Więcek prowadził warsztaty dla zaawansowanych tancerzy.

Zobaczcie, jak wygląda efektywne wspieranie sztuki i co dzięki temu może powstać!

Przestrzenie Sztuki to rozwijany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca pilotażowy program powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego i opierających się na istniejących instytucjach kultury. Program powstaje we współpracy i Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego.

Odcinek reportażu o Przestrzeniach Sztuki w Kielcach

Jak zaangażować w tworzenie kultury grupy, które zwykle są pomijane? Jak sprawić, by duże instytucje zauważyły możliwości seniorów i osób z niepełnosprawnościami?

Choreografia zaangażowana społecznie - to główny temat drugiego odcinka reportażu „Przestrzenie Sztuki”. Odcinek dotyczy Kielc i pracy artystów w Kieleckim Teatrze Tańca.

„Staramy się wychodzić z tańcem tam, gdzie nie jest to oczywiste. Mieliśmy zajęcia z osobami poruszającymi się na wózkach, z seniorami, z dziećmi niewidomymi. Prowadzimy zajęcia, które pokazują ludziom, że taniec szeroki jak życie. Taniec to jest uniwersum, do którego wszystko pasuje” - zauważa Grzegorz Pańtak, zastępca dyrektora Kieleckiego Teatru Tańca.

Przestrzenie Sztuki potrafią odmienić życie nie tylko młodych, profesjonalnych tancerzy, ale też osób, dla których taniec jest nowym sposobem na rozwój i pokonywanie barier.

Przestrzenie Sztuki to rozwijany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca pilotażowy program powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego i opierających się na istniejących instytucjach kultury. Pogram powstaje we współpracy i Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego.

Odcinek reportażu o Przestrzeniach Sztuki w Katowicach

7 spektakli, 5 warsztatów, 2 rezydencje artystyczne i 5 projektów - tyle inicjatyw zorganizowano w samych Katowicach w ramach programu „Przestrzenie Sztuki”. To wszystko poprzedzone intensywnymi przygotowaniami, regularnymi treningami i konsultacjami. Odcinek reportażu dotyczący Przestrzeni Sztuki w Katowicach znajdziecie pod tym linkiem

To tylko niektóre wypowiedzi naszych bohaterów. Zobaczcie, jak wyglądały poszczególne warsztaty i jakie są efekty prac młodych artystów. I w końcu - jak tworzymy warunki do rozwoju polskiego tańca współczesnego, który ma do zaoferowania znacznie więcej niż nam się mogło wydawać.

Przestrzenie Sztuki to rozwijany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca pilotażowy program powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego i opierających się na istniejących instytucjach kultury. Pogram powstaje we współpracy i Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

30.05.2021 / Premiera reportażu „Przestrzenie Sztuki” w TVP Kultura

Już w najbliższą niedzielę w TVP Kultura premiera reportażu podsumowującego ubiegłoroczne działania pilotażowe w ramach Przestrzeni Sztuki!

Przestrzenie Sztuki to 8 ogólnopolskich (cztery ogniskujące wokół tańca i cztery, w których wiodący jest teatr) interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy instytucji rządowych, władz samorządowych, organizacji pozarządowych i artystów. Program został zapoczątkowany w 2020 roku przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W perspektywie długofalowej projekt ma rozwijać się na terenie całego kraju.

Przestrzenie Sztuki to projekt wspierający artystów niezależnych, umożliwiający prezentowanie twórczości i budowanie współpracy pomiędzy ośrodkami w poszczególnych regionach.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu, z którego dowiecie się, jakie działania zostały zrealizowane w czterech tanecznych Przestrzeniach Sztuki w ramach programu i jakie przyniosły efekty!


Reżyseria: Anna Maciejewska-Sołowińska

Montaż: Paweł Matula

Zdjęcia: Aleksandra Łapiejko Fotografia

Niedziela, 30 maja, godz. 18:05 na TVP Kultura!

Trailer

W Łodzi rusz program Przestrzenie Sztuki skoncentrowany na tańcu i choreografii.

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zainaugurowały program pilotażowy w lipcu 2020

Sieć Przestrzeni Sztuki tworzyły w 2020 roku: Katowice, Kielce, Lublin oraz Łódź - realizując program ogniskujący wokół tańca, oraz skupione na teatrze centra w Olsztynie, Rzeszowie, Zielonej Górze, a także w Lublinie.

Idea programu Przestrzenie Sztuki opiera się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Każde z centrów proponuje interdyscyplinarny program, prezentując swoją autorską wizję na komunikację i upowszechnianie tych wiodących dziedzin sztuki.

Inicjatorami i operatorami projektu Przestrzeni Sztuki w Łodzi odpowiedzialnymi za produkcję i program są Jacek Owczarek i Sonia Nieśpiałowska-Owczarek oraz prowadzona przez nich fundacja Materia.


Sieć Przestrzeni Sztuki tworzyły od 2020 roku:

ŁÓDŹ

Operator: Materia

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki, Urząd Miasta Łodzi

KATOWICE

Operator: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego

Partnerzy: Stowarzyszenie Imagination Space Center, Fundacja Jazdaa Polska!, Teraz/Now Collective (Holandia), nieformalna grupa artystyczna Vagabond Physical Collective

KIELCE

Operator: Kielecki Teatr Tańca (miejska instytucja artystyczna)

LUBLIN

Operator: Centrum Kultury w Lublinie

OLSZTYN

Operator: Teatr im. Stefana Jaracza

RZESZÓW

Operator: Teatr im. Wandy Siemaszkowej

ZIELONA GÓRA

Operator: Lubuski Teatr w Zielonej Górze


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Program pilotażowy w Łodzi odbywał się w Łodzi od lipca do grudnia 2020 roku w przestrzeniach partnerów Materii: Poleskiego Ośrodka Sztuki – w filii przy ul. Piotrkowskiej 282 a oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi – w sali koncertowej przy ul. Żubardzkiej 2 a.

14 sierpnia 2020 roku w siedzibie Zespołu Tańca Ludowego „Harnam” im. Jadwigi Hryniewieckiej przy ul. Piotrkowskiej 282a odbyła się konferencja prasowa Urzędu Miasta Łodzi dotycząca współpracy władz miasta, Poleskiego Ośrodka Sztuki z Materią – łódzkim operatorem Przestrzeni Sztuki. Na konferencji prasowej obecni byli:

Pani Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Miasta Łodzi

Pan Marcin Derengowski, p.o. zastępcy dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi

Pani dr hab. Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca

Pani Aleksandra Podębska, dyrektor Poleskiego Ośrodka Sztuki

oraz dr hab. Jacek Owczarek, dyrektor Materii i Sonia Nieśpiałowska-Owczarek, dyrektor programowa Materii