MATERIA zaprasza na dwa warsztaty mistrzowskie / masterclassy: POLSKA TECHNIKA TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO oraz ANCHOR TECHNIQUE / FLOORWORK dla osób zaawansowanych w tańcu współczesnym i tworzących choreografie w nurcie tańca współczesnego, który poprowadzi Dariusz Nowak.
Warsztat odbywa się w ramach projektu Nauczyciel w podróży.
Projekt Nauczyciel w podróży jest wymianą nauczycieli tańca związanych z operatorami Przestrzeni Sztuki w dziedzinie tańca zainicjowaną przez Grzegorza Pańtaka. Nauczyciele odwiedzili Kielecki Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie, Katowice Miasto Ogrodów oraz Materię.
Materię reprezentowała dr. Anna Wytych-Wierzgacz, która dzieliła się techniką tańca współczesnego i techniką Marthy Graham. W Łodzi, w ramach programu warsztaty przeprowadzi Małgorzata Ziółkowska (taniec jazzowy) 20.11 oraz Dariusz Nowak (polska technika tańca współczesnego oraz anchor technique) 28 i 29.11.
BIOGRAM DARIUSZA NOWAKA:
Dariusz Nowak jest absolwentem Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Od 2017 roku, kiedy rozpoczął swoją pracę jako freelancer, współpracował z takimi artystami jak Saar Magal, Luca Signoretti, Vladimir Varnava, Jin Young Won, Niv Marinberg, Jacek Łumiński, Vanessa Cook i inni.
W 2017 roku związał bliską współpracą z Dorem Mamalią, która zaowocowała powołaniem do życia ich nieformalnego kolektywu tanecznego Human Fields. Ze swoimi pracami występował na scenach takich ośrodków tańca jak Susanne Dellal Centre, Sadler's Wells, Korzo, Nuremberg Theatre i innych.
Jako wykładowca i nauczyciel tańca, współpracuje między innymi z B12 - Research or die w Berlinie, Royal Danish Ballet Summer School w Kopenhadze, Susanne Dellal Centre Summer School i Maslool Bikurey Haitim w Tel Awiwie, NOD w Turynie, DAF w Rzymie, czy DART w Berlinie. Prowadzi również gościnne lub regularne zajęcia w ZHdK w Zurychu, Anton Bruckner Privatuniversität w Linz oraz Zakładzie Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2020 roku został również laureatem Stypendium Twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
OPIS WARSZTATU POLSKA TECHNIKA TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO
Polska technika tańca współczesnego stworzona przez Jacka Łumińskiego jest wyrazem nie tylko zbiorowej pamięci historycznych i kulturowych przeżyć społeczności, które niegdyś licznie zamieszkiwały państwo Polskie. Blisko dziesięć wieków ścierania się i przenikania różnych ideologii religijnych i kulturowych tradycji znalazło odzwierciedlenie w folklorze lokalnym, etnicznym i narodowym. Dlatego też na styl i polską technikę tańca współczesnego miało wpływ poznanie i analiza żydowskich pieśni, legend, przesądów, zwyczajów, obyczajów, obrzędów i form tanecznych - istota dłoni, miednicy, klatki piersiowej i kręgosłupa - elementy ekstatyczne, ruchy i gesty dominujące w obrzędowości itd.
Istota polskiej techniki tańca współczesnego tkwi głęboko w podłożu tradycji ludowych niektórych regionów Polski, jak np. tempo rubato, niesymetryczne struktury muzyczne, zjawisko apokopy, asymetryczny puls i inne elementy będące wyróżnikiem Podhala, Sądecczyzny, ziemi lubelskiej czy Kurpiów.
Styl i technika tańca współczesnego, które nazywa się dziś „polskim tańcem współczesnym” są efektem unikatowego spojrzenia na elementy folkloru Żydów Polskich i folkloru polskiego. Odzwierciedlają polską mentalność, cechy psychofizyczne, historię i położenie geopolityczne. Odnoszą się do tego jak pamięć indywidualna i zbiorowa wpływa na przemiany społeczne, na zachowanie tożsamości kulturowej, na odnawianie symboliki zakorzenionej w traumatycznej przeszłości. Wszystkie te elementy odnaleźć można w sposobie wykonywania ruchu, w artykulacji, w sposobie łączenia fraz i sekwencji w związki znaczeniowe; w tym jaki wzór przestrzenny i rytmiczny uzyskują frazy, sekwencje i całe sceny; widać je w dynamicznych jakościach ruchowych oraz w sposobie poruszania się wykonawców – narzucają proces tworzenia i interpretowania przestrzeni.
Zajęcia służyć będą głównie wprowadzeniu podstawowych zasad i omówieniu podstawowych założeń polskiej techniki tańca współczesnego.
OPIS WARSZTATU ANCHOR TECHNIQUE / FLOORWORK
Zajęcia oferują szczegółowy wgląd w metodę ruchową kolektywu Human Fields - Anchor Technique. Jest ona rozwijana w ramach wieloletniej współpracy między Dorem Mamalią, izraelskim tancerzem i pedagogiem, oraz Dariuszem Nowakiem.
Zajęcia podzielone są na różne bloki, które stopniowo pobudzają świadomość ciała, ruchu i przestrzeni, skupiając się na dogłębnej analizie ruchu oraz odnajdywaniu wewnętrznych i zewnętrznych „kotwic”, aby móc poruszać się bardziej szczegółowo i organicznie. Poprzez włączenie w schemat zajęć pracy z podłogą (floor work), chcemy rozwinąć umiejętność utrzymywania z nią aktywnego kontaktu oraz jej wykorzystania do wprawienia ciała w ruch, odnalezienia w nim ciągłości i zwinności.
Przechodząc do pozycji wertykalnych, stopniowo komponujemy technicznie wymagający i dynamiczny materiał ruchowy, charakteryzujący się takimi cechami jak asymetryczne impulsy, opozycyjne siły, rotacje, zawieszenia, upadki oraz obroty.